ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ

Κ17: Τον τιμώρησε η αστοχία του, ήττα 3-0 από τον ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την νίκη με 3-0 επί του Παναιτωλικού, για την 17η αγωνιστική της Super League Κ17. Η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν πιο εύστοχη, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, παρά τις πολλές ευκαιρίες.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Σάλο στο 5′, όταν ο Παπασωτήρης μπλόκαρε την μπάλα σταθερά, μια φάση που είχε… επανάληψη στο 8′, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να πιάνει το γυριστό και τον κίπερ του Παναιτωλικού να μπλοκάρει.

Στο 13′ ο Γιωτόπουλος έκανε μια σέντρα και με βοήθεια του… αέρα, η μπάλα πέρασε οριακά εκτός της εστίας του ΠΑΣ.

Προβάδισμα για τους Γιαννιώτες στο 19′, με τον Λυκόπουλο να σκοράρει με πλασέ. Ο Παναιτωλικός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Μπρατσιώτη στο 23ο λεπτό. Ο Καραφυλλιάς, έδιωξε με τα πόδια τη μπάλα σε τετ-α-τετ. Επτά λεπτά αργότερα πλασέ του Μωραΐτη βρήκε στα πόδια του πορτιέρο του ΠΑΣ. Μάλιστα ο νεαρός κίπερ των γηπεδούχων έβγαλε την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κυριαζή, εντυπωσιακά.

Στο 38′, η ομάδα των Ιωαννίνων κέρδισε πέναλτι, με τον Σάλο να εκτελεί εύστοχα για το 2-0. Πριν προλάβουν καλά – καλά οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν το δεύτερο γκολ, ήρθε και το… τρίτο, ξανά με τον Λυκόπουλο στο 41′.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν χάσει δυνάμεις. Ο Παναιτωλικός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 69′ με τον Καβαλλάρη. Ο νεαρός σούταρε και η μπάλα πέρασε οριακά άουτ.

Στο 77′ ο Βλέτσας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσίτας στο δεύτερο δοκάρι σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Μάλιστα στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πλασκασοβίτης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και λίγο πριν σκοράρει, κόπηκε από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού.

Συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα: Καραφυλλιάς, Αθανασίου, Μίνης, Ντώνος, Φλώρος, Τσίτας, Ζωγράφος, Λώλης, Λυκόπουλος, Βλέτσας, Σάλο

Παναιτωλικός: Παπασωτήρης, Τουφεκούλας, Κουτσουπιάς, Μωραίτης, Τρομπούκης, Μπίζος, Γιωτόπουλος, Καβαλλάρης, Μπρατσιώτης, Κυριαζής, Γαλιάτσος