Η προϊστορία του Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός (vids)

Ξεκάθαρα υπέρ του Παναθηναϊκού είναι η προϊστορία απέναντι στον Παναιτωλικό, στα ματς που διεξάγονται στην Αθήνα.

Πιο συγκεκριμένα, σε 10 αναμετρήσεις το «Τριφύλλι» μετρά 8 νίκες, ενώ 2 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα. Οι 2 πρώτες συγκρούσεις συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με τα σκορ να είναι 1-1 και 4-1 αντίστοιχα. Οι υπόλοιπες 8 συγκρούσεις έγιναν στο πλαίσιο της Superleague και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-0 (22/04/2012)

Tην τελευταία του «ζαριά»για την παραμονή έπαιζε ο Παναιτωλικός στο άδειο λόγω τιμωρίας Ο.Α.Κ.Α. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν σε αρκετά καλή μέρα και πήραν εύκολα τη νίκη. Ο Κουίνσι άνοιξε το σκορ στο 17′ με εξαιρετική ατομική ενέργεια και όμορφο πλασέ. Το ματς φαίνεται να «κλειδώνει» υπέρ των πρασίνων στο 52′ με το κοντινό γκολ του Τοτσέ.

Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, είχαν 2 καλές στιγμές με τους Εντζεγκέλε και Καμαρά, αλλά το τελειωτικό χτύπημα ήρθε και πάλι από τον Τοτσέ στο 82′, μετά από αλλεπάλληλα αμυντικά λάθη. Το τελικό 4-0 και το σφράγισμα του υποβιβασμού του Παναιτωλικού έγραψε ο Χριστοδουλόπουλος στο 85’…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (18/08/2013)

Eπιστροφή του Παναθηναϊκού στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου, επιστροφή του Παναιτωλικού στη Superleague. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νάνο. Αυστηρή η υπόδειξη του ρέφερι στο στιγμιαίο τράβηγμα του Μπόγιοβιτς πάνω στον Κουτρουμπή.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ ο πιο κινητικός παίκτης του Παναιτωλικού ήταν ο Μπόγιοβιτς. Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′, ο ρέφερι καθάρισε το ματς με μια αποβολή φάντασμα του Δάρλα σε τζαρτζάρισμα με τον Λαγό. Το τελικό 2-0 έγινε λίγο αργότερα από τον Μπεργκ…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (08/02/2015)

Σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις και έναν άκρως αξιόμαχο Παναιτωλικό, οι γηπεδούχοι πήραν μια αγχωτική νίκη. Στο 1ο μέρος οι 2 αντίπαλοι αναλώθηκαν σε αλληλοεξόντωση και στη μοναδική καλή στιγμή του Π.Α.Ο ο Στεφανάκος έκανε τρομερή επέμβαση.

Στο 2ο μέρος η φάση που άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Ρουσκογιέδα με 2η κίτρινη κάρτα στο 60′ (άλλη μια απόφαση τραβηγμένη από τα μαλλιά). 6 λεπτά αργότερα, η αγρινιώτικη άμυνα αδράνησε και ο Πέτριτς σκόραρε από κοντά για το 1-0. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προϋποθέσεις για 2ο γκολ, αλλά παρέμεινε το τελικό 1-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-2 (04/01/2016)

Tρομερό ματς στην άδεια Λεωφόρο με καταιγισμό από γκολ. Ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους μόλις στο 2ο λεπτό, με εξαιρετικό σλάλομ και τελείωμα από τον Βιγιαφάνιες. Ο Παναθηναϊκός απάντησε 4 λεπτά μετά με σουτ του Αμπέντ, κι έφερε τούμπα το ματς στο 11′ με τον Πέτριτς. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, είχε τη δική του απάντηση στο 16′ με τον Μαρκόφσκι, μετά τη φοβερή ασίστ του Κάπελ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, μάλιστα, θα μπορούσαμε να δούμε κι άλλα τέρματα εκατέρωθεν.

