fbpx
Connect with us

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Η προϊστορία του Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός στη Super League (vids)

Ελαφρώς υπέρ του Απόλλωνα είναι η προϊστορία των παιχνιδιών με τον Παναιτωλικό στο λεκανοπέδιο Αττικής, σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας.

Συγκεκριμένα, σε πέντε παιχνίδια η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μετρά τρεις νίκες, ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο και οι Αγρινιώτες έχουν αποδράσει με το «τρίποντο» μόλις μια φορά.

Οι δυο πρώτες συγκρούσεις συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με το σκορ να είναι 2-1 και τις δυο φορές. Τα υπόλοιπα ματς διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (8η ΑΓΩΝ.- 2013-14)

Kαλύτερος αλλά ισόπαλος ο Παναιτωλικός στη Ριζούπολη. Μόλις στο 7′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, όταν ο Μπόγιοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο κίπερ Τζόρβας σταμάτησε τους Κούσα και Καμαρά με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Στην επανάληψη, η πίεση αυξήθηκε από τους Αγρινιώτες. Η αντίπαλη άμυνα «ξεκλειδώθηκε», τελικά, από την εντυπωσιακή (και τυχερή) σέντρα-σουτ του Μελισσά στο 74′. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, ένα αποτέλεσμα που άφησε ελαφρά πικρία στο στρατόπεδο των Αγρινιωτών, βάσει εμφάνισης.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (24η ΑΓΩΝ.- 2017-18)

Ματς Ευρώπης για τον Παναιτωλικό και παραμονής για τον Απόλλωνα. Οι Αγρινιώτες μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και απείλησαν με τον Ντίας στο 22′. Ο Απόλλων ισορρόπησε μετά το ημίωρο και τον τραυματισμό του Μάζουρεκ. Στο 44′, μάλιστα, πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Γουίλιαν, σε μια φάση που ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια σε επιθετικό φάουλ του Στόουκς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων μπήκε με άλλη ψυχολογία. Στο 52′, ο ρέφερι Μάνταλος δεν απέβαλε τον Στόουκς που… κουτούλησε τον Μπεχαράνο. Έξι λεπτά αργότερα ο Αλμπάνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με όμορφο γκολ, στο οποίο, βέβαια, υπάρχει υποψία χεριού.

Ο Παναιτωλικός δεν τα παράτησε και μείωσε με τον Ντίας λίγα λεπτά αργότερα. Μέχρι τη λήξη του ματς πίεσε, αλλά παρήγαγε ελάχιστες καλές στιγμές. Έχασε σημαντικό έδαφος για την πεντάδα, λοιπόν, με το διαιτητή της αναμέτρησης να είναι καθοριστικός υπέρ των γηπεδούχων.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1 (28η ΑΓΩΝ.- 2018-19)

Επαγγελματική επικράτηση του Παναιτωλικού επί του καταδικασμένου σε υποβιβασμό Απόλλωνα. Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά, έχοντας δυο καλές στιγμές με τον Γκούγκα, στο 15′ και 27′. Στο 30′, ο Ντουάρτε κέρδισε πέναλτι από τον Κοντοέ. Ο Μπαΐροβιτς το εκτέλεσε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο ποιοτικά. Ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε άνετα το υπέρ του αποτέλεσμα, εδραιώνοντας την παρουσία του πάνω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα.