Η προϊστορία δεν ευνοεί τον Παναιτωλικό αλλά «οδηγός» οι τρεις νίκες στο Αγρίνιο (video)

Δέκα αναμετρήσεις ανάμεσα στον Παναιτωλικό και την ΑΕΚ έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι έχουν τρεις νίκες και η ομάδα της Αθήνας επτά.

Πρώτη φορά συναντήθηκαν στις 4 Ιανουαρίου 1976, στην πρώτη χρονιά του Παναιτωλικού στην Α’ Εθνική και η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1.

Ο Αλεξιάδης ήταν ο σκόρερ του γκολ της ομάδας του Αγρινίου, ενώ για την ΑΕΚ σκόραραν οι Δέδες (5’), Νικολάου (13’) και Παπαϊωάννου (43’).

Την επόμενη σεζόν, το 1976-77 επικράτησε πάλι με 3-1 η ΑΕΚ. Με τον Κώστα Παπαϊωάννου να σκοράρει για τον Παναιτωλικό, και την ομάδα της Αθήνας να βρίσκει γκολ με τους Νικολούδη (2’), και Τάσο (6’, 75’).

Τρεις νίκες ο Παναιτωλικός μέσα σε δύο χρόνια

Η πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό ήρθε στις 20 Μαρτίου 2016. Το γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μάρκους Πάουλο, 1-0.

Αυτή ήταν η αφετηρία για να σημειώσει τη δεύτερη διαδοχική τη σεζόν 2016-17 με 3-2 (12’ Μαρκόφσκι, 55’ Μάκος, 82’ Μάκος – 22’ Αλμέιδα, 33’ Γαλανόπουλος).

Η ΑΕΚ το 2017-18 σημείωσε την ευρύτερη νίκη της στο Αγρίνιο, με σκορ 4-1. Οι Μπακατσέτας (6’), Χριστοδουλόπουλος (36’), Αραούχο (44’), Λόπες (61’), με τον Μοράρ να σκοράρει στο 68ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Η τελευταία νίκη του Παναιτωλικού επί της ΑΕΚ ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018. Από τότε ακολούθησαν οκτώ αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος. Με την ΑΕΚ να επικρατεί στα επτά και να υπάρχει και μια ισοπαλία για το Κύπελλο.

Το σερί με τις έξι διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ εντός κι εκτός για το πρωτάθλημα διεκόπη στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων. Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 στο ΟΑΚΑ.

Ο Τάσος Μπακασέτας, ο Μπελέκ και ο Λιβάγια είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που έχουν σημειώσει από δύο γκολ στις αναμετρήσεις με τον Παναιτωλικό. Και ο Καμαρά έχει σκοράρει και τα δύο γκολ στη νίκη του Παναιτωλικού με 2-1 το 2018-19.

Οι τρεις από τις επτά νίκες της ΑΕΚ είναι με 3-1. Σκορ που είναι το δημοφιλέστερο στις μεταξύ τους κόντρες, ενώ και οι τρεις νίκες του Παναιτωλικού είναι με διαφορετικά σκορ.