Η έναρξη του 2ου μέρους συνδυάστηκε με νέο γκολ του Πέτριτς (ασταθής και η επέμβαση του Κυριακίδη). Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει και πάλι και είχε 3 σημαντικές στιγμές με τον νεοεισελθόντα Βασιλείου. Το τελευταίο γκολ, όμως, επετεύχθη και πάλι από τους Πράσινους και συγκεκριμένα από τον Αμπέντ στην εκπνοή. Άδικο σε γενικές γραμμές το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-0 (12/02/2017)

Nωθρό 1ο ημίχρονο, «κατηφόρα» για τους πράσινους μετά το 65′. Ο Παναιτωλικός μπήκε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο ματς, απειλήθηκε μόλις σε μια περίπτωση από την κεφαλιά του Μπεργκ, ενώ θα μπορούσε να προηγηθεί με το χαμένο τετ-α-τετ του Ντιέγκο Λόπεζ.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε πλήρως, με τους γηπεδούχους να επιτίθενται συνεχώς και τον Κυριακίδη να κάνει ό,τι μπορεί για να κρατήσει το 0. Στο 66′ όμως ο «γόρδιος δεσμός» κόπηκε και ο Π.Α.Ο άνοιξε το σκορ με τον Μπεργκ. Το άγχος των γηπεδούχων εξαφανίστηκε και μέχρι τη λήξη πέτυχαν άλλα 3 γκολ. Χατ-τρικ ο Μπεργκ, εξαιρετική εμφάνιση από τον πρώην κυανοκίτρινο Βιγιαφάνιες κι ένα «βαρύ» σκορ για την ομάδα μας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (03/02/2018)

Πανέμορφο ματς με τις 2 ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες και τον Παναιτωλικό να νιώθει πικραμένος που δεν έφυγε με το τρίποντο. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 16′, όταν το τρομερό χτύπημα φάουλ του Μοράρ κατέληξε στο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Ο Π.Α.Ο. είχε τη δική του κλασική στιγμή με το τετ-α-τετ του Δώνη και κάποιες μικροευκαιρίες που εξουδετερώθηκαν από την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε ακόμα περισσότερο και οι Αγρινιώτες στο διάστημα 58′-68′ έχασαν τα άχαστα… Αρχικά, ο Βλαχοδήμος έκανε τρομερή επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Κλέσιο. Νέα διπλή επέμβαση λίγο αργότερα στα σουτ των Ντίαζ και Μαρινάκη και κακό τελείωμα του Μοράρ στο 69’… Ο Κυριακίδης είχε τη δικιά του μεγάλη επέμβαση στο γυριστό του Μυστακίδη, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-0 (05/05/2019)

Άνετη επικράτηση για τους κυνικούς «πράσινους», κατώτερος των περιστάσεων ο Παναιτωλικός. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς κι άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Χατζηγιοβάννη στο 12′ (το κερδισε ο Κάτσε από τον Άργκους). Το 2-0 ήρθε στο 19′ με το πλάγιο σουτ του Μακέντα και την ασθενή αντίδραση του Γιαννακόπουλου. Ο ίδιος παίκτης καθάρισε την υπόθεση-νίκη στο 39′.

Στο 2ο μέρος οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να σώσουν ό,τι σώζεται, είχαν κάποιες καλές στιγμές από στημένες φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Παναθηναϊκός στον αντίποδα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του, βάζοντας και 4ο γκολ με τον Εμμανουηλίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (16/02/2020)

Ήττα χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση για τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν συνεχώς στην επίθεση στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ με τον Βαγιαννίδη στο 23’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον κίπερ Ζεσούς να έχει κάποιες καλές επεμβάσεις. Ο Παναιτωλικός από την άλλη, απώλεσε την μοναδική του καλή στιγμή με τον Μουνιέ στο 37’, όταν νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Διούδη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του με την όμορφη προσπάθεια του Ζαχίντ.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε ιδανικά για το Τριφύλλι, αφού στο 49 ο Μακέντα ευστόχησε από τα 11 βήματα ( πέναλτι του Μαλή στον Χατζηγιοβανη). Πλέον, το προβάδισμα ήταν αρκετό ώστε οι γηπεδούχοι να χαλαρώσουν. Ο Παναιτωλικός βγήκε στην επίθεση, είχε ορισμένες ευκαιρίες και τελικά πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Ντάουντα στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.