fbpx
Connect with us

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Η προϊστορία του Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός στη Super League (vids)

Ελαφρώς υπέρ των «πρασίνων» είναι η προϊστορία των αγώνων μεταξύ Παναιτωλικού και Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο.

Συγκεκριμένα, σε δέκα αναμετρήσεις ο Παναιτωλικός μετράει δυο νίκες, τέσσερα ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ το «Τριφύλλι» έχει πάρει το τρίποντο τέσσερις φορές.

Οι δυο πρώτες «συγκρούσεις» συναντώνται τις σεζόν 1975-76 και 1976-77 με σκορ 2-3 και 0-0 αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα παιχνίδια διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 1-1 (15η ΑΓΩΝ. – 2011-12)

Καυτή ατμόσφαιρα στο «κλουβί», κατάθεση ψυχής από την ομάδα, αλλά ψυχρολουσία στην εκπνοή. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με Κλέιτον και Καμαρά να είναι οι πιο κινητικοί του γηπέδου. Το 0-0 μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές. Στο 63′, όμως, μια εξαιρετική συνεργασία των Ρότσα και Καμαρά έκανε τη διαφορά, με τον Σενεγαλέζο φορ να σκοράρει, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Ο Παναιτωλικός κλήθηκε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και τα κατάφερνε καλά. Στο 87′, ο Μπλάζιτς έκανε απίστευτη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Τοτσέ. Στο 94′, όμως, ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των Αγρινιωτών, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ο Τίτορμος έχασε μια τεράστια νίκη μέσα από τα χέρια του. Μετά από εκείνο το παιχνίδι, μάλιστα, επήλθε τρομερή καθίζηση για την ομάδα με συνεχή αρνητικά αποτελέσματα, που εν τέλει οδήγησαν στο μοιραίο υποβιβασμό…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 1-0 (18η ΑΓΩΝ.-2013-14)

Ποδόσφαιρο κυριαρχίας, γεμάτο γήπεδο και… ιστορική νίκη συνέθεσαν ένα υπέροχο αγρινιώτικο σκηνικό. Ο Παναιτωλικός μπήκε στο γήπεδο με πάθος και απείλησε τον Καπίνο με τους Καμαρά, Θεοδωρίδη, Γκάλο και Μπακάκη. Τη λύση έδωσε ο Ανρί Καμαρά στο 29′, που από την ασίστ του Μπακάκη πλάσαρε ιδανικά ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πήρε μέτρα, αλλά οι Αγρινιώτες είχαν τις μεγάλες στιγμές για να διευρύνουν το σκορ με τους Καμαρά και Μπακάκη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τόσο ο Ράφαελ όσο και συνολικά η ομάδα διαφύλαξαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 0-1 (6η ΑΓΩΝ.-2014-15)

Πολύ όμορφο παιχνίδι στο Αγρίνιο, με τον Παναιτωλικό να χάνει στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίωρο, χάνοντας τρομερές ευκαιρίες με τους Πέτριτς, Καρέλη και Μπούι. Εξαιρετικός ο Ράφαελ Μπρακάλι.

Από το 30′ και μετά ο Παναιτωλικός ανέλαβε τα ηνία, έχοντας διπλή ευκαιρία μς τους Κάπελ και Μαρτίνες, που νικήθηκαν από τον αντίπαλο κίπερ. Μάλιστα, στο 38′ ο Μαρτίνες σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά από πανέξυπνο δεξί σουτ. Απάντηση στα δοκάρια έδωσε ο Πέτριτς στο 45′.

Στο δεύτερο μέρος ο… έξαλλος ρυθμός έπεσε. Ο Βασιλείου στο 51′ δεν κατάφερε να πιάσει γεμάτη κεφαλιά από κοντά, ενώ στο 58′ ο Μπούι νικήθηκε από τον Ράφαελ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Όλα έδειχναν ότι το ματς οδηγείται σε ισόπαλο αποτέλεσμα, αλλά ο Πέτριτς με κεφαλιά στο 81′ έκανε τη διαφορά, χαρίζοντας το τρίποντο στο «Τριφύλλι».

