Η προϊστορία του Παναιτωλικός-ΑΕΛ στη Super League (videos)

Τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί στο Αγρίνιο Παναιτωλικός και Λάρισα σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας. Οι Αγρινιώτες υπερισχύουν έχοντας δύο νίκες, ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Αναλυτικότερα:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΛ 2-1 (06/11/2016)

Δύσκολη επικράτηση του Παναιτωλικού επί της μαχητικής Λάρισας. Στο 1ο μέρος οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι και έχοντας τον Ουάρντα σε καλή μέρα (ιδιαίτερα κινητικός, είχε και δοκάρι στο 39′), ευτύχησαν να προηγηθούν στο 41′ με σέντρα-σουτ του Αιγύπτιου μεσοεπιθετικού. Στο 2ο μέρος η γρήγορη ισοφάριση με τον Ναζλίδη στο 54′, άγχωσε τους γηπεδούχους που έδωσαν μέτρα στο γήπεδο στον αντίπαλο. Παρ’όλα αυτά το σύνολο του Μαντζουράκη αρχικά προειδοποίησε με το δοκάρι του Τομανέ στο 71′ κι εν συνεχεία επανέκτησε το προβάδισμα με την υπέροχη κεφαλιά του Μαρκόφσκι στο 85′. Στο φινάλε ο Κλέσιο ασχτόχησε μετά από εξαιρετικό σλάλομ κι έτσι παρέμεινε το τελικό 2-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΛ 3-1 (26/11/2017)

Σημαντική νίκη για τον Παναιτωλικό στο «κλουβί» ενάντια στην φορμαρισμένη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′, με τον Μοράρ να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας. Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στα επόμενα λεπτά, αλλά απώλεσαν 2 εξαιρετικές ευκαιρίες με τον Λεοζίνιο. Ο Μάζουρεκ, από την άλλη, έβαλε το… γκολ της ζωής του, ξεκινώντας αντεπίθεση από το κέντρο του γηπέδου κι ολοκληρώνοντας την τρομερή του ενέργεια με άπιαστο αριστερό σουτ. Οι «βυσσινί» ανασυντάχθηκαν στην ανάπαυλα και μείωσαν το σκορ στο 48′ με άψογο πλασέ του Λεοζίνιο. Το άγχος κυρίευσε για ακόμα μια φορά την ομάδα του Χάβου, αλλά τελικά η νίκη σφραγίσθηκε με το σουτ του Ρόσα στην εκπνοή του ματς…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΛ 2-2 (11/02/2019)

Ένας… αυτοκτονικός Παναιτωλικός ήρθε ισόπαλος με τη Λάρισα και ουσιαστικά μείωσε στο ελάχιστο τις πιθανότητες για είσοδο στην πεντάδα του πρωταθλήματος. Το 1ο μέρος ήταν ονειρικό για τους γηπεδούχους. Ο Μάζουρεκ άνοιξε το σκορ στο 24′ μετά από διπλή επέμβαση του κίπερ Κρίστινσον, ενώ στο 42′, το ματς φάνηκε να «κλειδώνει» με το παλικαρίσιο γκολ του Μπαϊροβιτς ( η προσπάθεια του ξεκινάει από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ) . Στο 2ο μισό, όμως, οι Αγρινιώτες ήταν ανύπαρκτοι, με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει με 2 γκολ του αρχηγού Φατιόν ( κεφαλιά στο 62′, εκτέλεση πέναλτι στο 68′). Το μομέντουμ την ευνοούσε πλήρως και λίγο έλειψε να φέρει «τούμπα» το ματς. Δικαιολογημένες οι αποδοκιμασίες του κόσμου στο τέλος του αγώνα, αφού η ομάδα μας δεν «κατέβηκε»» ποτέ στο 2ο ημίχρονο…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΛ 2-2 (19/10/2019)

Ματς με γκολ και ανατροπές είδαμε στην κανονική περίοδο της φετινής σεζόν. Απομάκρυνση Κάστρο, επιστροφή Χάβου σε γνωστά λημέρια και αισιοδοξία για την 1η νίκη της σεζόν συνέθεταν ένα ενδιαφέρον ποδοσφαιρικό απόγευμα στο Αγρίνιο.

Ο… απελπισμένος για νίκες και βαθμούς Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27′ από την κεφαλιά του στόπερ Μιχαήλ. Οι Αγρινιώτες δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με τον αρχηγό Ντίαζ. Στο 2ο μισό οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν σημαντικά την αντίπαλη εστία. Τη λύση έδωσε στο 77′ ο Μπαΐροβιτς, πετυχαίνοντας ένα απίστευτο γκολ με γυριστό σουτ, στην 1η του επαφή με την μπάλα. Όλα έδειχναν ότι η πρώτη νίκη της σεζόν ήταν προ των πυλών, αλλά ο «πρώην» Μόρας είχε διαφορετική άποψη, «πληγώνοντας» τον Τίτορμο με νέα κεφαλιά στο 80′.