Ισόπαλος στα «αποκαλυπτήρια»: 1-1 με Λαμία

Ισόπαλος αναδείχθηκε στο πρώτο του φιλικό στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του ο Παναιτωλικός, απέναντι στη Λαμία.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρουσίασε θετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως από το 28′ και έπειτα. Μάλιστα πήρε το προβάδισμα με πανέμορφο τέρμα του Ντάλσιο στο 37′. Καλές ευκαιρίες σημειώθηκαν από τον Ματσόλα, τουλάχιστον σε δύο των περιπτώσεων, με αυτή του 41′ να ξεχωρίζει.

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναιτωλικό προηγούμενο, ωστόσο στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και ισοφάρισε στο 51′, όταν ο Ντουάρτε επιχειρώντας να ανακόψει σέντρα «κρέμασε» τον Κνετ, κάνοντας με αυτογκόλ το 1-1.

Οι Λαμιώτες είχαν την κατοχή και λίγες καλές στιγμές, με τον Χάβο να προβαίνει συνεχώς σε αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Ο ρυθμός του αγώνα όσο η ώρα περνούσε «έπεφτε» και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-1. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, Μεντόζα και Μπεχαράνο «πιάστηκαν» στα χέρια, μετά από σκληρό τάκλιν του δεύτερου και αποβλήθηκαν. Άμεσα οι άνθρωποι των δύο ομάδων έπεσαν «πυροσβεστικά» πάνω τους, ηρεμώντας τα πνεύματα.

Αγωνίστηκαν οι: Κνετ (67′ Καλαντζής), Μαλής (67′ Σιέστεντ), Κωνσταντόπουλος (85′ Σκόνδρας), Ντουάρτε (82′ Σκιαδάς), Περέιρα (46′ Παρράς), Λιάβας (59′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο (59′ Ταχάρ), Μάζουρεκ (67′ Άλβαρες), Ντίας (67′ Μπελεβώνης), Αριγίμπι (59′ Μεντόσα), Ματσόλα (67′ Καββαδίας).