ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ήττα στη Λεωφόρο με αρνητικό πρωταγωνιστή Χουχούμη (φωτο-video)

Την διπροσωπία του -ξανά- «πλήρωσε» ο Παναιτωλικός. Εξαιρετικός στα πρώτα 45′, αρνητικός πρωταγωνιστής ο Χουχούμης στο δεύτερο και ήττα στη Λεωφόρο.

Ο Τίτορμος γνώρισε ήττα στη Λεωφόρο πετώντας στα «σκουπίδια» το πολύ καλό πρώτο μέρος του. Δύο λάθη του Χουχούμη ήταν αρκετά για να «χαρίσουν» τη νίκη στον Παναθηναϊκό, μέσα σε λίγα λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.

Σε διάταξη 4-2-3-1 ο Παναιτωλικός με αλλαγές συγκριτικά με την ενδεκάδα απέναντι στον Απόλλωνα. Μελίσσας στον «άσσο», Αποστολάκης και Χουχούμης τα δύο μπακ, Κορνέλιους με παρτενέρ τον Αντούνες στο κέντρο της άμυνας, ελλείψει Μαλή. Τσιγγάρας, Φλόρες στον άξονα. Μόρσει και Μπαρμπόσα στα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Ντουάρτε πίσω από τον Καρέλη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο επιθετικά και ορεξάτα, με πίεση ψηλά και διάθεση να βρει το γρήγορο γκολ. Ο Παναιτωλικός είχε σαφή προσανατολισμό να εξασφαλίσει τα μετόπισθεν και να επιδιώξει να ανοίξει χώρους στην αντεπίθεση.

Τα «καναρίνια» είχαν πρόβλημα στο να διατηρήσουν κατοχή και να κυκλοφορήσουν μπάλα στον άξονα, αδυνατώντας ως εκ τούτου να βγουν με αξιώσεις μπροστά. Αυτό όμως έκανε στο 14′, στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Ο Αποστολάκης βγήκε από τα δεξιά στην περιοχή, «έσπασε» για τον Καρέλη, το σουτ του οποίου έδιωξε με τρομερή επέμβαση σε κόρνερ ο Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μακέντα στο 22′. Η κεφαλιά του Ιταλού φορ απομακρύνθηκε από τον Μελίσσα με υπερένταση, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να «ίπταται». Στο 24′ κεφαλιά του Καρέλη πέρασε άουτ.

Στο 28′ ο Αϊτόρ βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας, με τον Μελίσσα να διώχνει πάλι σε κόρνερ. Νέα τρομέρη απόκρουση του κίπερ των Αγρινιωτών σε προσπάθεια του Κώτσιρα στο 29′. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε εκ νέου ρυθμό, πιέζοντας ψηλά, ωστόσο ο Παναιτωλικός τόσο στις στατικές φάσεις, όσο και στην εν γένει αμυντική του συμπεριφορά ανταποκρίθηκε.

Φτάνοντας στο τέλος του ημιχρόνου, το μοτίβο δεν άλλαξε, με τον Τίτορμο να είναι πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Δίχως αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Στο 49′ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Αϊτόρ, μετά από λάθος του Χουχούμη. Ο Γκάμαρης πήγε στο VAR και καταλόγισε παράβαση, δείχνοντας κίτρινη στον μπακ του Παναιτωλικού. Ο Μακέντα από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0 στο 53′.

Άμεσα ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο τον Βέργο αντί του Καρέλη. Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, με τα «καναρίνια» να επιχειρούν να ανασυγκροτηθούν. Ο Μόρσει πέρασε εκτός για να μπει ο Μεντόσα στο 62′. Ο Παναιτωλικός δεν είχε «καθαρό» μυαλό στην μεταβίβαση της μπάλας, μην μπορώντας να αναπτυχθεί σωστά όποτε του δινόταν η ευκαιρία.

Στο 66′ ο Χουχούμης υπέπεσε σε νέο λάθος, γλιστρώντας και δίνοντας την ευκαιρία στον Μαουρίσιο να «μοιράσει» ασίστ στον Μακέντα για το 2-0.

Στο 72′ από νέο λάθος στην άμυνα ο Μακέντα απώλεσε ευκαιρία για το 3-0, επιλέγοντας την πάσα αντί του σουτ.

