ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ισόπαλος από το ημίχρονο (φωτο)

Στο 1-1 έμειναν Παναιτωλικός και Αστέρας υπό το βλέμμα των Καμίνσκι, αγωνία για τον τραυματισμό του Μόρσεϊ στο χέρι

Σε ένα ματς με πολύ ωραίο πρώτο ημίχρονο και έχοντας καλή συνολικά θετική εικόνα, ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αστέρα.

Το σκορ (1-1) διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Νταγκό και Μουνάφο. Αποχώρησε τραυματίας ο Μόρσεϊ με δεμένο χέρι, πολύ καλή απόδοση από τον Ιβοριανό σκόρερ και τον Φλόρες.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε Ανέστη στα γκολπόστ. Χουχούμη, Λάρσον, Μαλή, Λιάβα στην άμυνα. Φλόρες, Ξενιτίδη , Κολοβό άξονα, Μόρσεϊ και Νταγκό στα άκρα. Ο Πέδρο «κορυφή».

Το πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό παιχνίδι στα πρώτα 45′. Ρυθμός, και φάσεις εκατέρωθεν. Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο. Είχε την υπεροχή αλλά τα «χαλούσε» στην τελική πάσα. Στο 19′ άνοιξε το σκορ.

Όμορφα πάτησε περιοχή ο Μόρσεϊ, γύρισε στον Κολοβό που «έστρωσε» την μπάλα προς το μέρος του Ξενιτίδη. Αυτός «έπιασε» αέρα αντί για σουτ, όμως ο Νταγκό που βρισκόταν πίσω του, με τρομερό βόλε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Η «απάντηση» του Αστέρα ήρθε άμεσα, στο 24′. Ο Μουνάφο με τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή βρήκε στόχο για το 1-1. Ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή με το Νταγκό στο 28′ και τον Πέδρο στο 29′.

Στο 30′ ο Ανέστης είχε τεράστια διπλή επέμβαση σε σουτ του Ιγκλέσιας και εξ επαφής ακολούθως σε πλασέ του Μπαράλες. Στο 33′ ο Πέδρο απείλησε ξανά. Ο ωραίος ρυθμός διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με Μλάντεν αντί Λάρσον επέστρεψε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Στο 50′ ο Μόρσεϊ πέρασε τέσσερις αντιπάλους αλλά αστόχησε σε τετ-α-τετ. Πέφτοντας στο έδαφος, ωστόσο, ξεκίνησε να σφαδάζει από τους πόνους. Αποχώρησε με δεμένο χέρι και πάγο, με τον Καρέλη να μπαίνει στη θέση του.

Στο 63′ ενέργεια του Νταγκό ανακόπηκε πριν «τελειώσει» τη φάση. Ο Αναστασίου προχώρησε σε σειρά αλλαγών. Βαρόνε, Μάρτενσον, Τσιγγάρας, Αποστολάκης στο γήπεδο αντί των Κολοβού, Πέδρο, Ξενιτίδη, Λιάβα.

Με το χρόνο να περνά η ένταση και ο ρυθμός «έπεφταν». Ο Αστέρας απείλησε στο 77′ ενώ στο 79′ σημειώθηκε μικρή ένταση μετά από μαρκάρισμα του Νταγκό, με τον Μεταξά να τα «ακούει» από την κερκίδα.

Στο 83′ Νικολάου και Αναστασόπουλος μπήκαν στο γήπεδο αντί των Νταγκό και Μαλή. Στο 90′ πολύ ωραία ενέργεια του Χουχούμη, η σέντρα-σουτ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Σουτ του Μάρτενσον στιγμές αργότερα δεν βρήκε στόχο. 1-1 το τελικό σκορ, σε ένα ματς με χρήσιμα συμπεράσματα για τον Γιάννη Αναστασίου.

Τα φωτογραφικά «κλικ» από το φιλικό Παναιτωλικός-Αστέρας από το φακό του Γιώργου Δερβίση: