Η προϊστορία του Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός στη Super League (vids)

Υπέρ του Αστέρα είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων έναντι του Παναιτωλικού στην Τρίπολη.

Συγκεκριμένα, σε οχτώ παιχνίδια σε επίπεδο Super League οι Αρκάδες μετρούν πέντε νίκες, δυο ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ ο Παναιτωλικός έχει πάρει το «τρίποντο» μόλις μια φορά.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2011-12)

Η κακή εμφάνιση αλλά και η διαιτησία οδήγησε στην ήττα τον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι άνοιξαν το σκορ στο 34′, με σέντρα-σουτ του Πιπίνη. Μάλιστα, είχαν κι άλλες καλές στιγμές, ενώ οι Αγρινιώτες θα μπορούσαν να «κλέψουν» το βαθμό εάν ο ρέφερι καταλόγιζε την εσχάτη των ποινών στο χέρι του Ριέρα στο 77′.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2013-14)

Κάκιστη μεσοαμυντική λειτουργία και μοιραία ήττα για τον Παναιτωλικό. Οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1′ με κεφαλιά του Ντε Μπλάσις. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το γυριστό του Καλί στο 22′ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζησόπουλος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπρακάλι και με νέα κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μισό ο Αστέρας συνέχισε την πίεση, έχασε πέναλτι με τον Ουσέρο και «κλείδωσε» την ευρεία νίκη με το γκολ του Καράσκο στο 60′, απέναντι σε έναν ακίνδυνο Τίτορμο…

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2014-15)

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η ομάδα μας πήρε σημαντικό αποτέλεσμα μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 26′ με την κεφαλιά του Μπαράλες. Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Μορένο. Προύποθέσεις για γκολ είχαν και οι δυο ομάδες, αλλά οι Αρκάδες απώλεσαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία με το δοκάρι του Ρόλε στην εκπνοή.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-2 (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2015-16)

Τεράστια νίκη για το σύνολο του Πόντες, σε ένα ματς που εφαρμόστηκε ο «άγραφος» νόμος του ποδοσφαίρου. Ο Αστέρας ήταν το αφεντικό του αγώνα, έχοντας σωρεία ευκαιριών. Ο Παναιτωλικός από την άλλη στην πρώτη του καλή στιγμή στο 35′ ευτύχησε να προηγηθεί με άπιαστη κεφαλιά του Ουάρντα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να πιέζουν ασφυκτικά και τους Αγρινιώτες να σφραγίζουν τη νίκη στην εκπνοή, με εξαιρετική αντεπίθεση που ολοκλήρωσε ο Βιγιαφάνιες. Το τελικό 0-2 χαροποίησε τον κόουτς Πόντες, που αν και ήρθε με προοπτικές στο Αγρίνιο… χαιρέτησε νωρίς.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-1 (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2016-17)

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναιτωλικό, κατέληξε απελπιστικά. Οι Αγρινιώτες αιφνιδίασαν και στο 9′ πήραν προβάδισμα με τον Μουνιός. Όλα έβαιναν καλώς μέχρι το 38′, όταν ο Στανισάβλιεβιτς ισοφάρισε εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μύγα. Τρία λεπτά αργότερα επήλθε η ολική ανατροπή με το πέναλτι του Μάσα (αμφισβητούμενο πέναλτι του Τσοκάνη).

Από εκεί κι έπειτα ο Παναιτωλικός παραδόθηκε, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το ματς πετυχαίνοντας άλλα δυο τέρματα μέχρι το 60′, με τους Στανισάβλιεβιτς και Τσουκαλά.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2017-18)

Σέ ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στην αλληλοεξουδετέρωση. Ο Αστέρας είχε μια-δυο καλές στιγμές, ο Παναιτωλικός εστίασε στην άμυνα κι ένα ματς που δε θυμάται κανείς έληξε με λευκή ισοπαλία.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0 (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2018-19)

Μια άκρως ντροπιαστική ήττα για τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη. Ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες από το τρίτο λεπτό, λόγω της αποβολής του Τριανταφυλλόπουλου.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα δε φάνηκε ποτέ, καθώς οι Αρκάδες έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο. Το σκορ άνοιξε ο Βαλιέντε στο 26′ και στο 44′ ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά «έγραψε» το 2-0.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς αλλά ήταν φλύαροι. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Φερνάντεθ στο 62′. Στα εναπομείναντα λεπτά δε συνέβη τίποτα το αξιοσημείωτο, με τον κόσμο του Παναιτωλικού να απορεί για την τραγική αυτή εμφάνιση.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2019-20)

Ήττα για τον αξιόμαχο Παναιτωλικό, που σίγουρα απαιτούσε παραπάνω πράγματα από το παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος ο αγώνας αν και έμεινε στο «μηδέν» είχε ρυθμό, με τον ρέφερι Ευαγγέλου να αρνείται καθαρό πέναλτι στην ομάδα μας στο στο 18′, κλείνοντας τα μάτια στο χέρι του Πασαλίδη.

Στο δεύτερο μισό ο ρέφερι ήταν πιο «προσεκτικός» καταλογίζοντας πέναλτι στο χέρι του Ταχάρ. Ο Μπαράλες στο 51′ δε λάθεψε ανοίγοντας το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, το σλάλομ του Ρόσα κατέληξε σε γκολ, δίνοντας νέα πνοή στην ομάδα μας.

Από εκεί και πέρα καλές ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με τον Ντάουντα να στέλνει την μπάλα δυο φορές στο δοκάρι (στο 81′ και στο 90′). Η ατυχία-αφέλεια του Παναιτωλικού ολοκληρώθηκε στο 93′, όταν ο Ντέλετιτς με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του…