Η προϊστορία του Βόλος-Παναιτωλικός στη Super League (vids)

Φτωχή είναι η προϊστορία με το νεοσύστατο σωματείο του Βόλου. Συγκεκριμένα, η μοναδική «σύγκρουση» των δυο ομάδων με γηπεδούχους τους Βολιώτες έλαβε χώρα την περσινή σεζόν.

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-2 (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2019-2020)

Αυτοκτονική ήττα για τον Παναιτωλικό στο «Πανθεσσαλικό». Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό και απείλησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με Ντίας και Ταχάρ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και είχαν τη δική τους κλασσική στιγμή στο 14′ με τον Γιαννακόπουλο να νικάει σε τετ-α-τετ τον Ζοάο.

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 39′ ο Σανιά με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ. Στο δεύτερο μέρος οι συγκινήσεις ήταν πολλές. Ο Βόλος ισοφάρισε στο 55′ με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο νυν κίπερ του Παναιτωλικού Μελίσσας έκανε απίστευτη διπλή επέμβαση, νικώντας τους Ντίας και Μιμίτο. Η εικόνα του ματς άλλαξε λόγω της «χαζής» αποβολής του Σίεστεντ στο 64′. Δυο λεπτά αργότερα ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αγρινιώτικης άμυνας κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήταν άμεση, αφού ο Αριγίμπι στο 68′ έκανε πλάκα στην αντίπαλη άμυνα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 78′, όμως, ο κίπερ Γιαννακόπουλος δεν υπολόγισε σωστά το μακρινό φάουλ του Μουνίθ και στην εξέλιξη της φάσης ο Γέντρισεκ διαμόρφωσε το τελικό (κι άδικο) 3-2.