H προϊστορία του Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης στη Super League (vids)

Εμφανώς υπέρ του Παναιτωλικού είναι η προϊστορία με τον Απόλλωνα Σμύρνης (πρώην Αθηνών) στο Αγρίνιο.

Σε πέντε παιχνίδια, οι Αγρινιώτες μετρούν τέσσερις νίκες κι ένα ματς τελείωσε ισόπαλο.

Οι δυο πρώτες αναμετρήσεις συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′. Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 και 2-1 αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα ματς έγιναν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 (25Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2013/2014)

Αγχωτική νίκη για τον Παναιτωλικό στο «κλουβί». Η ομάδα μας ξεκίνησε με «το πόδι στο γκάζι» και στα πρώτα 15 λεπτά πέτυχε δυο τέρματα. Στο 7′, ο Μπόγιοβιτς άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας και στο 14′ ο ταχύτατος Ανρί Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το ανοικτό γήπεδο κάνοντας εξαιρετική κούρσα και πλασάροντας ιδανικά για το 2-0.

Η νίκη φάνηκε πως είχε εξασφαλιστεί, αλλά ο Απόλλων μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και μείωσε στο 55′ με τον ποιοτικό Αμπρόουζ. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού οι Αγρινιώτες διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα αν και πιέστηκαν αρκετά.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 1-1 (9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2017/2018)

Aτυχές αποτέλεσμα για τους Αγρινιώτες, που δεν καθάρισαν το ματς και το πλήρωσαν. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναιτωλικό, που κυριάρχησε κι άνοιξε το σκορ με τον Ντίας στο 36′. Στην εκπνοή μάλιστα, ο Μόρας έχασε τρομερή ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την εικόνα τους, έγιναν πιο επιθετικοί και ισοφάρισαν στο 60′ με τον Αλμπάνη. Από εκεί κι έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν κακός, με τους παίκτες του Απόλλωνα να κάνουν διαρκείς καθυστερήσεις, εξασφαλίζοντας την ισοπαλία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 (13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2018/2019)

Ένα άνετο ποδοσφαιρικό απόγευμα μετατράπηκε σε… αγχωτικό ροντέο για το αγρινιώτικο κοινό. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Γουίλιαν, από την ασίστ του Τσοκάνη. Στο 25′, μάλιστα, ο Μοράρ διπλασίασε τα τέρματα του Παναιτωλικού, ενώ στην εκπνοή χάθηκε ευκαιρία και για τρίτο γκολ.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με γκολ για τον Απόλλωνα με τον Μπεντινέλι, που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η μπάλα, πλέον, πήγαινε πάνω-κάτω με εκατέρωθεν απειλητικές στιγμές. Ευτυχώς το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους 3 βαθμούς να ανεβάζουν «ψηλά» τον Παναιτωλικό.