Η καθυστερημένη αρχή, η συνέχεια και ο επαγγελματισμός

Μπορεί να άργησε αλλά έγινε η αρχή στα Play Outs για τον Παναιτωλικό. Ο Τίτορμος στο Ηράκλειο για δεύτερη φορά φέτος έφυγε με το «διπλό» απέναντι στον ΟΦΗ.

Να διορθώσει την εικόνα του και να «γλυκάνει» τους οπαδούς του πρέπει ο Παναιτωλικός μέχρι το φινάλε της σεζόν. Το αποτέλεσμα του Σαββάτου ήταν μια καλή αρχή. Ζητάει πλέον την συνέχεια στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Στα του ματς, αν και ξεκίνησε νωθρά, ανέβηκε στην συνέχεια, βρήκε το γκολ με τον Βέργο και κράτησε το τρίποντο μέχρι τέλους.

Η ομάδα

Ο Ανέστης αν και κράτησε clean sheet δείχνει λίγο ασταθής στις επεμβάσεις του, χαρακτηριστικά λανθασμένη απομάκρυνση στο 9′. Ενώ και στο οφσάιντ γκολ του ΟΦΗ στο σουτ του Λούις Φελίπε η μπάλα πάει στον Τσιλιανίδη. Δεν είναι και στα καλύτερα του στα Play Outs. Σημαντικό όμως ότι δεν δέχτηκε γκολ για την ψυχολογία του. Στα μπακ Αποστολάκης και Περέιρα. Είχαν θέματα αμφότεροι. Ο Αποστολάκης έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 70΄. Διάθεση έβγαλε ο Περέιρα, φιλότιμος όχι όμως στα στάνταρ του Παναιτωλικού.

Στο κέντρο της άμυνας Κορνέλιους και Λάρσον, ένα δίδυμο που έχει δέσει και αποτελεί σταθερά. Καλοί και οι δύο, ο Κορνέλιους σκόραρε κιόλας με το VAR να ακυρώνει το γκολ του ως οφσαιντ. Είχαν μικρολαθάκια, δεν χαλάει όμως η γενική εικόνα τους. Παραδείγματος χάριν στην φάση του ΟΦΗ στις καθυστερήσεις Μπελεβώνης και Κορνέλιους δεν λειτούργησαν όπως έπρεπε, γεγονός που δημιούργησε κίνδυνο με την τύχη να χαμογελά στον Τίτορμο στο σουτ του Νέιρα.

Στον άξονα Αντούνες και Φλόρες. Σε «ρηχά νερά» στην αρχή όπως και όλη η ομάδα. Με την είσοδο του Μπελεβώνη ο Τίτορμος ισορρόπησε το κέντρο και η ομάδα ανέβηκε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Μεντόζα μπροστά από αυτούς. Ήταν σε κακή ημέρα και άτυχος καθώς αποχώρισε τραυματίας. Ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Μπελεβώνης, όντας δραστήριος, δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του και στηρίζοντας στην άμυνα.

Μόρσει και Ντουάρτε στα φτερά, με τον εξτρέμ από την Σιέρα Λεόνε να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Είχε και συμμετοχή και στο γκολ του Βέργου. Σχετικά καλός και ο νεαρός Πορτογάλος έπειτα από σειρά πολλών κακών εμφανίσεων.

Στην κορυφή ο Βέργος, επιστρέφοντας στα γκολ, με ένα πανέμορφο τέρμα στο 52΄ νικώντας κατά κράτος τον Επασί. Είχε και άλλες ευκαιρίες για γκολ αν και δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα επιθετικό.

Οι υπόλοιπες αλλαγές, Λουί, Νταγκό, Καρέλης και Μπαρμπόσα. Ο Λούι είχε κάποια θεματάκια, ο Νταγκό ήταν κινητικός, οι άλλοι δύο αγωνίστηκαν λίγο και δεν μπορούν να κριθούν.

Ο κόουτς

Με Αποστολάκη και Μόρσει να παίρνουν την θέση των Λούι, Ντίαζ παρέταξε ο Αναστασίου τον Τίτορμο σε σχέση με τον αγώνα με τον Αστέρα. Νωθρό ξεκίνημα για την ομάδα, η οποία απειλήθηκε αρκετές φορές από τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο επιθετικά. Με την είσοδο του Μπελεβώνη και κυρίως στο πρώτο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός «ανέβασε» απότομα «στροφές» στην επανάληψη και δίκαια σκόραρε. Στα συν η διατήρηση του σκορ αν και ήθελε και λίγο η τύχη, ειδικά στις καθυστερήσεις.

Η αξιολόγηση

Η ανάλογη συνέχεια και ο επαγγελματισμός από όλους

Έστω και προς στα μέσα προς φινάλε των Play Outs o Παναιτωλικός έκανε σεφτέ στις νίκες. Καλείται όμως να είναι επαγγελματίας και να συνεχίσει έτσι. Κι ας μην έχει βαθμολογικό κίνητρο. Ο κόσμος του Αγρινίου έχει απαιτήσεις και οι παίκτες του Παναιτωλικού σαν επαγγελματίες οφείλουν είναι αντάξιοι αυτών.

Η χαλαρότητα των προηγούμενων αγωνιστικών θα πάρει χρόνο για να «σβηστεί». Κλείνοντας, δεν γίνεται να μη γίνει ένα σχόλιο για την διαιτησία. Το να σχολιάζονται διαιτητικές αποφάσεις δεν συνεπάγεται ότι δίνονται ελαφρυντικά σε κακές εμφανίσεις. Εν προκειμένω, εξάλλου, ο Παναιτωλικός κέρδισε.

Από εκεί και πέρα επειδή ως Παναιτωλικός δεν βλέπουμε συχνά 50-50, δεν γίνεται σε όλες τις χώρες να έχουν πρόγραμμα για τις γραμμές του VAR και εδώ να τις βάζουν με το… χέρι. Το γκολ του Κορνέλιους δεν φαίνεται να είναι αντικανονικό μιας και η γραμμή φαίνεται να είναι «όπου να ναι».

Είπαμε «επαγγελματίες» παντού, τόσο οι παίκτες όσο και οι διαιτητές.