ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Γ’ Εθνική: Με ηγέτη Ζαβέρδα πρώτη νίκη ο Ορέστης Ορεστιάδας

Πρώτη νίκη με… «υπογραφή» του Αγρινιώτη Ραφαήλ Ζαβέρδα για την ομάδα του Ορέστη Ορεστιάδας στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Ο αμυντικός, προϊόν των ακαδημίων του Παναιτωλικού υπήρξε πρωταγωνιστής στη νίκη εναντίον του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Απόλλων Κρύας Βρύσης με ανατροπή και τελικό σκορ 2-1.

Μόλις στο 4′ ο Παπούδης μέσα από την περιοχή με κεφαλιά απείλησε για πρώτη φορά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 6΄ήταν σειρά του Πασχαλίδη να απειλήσει με δυνατό, συρτό σουτ εκτός περιοχής με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια πάνω στην γραμμή.

Στο 33′ παίκτης της φιλοξενούμενης ομάδας ξεκίνησε από θέση οφσάιντ την προσπάθεια του. Όπως έμπαινε στη φάση έκανε φάουλ, παρόλα αυτά η ομάδα της Κρύας Βρύσης έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε με μοναδικό στόχο την νίκη κάτι που γινόταν αντιληπτό από τα πρώτα λεπτά.

Στο 55′ και έπειτα από σέντρα του Ζαβέρδα, ο Σταματόπουλος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Έδωσε έτσι το έναυσμα για την ανατροπή.

Οχτώ λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 63΄ και μετά από σπάσιμο του Τσιεγγελίδη, ο Ζαβέρδας από δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε σκόρερ. Με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 το οποίο έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Στην συνέχεια του αγώνα υπήρξαν λίγες καλές στιγμές. Με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την ομάδα του Ορέστη να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη για φέτος.