Στο 76′ ο Κορνέλιους είπε «όχι» σε νέα προσπάθεια του Ιταλού φορ. Ο Αναστασίου έκλεισε τις αλλαγές του με Στάθη Μπελεβώνη και Λούι αντί των Χουχούμη και Ντουάρτε. Ο Παναιτωλικός δεν είχε την ψυχολογία για να δείξει την παραμικρή αντίδραση και μάλιστα ο Τσιγγάρας στο 83′ έβγαλε τον ώμο του, με το παιχνίδι να διακόπτεται προσωρινά.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κύλησε με τον Παναθηναϊκό να έχει μία δύο καλές στιγμές για γκολ ακόμη, αλλά το τελικό σκορ να «γράφει» 2-0.

Αντούνες ήταν πολύ καλός και ως στόπερ, με τον Κορνέλιους να του δίνει βοήθειες. Δυστυχώς η καλή τους εικόνα πήγε «στράφι» από τα λάθη του Χουχούμη.

-Το «διάβασμα» του Αναστασίου ήταν εξαιρετικό. Εξουδετέρωσε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο τα ατομικά λάθη των παικτών του κόστισαν ξανά.

-Άδικη και για τον Μελίσσα η ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε τρομερές αποκρούσεις, δεν φέρει ευθύνη σε κανένα γκολ και στο πέναλτι έφτασε κοντά στο να διώξει.

Μόρσει στο πρώτο ημίχρονο δεν έδωσε τις απαραίτητες βοήθειες. Όσες φορές βρήκε χώρο για να κάνει κούρσες δεν είχε καλές επιλογές ενώ έχανε εύκολα την μπάλα σε περιπτώσεις που δημιουργούταν κίνδυνοι για την άμυνα του Παναιτωλικού. Δεν βοήθησε ο Ντουάρτε.

-Χάνεται το μέτρημα. Ο Παναιτωλικός έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ στο πρωτάθλημα από τα έντεκα βήματα. Είναι κρίμα οι τόσο καλές τακτικές προσπάθειες και τα «διαβάσματα» που κάνει ο Αναστασίου να πηγαίνουν «στράφι» από χαζά λάθη μέσα στην περιοχή που καταλογίζονται πέναλτι.

Χουχούμης. Ευθύνη και στα δύο γκολ, κακή εμφάνιση συνολικά. Μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος «γκρέμισε» ότι αυτός και οι συμπαίκτες του προσπάθησαν να χτίσουν στο πρώτο ημίχρονο.

Πολύ καλός ο Φλόρες. Άνεση και ηρεμία στο παιχνίδι του, κρατούσε μπάλα, μάρκαρε, κάλυπτε, προσέφερε πολύπλευρα στο παιχνίδι του Παναιτωλικού.

Γκάμαρης. Δεν αντιμετώπισε κάποια δύσκολη φάση στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλή παρουσία στα πρώτα 45′. Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος ο Χουχούμης κάνει λάθος κοντρόλ και ανατρέπει τον Αϊτόρ, με τον ρέφερι να πηγαίνει στο VAR και να καταλογίζει παράβαση. Ο μπακ του Παναιτωλικού έκανε λάθος και μαρκάρισε άτσαλα. Από εκεί και πέρα πέρασε απαρατήρητος.

Ο Παναιτωλικός κατόρθωσε στο πρώτο μέρος να διατηρήσει το 0-0, ανταποκρινόμενος καλά στις ανάγκες του παιχνιδιού, με τον Μελίσσα να είναι «παρών» όπου χρειάστηκε και τον Καρέλη να χάνει πολύ μεγάλη στιγμή για να δώσει το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή όμως τα «καναρίνια» στέκονταν καλά.

Στο δεύτερο μέρος μέσα σε λίγα λεπτά και με τον Χουχούμη αρνητικό πρωταγωνιστή, ο Παναιτωλικός είδε ότι καλό «έχτισε» στο πρώτο ημίχρονο να «γκρεμίζεται». Πέναλτι και λάθος του Έλληνα μπακ για να γίνει το σκορ 2-0, με τα «καναρίνια» από εκεί και πέρα να μην δείχνουν ικανά για την παραμικρή αντίδραση.

Πλέον η ομάδα καλείται να συνεχίσει στο Βόλο με σκοπό το θετικό αποτέλεσμα τόσο στο κύπελλο όσο και στο πρωτάθλημα.