fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ιδανικός αυτόχειρας κατ’ επανάληψη (φωτο-video)

Ιδανικός αυτόχειρας κατ’ επανάληψη. Όπως ακριβώς με τον ΠΑΟΚ (και με τον Τορεχόν αρνητικό πρωταγωνιστή στην ισοφάριση) ο Τίτορμος ηττήθηκε με 1-2 από τον Ολυμπιακό.

Κάνοντας εξαιρετικό πρώτο μέρος, ο Παναιτωλικός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια χάρη στο τρομερό γκολ του Ντουάρτε.

Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 72′ οπότε και ο Τορεχόν, σε μία απίστευτη στιγμή ατυχίας σημείωσε «καρμπόν» αυτογκόλ, όπως με τον ΠΑΟΚ. Σα να μην έφτανε αυτό, ένα ανεπίτρεπτο λάθος του Μαλή έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ανατρέψει το σκορ.

Πλέον οι Αγρινιώτες υποχωρούν βαθμολογικά και το ματς επί της Κηφισιάς ανάγεται σε αγώνα δίχως αύριο…

Ο Τσάβες στο τέρμα, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε στο κέντρο της άμυνας. Μαυρίας και Χατζηθεοδωρίδης στα δύο άκρα της άμυνας, σε ρόλο φουλ μπακ. Πέρεθ, Φρεντ, Μπουζούκης και

Στην επίθεση Καρέλης και Σέρχιο Ντίαζ. Στο 3-5-2 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, δίχως φάση το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναιτωλικός δεν είχε καλές επιλογές όποτε πατούσε περιοχή, ενώ ο Ολυμπιακός «έγραψε» δύο τελικές με Ποντένσε και Μασούρα πριν το εικοσάλεπτο.

Τσικίνιο και Καμπράλ απείλησαν διαδοχικά την εστία του Παναιτωλικού, με τους Πειραιώτες να έχουν υπεροχή και τους Αγρινιώτες να περιμένουν οργανωμένοι στην άμυνα.

Στο 30′ ο Τσάβες σημείωσε σπουδαία επέμβαση σε προσπάθεια του Ιμπόρα από κοντά, διώχνοντας σε κόρνερ δύσκολο σουτ.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο στο 33′ άνοιξε το σκορ. Ο Σέρχιο Ντίαζ συνεργάστηκε με τον Φρεντ. Η άμυνα του Ολυμπιακού «κοιμήθηκε», με τον Πορτογάλο να «σπάει» τη γραμμή του οφσάιντ και να πατάει περιοχή. Εκτέλεσε τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-0 μέσα σε πανζουρλισμό.

Παρότι ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση, το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Δίχως αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Τίτορμος. Ο Ολυμπιακός πρέσαρε εκ νέου ψηλά, με Μασούρα και Καμπράλ να επιχειρούν δις να «εκμαιεύσουν» πέναλτι. Κοντά στις φάσεις ο Πολυχρόνης, είπε «παίζετε».

Στο 57′ ένα φάουλ για τον Παναιτωλικό κατέληξε σε σουτ του Οικονόμου, που πέρασε απελπιστικά άουτ. Τσιγγάρας και Σενγκέλια αντικατέστησαν Μπουζούκη και Ντίαζ. Ο Τίτορμος εξακολουθούσε να «απορροφά» όλη την πίεση του Ολυμπιακού, παρότι είχε αβεβαιότητα σε ορισμένες μεταβιβάσεις κι απομακρύνσεις.

Στο 66′ ο Ταμπίντζε αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Στάγιτς στην θέση του. Καρέλης επίσης εκτός, Πέδρο στο γήπεδο. Δύο λεπτά αργότερα και ο Χατζηθεοδωρίδης αποχώρησε αναγκαστικά, με τον Τορεχόν να παίρνει τη θέση του.

Ο Αργεντινός έζησε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το απόλυτο deja vu. Σέντρα του Μάρτινς, κόντρα σε τάκλιν του και η μπάλα στα δίχτυα, 1-1 ο Ολυμπιακός.

