ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Καθίζηση στο δεύτερο και ήττα στις καθυστερήσεις στο Περιστέρι (φωτο)

Παρότι έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός στο δεύτερο μέρος υπέστη… καθίζηση και γνώρισε ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο.

Ο Παναιτωλικός υπερείχε καθολικά στα πρώτα 45′. Στο δεύτερο μέρος ισοφαρίστηκε νωρίς, είχε κακή εικόνα και έμεινε πίσω στο σκορ.

Ωστόσο στο 82′ ο Λιάβας, με δεύτερο συνεχόμενο γκολ του, ισοφάρισε. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά από διαβούλευση αρκετών λεπτών στο VAR, ο Βέργος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τον Ατρόμητο.

Σε κάθε περίπτωση η ομάδα του Γιάννη Πετράκη καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της στο τέλος.

Διάταξη 3-5-2. Καπίνο στα γκολποστ. Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν η τριάδα της άμυνας. Λιάβας και Τορεχόν τα δύο μπακ. Πέρεθ και Χατζηθεοδωρίδης στον άξονα, με Χουάνπι μπροστά τους. Φρεντ Ντουάρτε και Ζοάο Πέδρο στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός έχασε στα 35” τεράστια ευκαιρία. Ο Ντουάρτε βγήκε στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά του Ζοάο, με την άμυνα του Ατρομήτου να κόβει εκατοστά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε κόρνερ.

Στο 4′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Καμαρά να σουτάρει λίγο έξω από την εστία του Καπίνο, από τα δεξιά της άμυνας του Παναιτωλικού.

Ο Τίτορμος έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 13′. Ο Χουάνπι έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Φρεντ, που σούταρε πάνω από την εστία του Τσιντώτα από εξαιρετική θέση.

Στο 21′ ο Τορεχόν έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά. Πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, σέντραρε στην καρδιά της άμυνας και ο Φρεντ πέταξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παπαδόπουλος ακύρωσε το γκολ ως χέρι. Ωστόσο, εξ αρχής φαινόταν ότι ο Πορτογάλος δεν είχε κάνει κάτι μεμπτό. Το VAR διόρθωσε την απόφαση, 0-1 ο Τίτορμος.

Στο 27′ ο Φρεντ κατέγραψε μία ακόμα τελική προσπάθεια, μη βρίσκοντας στόχο. Στο 31′ ο Μαλής υπέπεσε σε φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο. Η εκτέλεση του Έντερ καλή αλλά πέρασε άουτ.

Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς φάση στο 43′ η ομάδα του Περιστερίου έχασε ανεπανάληπτη στιγμή για την ισοφάριση. Ο Πέρεθ πήγε να πιέσει ψηλά, ο Ατρόμητος με δύο γρήγορες κάθετες έβγαλε τον Γιουμπιτάνα σε θέση βολής. Ωστόσο αστόχησε προ του Καπίνο, που είχε ούτως ή άλλως καλύψει εξαιρετικά την πλευρά του.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Ντε Μποκ για αγκωνιά στον Ντουάρτε. 0-1 το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψε στο γήπεδο η ομάδα του Γιάννη Πετράκη. Ένα μακρινό σουτ του Πέρεθ στο 46′ δεν προβλημάτισε τον Τσιντώτα. Στο 48′ ο Πέρεθ μπερδεύτηκε με τον Μλάντεν, δίνοντας την ευκαιρία στον Ρομπάιγ να σουτάρει από πλεονεκτική θέση ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Παναιτωλικός έχοντας «πληρώσει» ουσιαστικά ένα κακό μαρκάρισμα-ατομικό λάθος κλήθηκε να ανασυνταχθεί. Από την άλλη ο Ατρόμητος με ώθηση ήθελε να πάρει το προβάδισμα.

Στο 58′ μία σέντρα προς την άμυνα του Παναιτωλικού βρήκε τον Κούντε που ωστόσο έκανε κάκιστο τελείωμα. Οι Αγρινιώτες δέχονταν πίεση από τους γηπεδούχους, που κυριαρχούσαν μέχρι την συμπλήρωση ώρας αγώνα.

Ο Πετράκης πέρασε τον Βοΐλη αντί του Φρέντ Ντουάρτε στο 66′. Στο 73′ ο Ρομπάιγ από σέντρα που έγινε στα δεξιά της άμυνας πήρε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο του Καπίνο.

Στην αμέσως επόμενη φάση, πάλι από τα δεξιά ο Βέργος βρέθηκε σε καλή θέση. Έκανε την παράλληλη, η προσπάθεια του Ρομπάιγ ανεκόπη στα σώματα. Κακή απομάκρυνση του Μπρούνο Ντουάρτε στην εξέλιξη, ο ίδιος παίκτης του Ατρομήτου σκόραρε για το 2-1.

Ο Καπίνο στο 75′ έσωσε τετ-α-τετ του Ρομπάιγ που «άγγιξε» το χατ τρικ. Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός φάνηκε να «ξυπνά». Στο 82′ ο Λιάβας «τσίμπησε» μπάλα και έκανε το σουτ από τα δεξιά, με τον Τσιντώτα να βρίσκει τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να τη βγάλει εκτός. 2-2 ο Τίτορμος.

