Γκολ και θέαμα οι Κ19 και Κ17 στα φιλικά με τον ΠΑΣ (φωτορεπορτάζ)

Γκολ, μεγάλα σκορ και πλούσιο θέαμα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Παρασκευής στο Emileon.

Οι ομάδες Κ19 και Κ17 του Παναιτωλικού αντιμετώπισαν τις αντίστοιχες του ΠΑΣ σε φιλικές αναμετρήσεις. Η Κ19 του Δημήτρη Θεοδοσίου επιβλήθηκε 4-2 και η Κ17 του Χρήστου Ζαπάντη αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3.

Ανατροπή και «τεσσάρα» η Κ19

Το σύνολο του Δημήτρη Θεοδοσίου έμεινε πίσω στο σκορ και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Εσκεντζή. Στο δεύτερο μέρος πήρε προβάδισμα με τον Μορφάκη, για να ισοφαρίσει ο ΠΑΣ σε 2-2.

Ακολούθως, με δύο τέρματα του Κακιώνη (το δεύτερο με πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και σκόραρε στο «ριμπάουντ», μετά από απόκρουση του κίπερ), διαμορφώθηκε το 4-2. Ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι με τον Μωραΐτη.

Παναιτωλικός: Λέσι, Γαλιάτσος, Σκούρτης, Μάνος, Ράδος, Γκόλιας, Κεχαγιάς, Μωραΐτης, Εσκεντζής Μορφακης.

Έπαιξαν επίσης οι Ζαραϊδόνης, Καψής, Θεογιάννης, Τρομπούκης, Μόκκας, Σκένδρος, Γιωτόπουλος, Κακιώνης και ο υπό δοκιμή Τζιμούλακας.

Δείτε φωτογραφίες από το ματς της Κ19:

«Μέταλλο» η Κ17, άξιζε τη νίκη

Η Κ17 έδωσε το δεύτερο φιλικό της και ήταν σαφώς βελτιωμένη συγκριτικά με τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό ύστερα από αντεπίθεση με τον Τριαντάφυλλο να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης. Στη συνέχεια ο Τίτορμος ισορρόπησε το παιχνίδι. Ανέβασε τις γραμμές, έγινε πιο πιεστικός και ισοφάρισε με τον Χόντζα στο 25′.

Ο Χόντζα ξανά με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 στο 34′. Ως τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Κωστόπουλος, Τσιριμώκος, Χοντζα και Παυλίδης έχασαν τις σημαντικότερες.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές αλλαγές. Ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 2-2 στο 51′, ενώ λίγα λεπτά αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκε στον Παναιτωλικό, χάνοντας το διάστημα αυτό πολλές και σημαντικές ευκαιρίες με τους Βαϊνά, Σταμάτη και Παρασίδη.

Το 3-3 έγινε τελικώς με τον Τσιριμώκο να εκτελεί πέναλτι το οποίο αν και αποκρούστηκε, επέστρεψε στον ίδιο. Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τα «καναρίνια» πίεσαν ως τέλους, είχαν πολλές ακόμα ευκαιρίες αλλά δεν βρήκαν γκολ.

Η αρχική ενδεκάδα: Τριανταφύλλου, Νταλιάνης, Ασημακούλας, Σαββίδης, Αδαμόπουλος, Παυλίδης, Τσιριμώκος, Πιστικός, Χόντζα, Κωστόπουλος, Βασιλείου