fbpx
Connect with us

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Η προϊστορία του ΑΕΚ-Παναιτωλικός στη Super League (vids)

«Σκούρα» τα βρίσκει ο Παναιτωλικός στις εκτός έδρας αναμετρήσεις του με την ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, σε οχτώ ματς μετρά επτά ήττες, έχοντας αποσπάσει μόλις μια ισοπαλία.

Οι δυο πρώτες «συγκρούσεις» συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με την Ένωση να επικρατεί 4-0 και στα δυο παιχνίδια. Τα υπόλοιπα ματς έγιναν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2011-12)

Σε μια από τις τελευταίες του προσπάθειες να προλάβει το τρένο της παραμονής, ο Παναιτωλικός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 10′ με τον Λυμπερόπουλο.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν αμφίρροπη, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους Αγρινιώτες να απειλούν με αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο μισό ο ρυθμός έπεσε, ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον «κεραυνό» του Ρότσα στο 66′, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2015-16)

Σε ένα παιχνίδι με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, αν και στάθηκε αξιοπρεπώς. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απειλούσε κυρίως με τον Αραβίδη. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, ήταν καλά στημένος και είχε μια-δυο καλές αντεπιθέσεις, χωρίς να απειλήσει σοβαρά τον αντίπαλο κίπερ. Η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 44′ από τον Γιόχανσον, ο οποίος άνοιξε το σκορ με όμορφη κεφαλιά.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να κλειδώνει το ματς στο 74′ με το γκολ του Πλατέλλα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάρκος Πάουλο, ενώ ο Κυριακίδης έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις, νικώντας και τον Μάνταλο από τα 11 βήματα στην εκπνοή.

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2016-17)

Σημαντικός βαθμός για την ομάδα μας στο εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής, που έλαβε χώρα στις 7 Ιανουαρίου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε το μυαλό του μόνο στην άμυνα και πιέστηκε αρκετά. Τόσο ο Κυριακίδης, όμως, όσο και γενικά οι μεσοαμυντικοί μας βοήθησαν να κρατηθεί το «μηδέν».

Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι «άνοιξε» και ο Κλέσιο στο 67′ έχασε μοναδική στιγμή να «παγώσει» το ΟΑΚΑ, αστοχώντας σε τετ-α-τετ. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απάντησε, αλλά το εξαιρετικό γυριστό του Γιόχανσον εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη. Ο Κυριακίδης συνέχισε να πιάνει τα άπιαστα από τη μια, ενώ ο Κλέσιο δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ σε νέο τετ-α-τετ στο 89′, μετά την απίθανη κούρσα του. Το τελικό 0-0 άφησε ικανοποιημένους τους Αγρινιώτες, που θα μπορούσαν, βέβαια, να κλέψουν ακόμα και τη νίκη.

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2017-18)

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε «διπρόσωπος» και αδίκησε τον εαυτό του. Στο πρώτο μέρος οι Αγρινιώτες ήταν κυρίαρχοι, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 13′ από το πέναλτι του Αλμέιδα (εντελώς απρόσεκτο μαρκάρισμα του Πάουλο, που πάτησε την πλάτη του αντιπάλου εντός περιοχής). Από εκεί και πέρα η ομάδα μας έχασε σωρεία ευκαιριών με τους Μοράρ, Μπεχαράνο, Ρόσα, ενώ από το 27′ έπαιζε με παίκτη παραπάνω, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας του Αλμέιδα (για αγκωνιά στον Χαντάκια).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια σκανδαλώδη απόφαση, με τον ρέφερι να κλείνει τα μάτια στο εκτός φάσης χαστούκι του Λιβάγια στον Χαντάκια. Στη συνέχεια της ίδιας φάσης αποβλήθηκε ο απρόσεκτος Πάουλο, με την αριθμητική ισορροπία να αποκαθιστάται. Η ομάδα μας αποσυντονίστηκε και απέδωσε πολύ κακό ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ από την άλλη είχε τις καλές της στιγμές και καθάρισε τη νίκη στο 75′ με τον Γιόχανσον.

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-0 (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2018-19)

Συγκροτημένος στο πρώτο μισό, αφελής στο δεύτερο και ήττα με βαρύ σκορ. Για περίπου 40 λεπτά ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός μεσοαμυντικά. Στο 39′, όμως, ο Οικονόμου με κεφαλιά άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη της ομάδας του.

Με την έναρξη του Β’ μέρους ο Μαλής στάθηκε άτυχος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη. Η ομάδα μας ήταν εντελώς ακίνδυνη, ενώ η Ένωση αποτελεσματικότατη, με τον Μπογέ να κάνει το 3-0 στο 81′. Το τελικό 4-0 διαμόρφώθηκε από τον Αλμπάνη, ένα λεπτό αργότερα.

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 2019-20)

Ήττα με οσμή διαιτητικού σκανδάλου. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο ποιοτικά, αλλά η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με το πέναλτι του Λιβάγια στο 29′. Καθοριστική η συνδρομή του ρέφερι, που ανακάλυψε πέναλτι σε εκτός περιοχής μαρκάρισμα του Ταχάρ στον Σαμπαντάνοβιτς. Η ομάδα μας δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 42′ με τον Ντίας. Στο 45′, μάλιστα, παραλίγο να ανατρέψει το ματς αλλά ο Κέβιν δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάρκα.

Στο 56′ ο Λιβάγια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ένωση με σκαστή κεφαλιά (σε μια φάση που ο ρέφερει και VAR έκλεισαν τα μάτια σε επιθετικό φάουλ). Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε από το πέναλτι του Βέρντε (στην παράβαση υπέπεσε ο Γιοβάνοβις, ανατρέποντας τον Λιβάγια).