Η προϊστορία του Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League (vids)

Υπέρ των Αγρινιωτών είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων του ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας, μεταξύ Παναιτωλικού και ΠΑΣ στο «κλουβί».

Συγκεκριμένα, σε εννιά παιχνίδια ο Παναιτωλικός μετρά τέσσερις νίκες, τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ δυο «τρίποντα» έχουν αποσπάσει οι Γιαννιώτες.

Οι δυο πρώτες «συγκρούσεις» συναντώνται στις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′ με σκορ 0-1 και 1-1 αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα ματς διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 2-2 (4η ΑΓΩΝ.-2011-12)

Τρομερό ματς στο κατάμεστο «κλουβί», με ένταση και συγκινήσεις. Ο Παναιτωλικός μπήκε «σκυλιασμένος» στο γήπεδο, πιέζοντας ασφυκτικά. Στο 24′ ο Θεοδωρίδης εκμαίευσε το πέναλτι από τον Κώτσιο, ανοίγοντας ο ίδιος το σκορ από τα 11 βήματα. Η πίεση συνεχιζόταν, αλλά ένα λάθος στο χώρο του κέντρου, οδήγησε σε αντεπίθεση τον Μπακαγιόκο, που ισοφάρισε στο 30′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Ντε Βιτσέντι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έφερε «τούμπα» το παιχνίδι. Η απάντηση του Παναιτωλικού άμεση, με τον Καμαρά να κάνει το 2-2 με κεφαλιά, ζεσταίνοντας και πάλι τους φιλάθλους. Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τον Ρότσα να αποβάλλεται.

Η διαχείριση του αγώνα ήταν δύσκολη για την ομάδα μας, που στο δεύτερο μισό είχε παθητικό ρόλο. Ο ΠΑΣ βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση, έχοντας δοκάρι και καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Ο Παναιτωλικός, τελικά, άντεξε παίρνοντας την ισοπαλία…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 2-0 (7η ΑΓΩΝ.-2013-14)

Μεγάλη νίκη για τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίωρο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Ίλιτς και Τσουκαλά. Η ομάδα μας ήταν νευρική, κάνοντας πολλά λάθη. Η εικόνα άλλαξε μετά το 30′. Στο λεπτό αυτό ο Γκάλο με άψογη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, βάζοντας φωτιά στο «κλουβί».

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καμαρά διπλασίασε τα τέρματα του Παναιτωλικού. Η ψυχολογία άλλαξε άρδην, με τον Τίτορμο να ελέγχει απόλυτα το ματς, έχοντας σημαντικές στιγμές για να διευρύνει το σκορ. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 0-0 (11η ΑΓΩΝ.-2014-15)

Ματς με δυο πρόσωπα στο Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δυο δοκάρια με τον Βιγιαφάνιες, πολλές καλές στιγμές και πίεση στην αντίπαλη άμυνα.

Η αστοχία του πρώτου μέρους εκνεύρισε τους Αγρινιώτες, με αποτέλεσμα στην επανάληψη να υποπέσουν σε πολλά λάθη. Ο ΠΑΣ δεν τα εκμεταλλεύτηκε, έχοντας τις καλές δικές του στιγμές, κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Το τελικό 0-0 άφησε γλυκόπικρη γεύση και στους δυο αντιπάλους…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 2-1 (10η ΑΓΩΝ.-2015-16)

Νίκη-ανάσα για τον Παναιτωλικό, στο κακό ξεκίνημα εκείνης της σεζόν. Η ομάδα μας μπήκε με μοναδικό σκοπό τη νίκη στο γήπεδο. Πίεσε αρκετά τον αντίπαλο και λίγο πριν την ανάπαυλα άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Τσουκαλά, έπειτα από σέντρα-σουτ του Ουάρντα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και το 2-0 ήρθε στο 55′ μετά από τρομερή αντεπίθεση των Ρουσκουσέδα-Μαρκόφσκι και ιδανικό τελείωμα του δεύτερου. Από εκεί κι έπειτα ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Κυριακίδη. Τελικά μείωσε το σκορ στο 90′, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 1-2 (9η ΑΓΩΝ.-2016-17)

Tραγική διαιτησία και αναπάντεχη ήττα στο «κλουβί». Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν επικίνδυνος από την αρχή και κακώς του ακυρώθηκε γκολ του Μπέριου ως οφσάιντ. Ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το μακρινό σουτ του Φερέιρα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μισό η ομάδα μας ήταν παθητική και τιμωρήθηκε. Ο Μαμπουλού ήρθε από τον πάγκο και ισοφάρισε στο 69′ με κεφαλιά, με την αγρινιώτικη άμυνα να βρίσκεται σε πλήρη αδράνεια. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έφυγε στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το τελικό 1-2, σε μια φάση που ξεκίνησε από φάουλ του Γαρουφαλιά στον Λεντέσμα, που κακώς δε δόθηκε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 1-0 (26η ΑΓΩΝ.-2017-18)

Νίκη με μέτρια απόδοση για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο γήπεδο κι άνοιξε το σκορ με τον Μάρκος Πάουλο στο 14′, που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντίας. Το ματς ήταν κακής ποιότητας και το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την αποβολή του Αποστολόπουλου, που χτύπησε στο πρόσωπο τον Μπράβο. Η αριθμητική υπεροχή έκανε ακόμα πιο νωχελικό τον Παναιτωλικό, που δεν απειλούσε την αντίπαλη εστία. Ο ΠΑΣ από την άλλη προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς αποτέλεσμα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ 1-0 (22η ΑΓΩΝ.-2018-19)

Ένας κυνικός Παναιτωλικός πήρε σημαντική νίκη, που του εξασφάλισε εν πολλοίς ένα καλό βαθμολογικό πλασάρισμα. Ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος στο πρώτο μισό και δοκίμασε πολλές φορές τα αντανακλαστικά του κίπερ Γιαννακόπουλου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός βελτιώθηκε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προειδοποίησε με την κεφαλιά-δοκάρι του Μάζουρεκ στο 62′. Στο 79′, όμως, οι Γιαννιώτες δεν ήταν τόσο τυχεροί, με την κεφαλιά-δυναμίτη του Άργκους να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα. Έξαλλα πανηγύρια για τους Αγρινιώτες, καταδικαστική ήττα για τον ΠΑΣ, που συνέβαλε στον μετέπειτα υποβιβασμό του.