H προϊστορία του Παναιτωλικός-Ατρόμητος στη Super League (vids)

Πλούσια και ισορροπημένη είναι η προϊστορία μεταξύ Παναιτωλικού και Ατρομήτου σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας.

Συγκεκριμένα, σε δέκα ματς οι Αγρινιώτες μετρούν δυο νίκες, πέντε παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ ο Ατρόμητος έχει φύγει με το «τρίποντο» τρεις φορές από το «κλουβί».

Οι δυο πρώτες αναμετρήσεις συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με σκορ 0-0 και 1-0 αντίστοιχα. Οι υπόλοιπες «συγκρούσεις» έγιναν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (20η ΑΓΩΝ.-2011-12)

Σε ένα καθοριστικό ματς για τον μετέπειτα υποβιβασμό του, ο Παναιτωλικός έχασε μέσα από τα χέρια του μια υπερπολύτιμη νίκη. Στο πρώτο μισό ήταν κυρίαρχος κι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με όμορφο συρτό σουτ του Καμαρά. Η πίεση συνεχίστηκε αλλά οι Καμαρά, Θεοδωρίδης και Χαριστέας δεν μπόρεσαν να κλειδώσουν το «τρίποντο».

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε κι ο Ατρόμητος ανέλαβε τα ηνία. Ο Καραμάνος έχανε τα απίθανα αλλά ο Μήτρογλου έκανε τη διαφορά. Ξεκινώντας από οριακή θέση οφσάιντ, κέρδισε πέναλτι από τον Εντζεγκέλε που αποβλήθηκε. Μετά από διαιτητική σύσκεψη το πέναλτι εκτελέστηκε από τον ίδιο, ισοφαρίζοντας στο 78′.

Στα εναπομείναντα λεπτά επικράτησε εκνευρισμός και δυνατές μονομαχίες, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης του Μήτρογλου για αγκωνιά πάνω στον Άντι. Το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος, πληγώνοντας την ομάδα μας…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-3 (27η ΑΓΩΝ.-2013-14)

Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο Τσενάμο απέναντι στον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες ήταν καταιγιστικοί, με τρομερές ευκαιρίες, κατοχή της μπάλας και συνεχή πίεση στην αντίπαλη εστία. Ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα στο 8′ κόντρα στη ροή του ματς, με καραμπόλα μετά από πλασέ του Παπαδόπουλου. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο, παρά τις απειλητικές διαθέσεις των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μισό η πίεση εντάθηκε και καρποφόρησε στο 56′, με τον Μπόγιοβιτς να νικά τον τρομερό Τσενάμο. Η ανατροπή έμοιαζε εφικτή, αλλά μια ασυνεννοησία μεταξύ αμυντικής γραμμής και Ράφαελ επέτρεψε στον Μπρίτο να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Η συνέχεια ανάλογη. Μεγάλες φάσεις ο Παναιτωλικός, ηρωικός Τσενάμο και 1-3 από το πουθενά στο 80′ ο Παπαδόπουλος. Πέρα ως πέρα άδικη ήττα για τον απρόσεκτο Παναιτωλικό, αρνητικός πρωταγωνιστής και ο ρέφερι που χαρίστηκε στον Ατρόμητο, μην καταλογίζοντας κόκκινη και πέναλτι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (20η ΑΓΩΝ.-2014-15)

Καθοριστικό ματς στο Αγρίνιο για τη μάχη της πεντάδας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν ανοίγοντας το σκορ στο ενδέκατο δευτερόλεπτο(!), παγώνοντας το «κλουβί». Ο Παναιτωλικός δεν τα παράτησε, είχε δοκάρι με το Φωτάκη και πέτυχε κανονικότατο γκολ με τον Σκαραμοτσίνο στο 27′, αλλά ο ρέφερι έδειξε λανθασμένα πως η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός έδωσε τα πάντα για την ανατροπή στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου. Είχε μεγάλες ευκαιρίες με Κάπελ, Μπεχαράνο και Γοδόι (νέο δοκάρι), και λυτρώθηκε με την ισοφάριση του Βολιβιανού μπακ στην εκπνοή.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (13η ΑΓΩΝ.-2015-16)

Σε ένα ματς που ο Κυριακίδης ήταν πραγματικός κέρβερος, ο Παναιτωλικός πρέπει να νιώθει τυχερός που απέσπασε την ισοπαλία. Ο Ατρόμητος ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο μέρος και είχε σημαντικές στιγμές με τους Λημνιό, Μπαστάκο και Ναπολεόνι.

Στο δεύτερο μισό, άρχισε το σόου του Κυριακίδη με αλλεπάλληλες επεμβάσεις σε τε-α-τετ των Ουσέρο και Μπρίτο. Ο δεύτερος έχανε τα… άχαστα, αλλά τελικά άνοιξε το σκορ στο 65′. Ο Παναιτωλικός απάντησε άμεσα με τον Βιγιαφάνιες στο 68′. Νέες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, παραλίγο να κλέψει τη νίκη με τον Κάπελ ο Τίτορμος. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-0 (19η ΑΓΩΝ.-2016-17)

Νίκη-εξασφάλιση παραμονής για τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με την κεφαλιά-ψαράκι του Μαρκόφσκι άνοιξαν το σκορ στο στο 12′. Η σεμνή «τελετή» έλαβε τέλος με το παλικαρίσιο 2-0 του Μουνιόζ στο 76′.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2 (2η ΑΓΩΝ.-2017-18)

Ματς-διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο «κλουβί». Στο πρώτο μέρος οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές, με τον Ατρόμητο να παίρνει το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ντιγκινί στο 33′, έπειτα από αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε με την κεφαλιά του Χαντάκια στο 66′. Τα πανηγύρια κόπασαν γρήγορα, αφού ο Ντάουντα πέτυχε απίστευτο γκολ με σουτάρα εκτός περιοχής, δυο λεπτά αργότερα. Οι Αγρινιώτες δεν τα παράτησαν και ο νεοεισελθών Μοράρ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 79′.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-2 (1η ΑΓΩΝ.-2018-19)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της νέας σεζόν ο Παναιτωλικός. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο με απειλητικές διαθέσεις, πιέζοντας τον αντίπαλο, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει στις καλές στιγμές που προέκυψαν.

Μετά το ημίωρο ο Ατρόμητος ισορρόπησε και ανάγκασε τον Κυριακίδη σε εξαιρετικές επεμβάσεις. Στο 36′, όμως, νικήθηκε από την κεφαλιά του Κουλούρη (η μπάλα βρήκε και στην πλάτη του Έρικσον). Ο Παναιτωλικός απάντησε άμεσα, αφού στο 42′ ο Μάζουρεκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μανά, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες ξέμειναν από δυνάμεις και ο πιο έτοιμος λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων Ατρόμητος κυριάρχησε. Πολλές και καλές στιγμές για τους Περιστεριώτες που πήραν τη νίκη με το δεύτερο γκολ του Κουλούρη στο 76′.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1 (18η ΑΓΩΝ.-2019-20)

«Σκληρή» η περσινή ήττα για τον Παναιτωλικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Ο Παναιτωλικός απάντησε με την καλή στιγμή του Ντίας στο 16′, με τη συνέχεια του ημιχρόνου να είναι πιο ισορροπημένη, με προϋποθέσεις για γκολ εκατέρωθεν.

Στο δεύτερο μισό ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στην αλληλοεξουδετέρωση. Στην εκπνοή, όμως, ο Γιακουμάκης τρύπωσε στην αγρινιώτικη άμυνα και με κεφαλιά «έκλεψε» τη νίκη για τον Ατρόμητο.