Ήττα της Νέων από την Τουρκία, βασικός ο Κοντούρης

Την ήττα με 1-0 από την Τουρκία για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου της προκριματικής φάσης του EURO U19, γνώρισε η Εθνική Νέων.

Με την ήττα αυτή και παράλληλα τη νίκη της Λιθουανίας επί της Λευκορωσίας, προέκυψε τριπλή ισοβαθμία με Λιθουανούς και Λευκορώσους. Η ομάδα του Τάσου Θέου να καταλαμβάνει οριστικά την 3η θέση στον όμιλό της. Πέρασαν απ’ ευθείας Τουρκία και Λιθουανία.

Ωστόσο, η Εθνική πρέπει να περιμένει να ολοκληρωθούν όλα τα ματς των προκριματικών, για να διαπιστωθεί αν θα είναι η καλύτερη 3η όλων των ομίλων. Έτσι πιθανώς να παίρνει την πρόκριση για την Elite Round.

Για την ιστορία, στο ματς που έγινε στην Αττάλεια, η Εθνική Νέων ήταν ανταγωνιστική απέναντι στους Τούρκους. Πάλεψε για το γκολ, ωστόσο ο αγώνας κρίθηκε από το τέρμα του Κιλιτσόι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κοντούρης του Παναιτωλικού αγωνίστηκε βασικός στον αγώνα.

Ελλάδα: Αγγελίδης, Φίλων, Καστίδης (46’ Κοντορούχας), Λάσκαρης, Γεωργιάδης, Κώττας (71’ Μουζακίτης), Κοντούρης, Γκούμας (60’ Καλοσκάμης), Σημαντηράκης (60’ Δεληγιάννης), Παπακανέλλος (60’ Κοντονίκος), Κωστούλας.