Στο 83′ ο Πετράκης πέρασε Ντίαζ αντί Χατζηθεοδωρίδη. Στο 88′ ο Χουάνπι πέρασε εκτός, με τον Ξενιτίδη να τον αντικαθιστά. Στο 90′ ο Παναιτωλικός βγήκε με αξιώσεις μπροστά ωστόσο Ξενιτίδης και Ντίαζ είχαν κακές επιλογές.

Στο 92′ από σέντρα ο Έρλινγκμαρκ πήρε κεφαλιά και ο Βέργος σκόραρε. Ο Παπαδόπουλος υπέδειξε οφσάιντ, με το VAR μετά από μαραθώνια εξέταση να καταλογίζει τελικώς γκολ. Στο 90+11′ ο Πέρεθ αποβλήθηκε από τον Παπαδόπουλο για διαμαρτυρία με δεύτερη κίτρινη. 3-2 το τελικό σκορ.

-Τρομερά πειθαρχημένος στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός, ιδίως στον άξονα στα πρώτα 45′. Αλληλοκαλύψεις, τρεξίματα, σωστά μαρκαρίσματα.

-Χουάνπι, Πέδρο και ο Ντουάρτε σίγουρα καταγράφονται στα θετικά. Ο Ζοάο μέσα σε όλες τις φάσεις, ο Φρεντ σκόρερ, το «10» των Αγρινιωτών σε σταθερή κατάσταση.

-Κλασικές τελικές για γκολ σχεδόν όλες οι φάσεις που παρήγαγε στα πρώτα 45′ ο Παναιτωλικός.

-Σε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Λιάβας σκόραρε ένα «χρυσό» γκολ. Έκλεψε μπάλα ξανά ψηλά στο γήπεδο, σκόραρε για δεύτερο συνεχές ματς. Δυστυχώς δεν ήταν αρκετό.

-Στη φάση του 43′ ο Παναιτωλικός τα έκανε όλα λάθος. Η πίεση ψηλά από Πέρεθ-Ντουάρτε δεν απέδωσε, ο Μλάντεν είδε ένα ανεπανάληπτο κενό να δημιουργείται δίπλα του και ο Γιουμπιτάνα βγήκε φάτσα με το γκολ. Ευτυχώς αστόχησε.

-Στο 1-1 του Ατρομήτου ο Παναιτωλικός «πληρώνει» ένα κακό μαρκάρισμα. «Δράστης» ξανά ο Πέρεθ, που αδικεί τον εαυτό του καθότι έχει κάνει σε γενικές γραμμές καλό παιχνίδι. Στο 2-1 η απομάκρυνση του Μπρούνο Ντουάρτε ήταν κάκιστη και έδωσε την ευκαιρία στον Ρομπάιγ να σκοράρει.

-Ισοφαρίστηκε νωρίς και δέχθηκε πίεση η ομάδα στην επανάληψη. Ο Ατρόμητος ανέβηκε ψηλά, σκόραρε εκμεταλλευόμενος αδράνεια του Παναιτωλικού και τον περιόρισε σημαντικά. Από το 70′ ήρθε κατάρρευση μερικών λεπτών, με τον Ατρόμητο να βγάζει απανωτές φάσεις.

Τορεχόν. Τρομερό πρώτο ημίχρονο, «μηχανάκι» με συνεχή ανεβάσματα. Πιστώνεται την ασίστ στο γκολ του Φρεντ.

Παπαδόπουλος. Ακύρωσε κακώς αρχικά το γκολ του Φρεντ, το VAR τον διόρθωσε. Γενικά έχασε αρκετά φάουλ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Ντε Μποκ για αγκωνιά στον Φρεντ. Στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η φάση με το γκολ του Βέργου. Οι ομάδες περίμεναν αρκετά λεπτά για να βγει απόφαση, για να μετρήσει τελικώς. Απέβαλλε τον Πέρεθ για διαμαρτυρία, σε μία απόφαση που δεν έδειχνε να βγάζει νόημα.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός ήταν τρομερά διαβασμένος στο παιχνίδι, είχε καλή ανασταλτική λειτουργία και έφτιαξε τέσσερις καλές στιγμές με εκφραστή τον Φρεντ Ντουάρτε. Η μία εξ αυτών στο 22′ κατέληξε στα δίχτυα (πιστώνεται την συνεργασία ο Τορεχόν). Με εξαίρεση την φάση του 43′ από τον Γιουμπιτάνα ο Τίτορμος δεν απειλήθηκε.

Από ένα ατομικό λάθος ήρθε νωρίς η ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ρομπάιγ στο 48′. Ο Ατρόμητος υπερείχε και περί το 70′ έγινε πιο απειλητικός. Ανέτρεψε το σκορ με δράστη ξανά τον Ρομπάιγ στο 74′. Ο Τίτορμος ισοφάρισε με τον Λιάβα στο 82′ και έμεινε ξανά πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις με τον Βέργο να σκοράρει και το VAR να κάνει μαραθώνια εξέταση.