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 1-2 (1η ΑΓΩΝ.-2015-16)

Τζάμπα ήττα με ανατροπή και παιδαριώδη ατομικά λάθη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο με τον Καρέλη να έχει τρεις καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και είχε τον Κάπελ σε καλή μέρα. Ο Ολλανδός εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 41′, παίρνοντας το ριμπάουντ από το χαμένο πέναλτι του Μάρκος Πάουλο (το πέναλτι είχε κερδίσει ο Ουάρντα από τον Ταυλαρίδη). Ο ίδιος παίκτης έκανε τρομερή προσπάθεια στο 44′, αλλά ο κίπερ Στιλ έσωσε την ομάδα του από το 2-0.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ελέω… Στεφανάκου. Ο Έλληνας κίπερ έκανε απίστευτο λάθος, δίνοντας την μπάλα με τα χέρια στον Μπεργκ, ο οποίος μοίρασε στον Καρέλη για το 1-1. Από εκεί και πέρα το ματς δεν είχε ρυθμό ούτε φάσεις, αλλά ο Μπεργκ στο 84′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κούσα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 0-0 (5η ΑΓΩΝ.-2016-17)

Κλειστό παιχνίδι στο Αγρίνιο, αγχωτική ισοπαλία για τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας δυο καλές στιγμές με τους Κλέσιο και Τομανέ. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και απείλησε με τον Λουντ, ενώ διαμαρτυρήθηκε για ορισμένες οριακές φάσεις οφσάιντ.

Στο δεύτερο μισό οι «πράσινοι» κυριάρχησαν αλλά ο κίπερ Κυριακίδης ήταν εκεί, σταματώντας κάθε επικίνδυνη φάση στα καρέ του. Οι παίκτες της ομάδας μας ήταν ακίνδυνοι επιθετικά, αλλά το τελικό 0-0 μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑ0 2-0 (5η ΑΓΩΝ.2017-18)

Ο Παναιτωλικός έκανε την τέλεια εμφάνιση και νίκησε δίκαια τον μεγάλο αντίπαλο. Το στήσιμο της ομάδας ήταν εξαιρετικό και στο 20′, ο Μάζουρεκ με απίστευτο αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ, έπειτα από την ιδανική ασίστ του Ρόσα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην αγρινιώτικη άμυνα και το 1-0 παρέμεινε.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» ρίσκαραν ανεβάζοντας τις γραμμές τους. Οι Αγρινιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά και είχαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Μαρινάκη και Κλέσιο. Τελικά, διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 65′. Ο Ρότσα έκανε τρομερή επέλαση από τα αριστερά, η σέντρα-σουτ του αποκρούστηκε ασθενώς από τον Βλαχοδήμο και ο Κλέσιο εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 0-1 (15η ΑΓΩΝ.-2018-19)

«Φτωχό» ματς και «σβηστή» νίκη για τον Παναθηναϊκό. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο 28′, με τη γυριστή κεφαλιά του Μαλή, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Διούδης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με την κοντινή προβολή του Μπουζούκη, που έπιασε στον ύπνο την αγρινιώτικη άμυνα.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση, αφού απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Κάτσε στο 59′. Η κυριαρχία του, όμως, ήταν φλύαρη. Δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και μοιραία ηττήθηκε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟ 0-0 (11η ΑΓΩΝ.-2019-20)

Αγώνας με δυο όψεις στο Αγρίνιο. Το πρώτο μέρος ήταν κάκιστο και δεν υπήρχαν κλασικές στιγμές για γκολ, παρά μόνο νευρικότητα και πολλά λάθη.

Η επανάληψη ξεκίνησε με πίεση από τον Παναιτωλικό. Στο 51′, μάλιστα, ο Λουσέρο έχασε απίστευτη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι προ κενής εστίας, μετά την εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, έχοντας μέχρι το 60′ τις δικές τους καλές στιγμές με τους Μπουζούκη, Μακέντα, Σέκενφελντ και Γιόχανσον.

Οι Αγρινιώτες ανέλαβαν και πάλι τα ηνία και απείλησαν με τον Τσιγγάρα. Στο 69′, οι «άρχοντες» της αναμέτρησης (διαιτητής και VAR) έκλεισαν τα μάτια σε πέναλτι του Σέκενφελντ στον Αριγίμπι. Η τελευταία καλή στιγμή του ματς καταγράφηκε στην εκπνοή, με τον Ντίας να νικιέται από τον Διούδη.