Ισόπαλη με τον Άρη η Κ19 του Παναιτωλικού, χάνοντας ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες (φωτο)

Παρότι κυριάρχησε στο γήπεδο, ιδίως στην επανάληψη, η Κ19 του Παναιτωλικού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Άρη στο Αγρίνιο.

Η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου απέδωσε εξαιρετικά ανά διαστήματα, ωστόσο στάθηκε άτυχη.

Αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με φάσεις εκατέρωθεν και καλό ρυθμό. Δυναμικές οι μονομαχίες των δύο αντιπάλων, με το γήπεδο να βοηθά ώστε να δουν οι περίπου 200 θεατές ωραίο θέαμα.

Ο Παναιτωλικός στην επανάληψη μπήκε δυναμικότερα στο γήπεδο. Δύο φορές ο Μορφάκης έφτασε κοντά στο γκολ, βγαίνοντας «φάτσα» με τον κίπερ του Άρη δύο φορές, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Στην τρίτη όμως φορά το έκανε. Στο 60′ συγκεκριμένα, με πολύ ωραίο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Στιγμές αργότερα ο Καβαλλάρης έχασε μεγάλη στιγμή για ένα ακόμα γκολ, με τον Άρη να προσπαθεί να «απαντήσει».

Ο Παναιτωλικός ήλεγχε το ματς όμως σε ανύποπτη στιγμή, στο 78′ ο κίπερ Παπαζώης υπέπεσε σε πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα «καναρίνια» πίεσαν για το γκολ, κυριαρχώντας στο γήπεδο και χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με στατική φάση στο 90′ καθώς και μία ακόμα με τον Καβαλλάρη, δευτερόλεπτα μετά. Τεράστια στιγμή είχε και ο Κοντούρης στο 94′, με τον κίπερ του Άρη να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Άρης άντεξε και η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αγωνίστηκαν οι: Παπαζώης, Νταλιάνης (57’ Σκένδρος), Σκούρτης, Μάνος ( 65’ λ.τ. Λουλούδης), Αναστασόπουλος, Κοντούρης, Ράδος (85’ Εσκετζής), Κεχαγιάς (46’ Γκόλιας), Γιωτόπουλος, Καβαλλάρης, Μορφάκης (85’ Κακιώνης).

Το σύνολο του Δημήτρη Θεοδοσίου παρέμεινε στην 7η θέση με 32 βαθμούς. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο (Σάββατο 25 Μαΐου, στις 12.00 στο Emileon).