ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Γ’ Εθνική: 3-0 το Ναυπακτιακό Αστέρα ο Παναγρινιακός

Σημαντική, δεύτερη διαδοχική νίκη, πήρε ο Παναγρινιακός στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, απέναντι στο Ναυπακτιακό Αστέρα με 3-0, στο Αγρίνιο.

Με τη νίκη αυτή έφτασε τους 15 βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια για την επίτευξη της παραμονής στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο γηπεδούχος Παναγρινιακός μπήκε δυναμικότερα στο γήπεδο. Κεφαλιά του Τσοπανά στο 6′ πέρασε άουτ. Ο Ναυπακτιακός με κλειστή άμυνα και προσήλωση στην τακτική προσπάθησε να εξασφαλίσει τα μετόπισθέν του.

Οι καλές στιγμές ελάχιστες. Κεφαλιά του Τσάκνη στο 39′ δεν βρήκε στόχο. Διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ είχε ο κίπερ του Ναυπακτιακού στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Τσοπανά να σκοράρει αλλά από θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, στο 52′ οι παίκτες του Παναγρινιακού συνεργάστηκαν εξαιρετικά. Ο Καραλής σέντραρε, ο Σπανός στην κατάλληλη θέση στην περιοχή και με ωραίο πλασέ το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φραγκούλης σκόραρε ξανά αλλά είχε καταλογιστεί οφσάιντ νωρίτερα. Ο Τσαχιρίδης αστόχησε σε κενό τέρμα, σε αντεπίθεση του Ναυπακτιακού στο 61′. Ο Παναγρινιακός «απάντησε» λίγο αργότερα με κεφαλιά του Καντάνη που δεν κατέληξε στην εστία. Στο 74′ ο Καλαντζής έδιωξε σε κόρνερ εκτέλεση φάουλ.

Στο 81′ ο Τσιούνης απώλεσε μοναδική ευκαιρία για να «τελειώσει» το ματς, αστοχώντας εξ επαφής. Φθάνοντας στο 85′ ο Καραλής βγήκε δυναμικά στην αντεπίθεση και κέρδισε την αποβολή του Πετράτου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στην εκτέλεση του φάουλ που ακολούθησε της αποβολής ο Γκόλιας. Εξαιρετική εκτέλεση, εξαιρετική και η κεφαλιά του Καντάνη, 2-0 ο Παναγρινιακός.

Στις καθυστερήσεις ο Πορτογάλος Τεσέιρα με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Παναγρινιακός (Κατσαρός): Καλαντζής, Καλοκαίρης (86′ Παναγιωτόπουλος), Γκόλιας, Φραγκούλης, Καντάνης, Καραλής, Τσάκνης, Τσοπανάς (55′ Τεσέιρα), Σπανός, Μήλιος (86′ Κοντογιάννης), Αλομπισάτ (86′ Αγγελόπουλος).