Ο Παναιτωλικός καλούνταν πλέον ξανά να διαχειριστεί ότι ακριβώς και με τον ΠΑΟΚ. Και ενώ έδειχνε να κοντρολάρει το ματς μέχρι το 78′, ο Μαλής υπέπεσε σε μεγάλο λάθος. Ο Ελ Κααμπί πήρε την μπάλα, πέρασε τον Τσάβες και πλάσαρε, με τον Τορεχόν να μην καταφέρνει να διώξει στην γραμμή. 1-2 ο Ολυμπιακός και η ομάδα του Πετράκη ήταν με την «πλάτη» στον «τοίχο».

Η ψυχολογία πλέον ήταν στα «τάρταρα» και ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να απειλήσει. Στις καθυστερήσεις ένα φάουλ του Σενγκέλια έβγαλε πολύ δύσκολα ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Το 1-2 τελικό σκορ με τον Ολυμπιακό να περνάει από το Αγρίνιο ελέω αφέλειας -δυστυχώς- του Παναιτωλικού.

-Εξαιρετικό τακτικά πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Ναι μεν ο Ολυμπιακός «έβγαλε» ορισμένες φάσεις, πλην όμως σε ελάχιστες περιπτώσεις απείλησε ουσιαστικά.

-Πολύ καλή εμφάνιση ο Μαυρίας. Έγραψε πολλά χιλιόμετρα, ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στις απαιτήσεις του ματς. Εξαιρετικοί Ταμπίντζε και Ντουάρτε. Σκόρερ ο δεύτερος.

-Στο ύψος του ο Τσάβες. Εκτέθηκε από δύο στιγμές της άμυνας.

-Ο Παναιτωλικός κερδίζει τον πανελλήνιο σεβασμό με πράξεις σε ότι αφορά το κοινωνικό σκέλος.

-Η αντίδραση του Σέρχιο Ντίαζ κατά την αντικατάστασή του. Δεν πέρασε απαρατήρητη.

-Αδιανόητη η ατυχία του Τορεχόν. Στο ίδιο λεπτό, με τον ίδιο τρόπο, σημείωσε δεύτερο σερί αυτογκόλ.

-Το λάθος του Μαλή κόστισε στον Παναιτωλικό. Δεν επιτρέπεται σε εκείνο το σημείο. Όχι με αυτόν τον τρόπο.

-Παύει να είναι σύμπτωση. Ο Παναιτωλικός για ένα ακόμη παιχνίδι «έβγαλε» μόνος του τα «μάτια» του. Παιχνίδι που κρατούσε μέχρι το 72′, με αυτόν τον τρόπο;

Ο Οικονόμου. Αλάθητος. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα έκανε ηγετική εμφάνιση, κρίμα που δεν συνοδεύτηκε με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Πολυχρόνης. Παρότι στο πρώτο μέρος είχε μερικά ανάποδα «σφυρίγματα», δεν είχε κάποιο πολύ μεγάλο λάθος. Στην επανάληψη δεν… υπέκυψε στις προσπάθειες των παικτών του Ολυμπιακού να πάρουν πέναλτι δις (Μασούρας και Καμπράλ). Ανέχτηκε τον Γιόβετιτς στο 77′ (κλασική περίπτωση κίτρινης κάρτας), κατά τα λοιπά ελάχιστες φορές έγινε αντιληπτός στο γήπεδο.

Στα πρώτα 45′ ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και έγραψε περισσότερες τελικές, ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με το υπέροχο γκολ του Φρεντ, στο 33′. Κράτησε το 1-0 υπέρ του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Λίγα τα αξιοσημείωτα μέχρι την ώρα αγώνα, με τον Πετράκη να προχωρά σε αλλαγές γρήγορα και να «παγώνει» ρυθμό. Απίθανη η ατυχία του Τορεχόν, που με το που μπήκε στο γήπεδο, με τον ίδιο τρόπο σημείωσε ξανά αυτογκόλ. Το λάθος του Μαλή έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ανατρέψει το ματς δίχως να έχει κάνει φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Παναιτωλικό ηττημένο, με τον Σενγκέλια να έχει απωλέσει τεράστια στιγμή στις καθυστερήσεις.