ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Κρατάει την πρόκριση, προβληματίζει η εμφάνιση και πλέον… ΟΦΗ (φωτο-video)

Αν και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αγχώθηκε… μόνος του. Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Athens Kallithea. Με συνολικό σκορ 4-5, πήρε την πρόκριση στους «8», ωστόσο προβλημάτισε με την εμφάνισή του.

Ο Παναιτωλικός βρήκε δύο γρήγορα γκολ με Μπρούνο Ντουάρτε και Χουάνπι και ουσιαστικά «έκοψε» την «φόρα» των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Καλλιθέας δεν το έβαλε κάτω, μείωσε με τον Λουκίνα στο 36′. Ο Παναιτωλικός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ μέχρι το 90′, οπότε και ισοφαρίστηκε, κάνοντας τις καθυστερήσεις… ενδιαφέρουσες από το πουθενά.

Δεν «μόχθησε» ιδιαίτερα, ούτε και… εντυπωσίασε ωστόσο το σύνολο του Γιάννη Πετράκη, κάνοντας την δουλειά. Πλέον στρέφει την προσοχή στο εξαιρετικά κρίσιμο ματς του Ηρακλείου.

Rotation ενόψει ΟΦΗ. Σε διάταξη 3-5-2, ξεκίνησαν οι Στεργιάκης, Στάγιτς, Μπρούνο Ντουάρτε, Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Μπελεβώνης, Χουάμπι, Ζοάο Πέδρο, Ντίαζ.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός μπήκε «επαγγελματικά» στο ματς και με δύο γρήγορα γκολ σε στατικά, από κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε στο 7′ (εκτέλεση φάουλ του Λιάβα) και τρομερό απευθείας χτύπημα του Χουάνπι στο 12′ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

«Έσβησε» έτσι γρήγορα τον ρυθμό, με τις δύο ομάδες από εκεί και πέρα να δημιουργούν υποψίες φάσεων από στατικά και μόνο. Στο 33′ ο Σίλβα απείλησε για την Καλλιθέα, με τον Στεργιάκη σε ετοιμότητα. Στο 36′, ο Λουκίνας πήρε κεφαλιά σε στατικό και μείωσε σε 1-2, βάζοντας τους γηπεδούχους ξανά στο ματς.

Ο ίδιος στο 44′ ζήτησε πέναλτι σε… εύκολη πτώση του στην περιοχή, με τον Παναιτωλικό να απειλεί με απανωτά κόρνερ στις καθυστερήσεις. Οι Αγρινιώτες «φώναξαν» για χέρι σε μία «αναμπουμπούλα» στην άμυνα της Καλλιθέας στο 47′, με τον Ζαμπαλά να μην καταλογίσει κάτι.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να απειλούν από στατικές κατά κύριο λόγο. Λίγες φάσεις μέχρι το 59′, με την Καλλιθέα να προσπαθεί να πιέσει.

Στην ώρα αγώνα ο Φρεντ και ο Καρέλης αντικατέστησαν τους Μπελεβώνη και Ντίαζ. Στο 66′ μία κεφαλιά του Λουκίνα δεν προβλημάτισε τον Στεργιάκη.

Στο 67′ ο Μπουζούκης αντικατέστησε τον Χουάνπι. Ο ρυθμός του αγώνα εξακολουθούσε να είναι χαμηλός. Στο 75′ ο Στάγιτς αποχώρησε αναγκαστικά, μαζί με τον Τορεχόν. Μαλής και Μπακάκης στην θέση τους. Στο 78′ ωραία συνεργασία Καρέλη-Μαυρία, με την μπάλα να γυρνάει στον Μπουζούκη που πλάσαρε, με τον Βοσνιάδη να μπλοκάρει. Κεφαλιά του Κυνηγόπουλου στο 80′ δεν απείλησε τον Στεργιάκη.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε χωρίς κάποιο άλλο ενδιαφέρον, ωστόσο ο Τόρρες σε μία ανύποπτη στιγμή στο 90′ έκανε το 2-2.

Στις καθυστερήσεις ο Βοσνιάδης αποβλήθηκε για φάουλ που έκανε στον Καρέλη, που έβγαινε τετ-α-τετ. Ο Έλληνας φορ απώλεσε καλή στιγμή από μακριά στο 98′. Το τελικό σκορ στο 2-2, 4-5 συνολικά για τον Παναιτωλικό.

-Θετικός ο Χουάνπι, σκόραρε αριστοτεχνικό γκολ, δείχνοντας κλάση.

-Το ξεκίνημα του Παναιτωλικού. Μέσα σε λίγα λεπτά σημειώθηκαν δύο γκολ, με Ντουάρτε και Χουάνπι, που ασφαλώς έκαναν την ζωή των Αγρινιωτών πιο εύκολη.

-Καλές εμφανίσεις από Μαυρία και Λιάβα.

-Ο Παναιτωλικός είχε την συμπαράσταση του κόσμου του μετά από καιρό. Γενικότερα άλλη αίσθηση το γήπεδο με κόσμο…

-Η φάση του γκολ της γηπεδούχου και το χρονικό σημείο που ήρθε στο πρώτο μέρος. Η λειτουργία της άμυνας δεν ήταν η πρέπουσα.

-Γενικά «καθαρές» φάσεις σε ροή αγώνα ο Παναιτωλικός δεν έβγαλε. Τα γκολ του ήρθαν από δύο στατικά στο ξεκίνημα.

-Κακό ποιοτικά δεύτερο μέρος. Βέβαια, ο Τίτορμος έκανε -εύλογα- διαχείριση, «σβήνοντας» τον ρυθμό του αγώνα ενόψει και Ηρακλείου.

-Τα χρειάστηκε στο τέλος ο Παναιτωλικός, δεχόμενος ισοφάριση από το πουθενά στο 90′. Γενικότερα η εμφάνιση προβληματίζει. Κυρίως το γεγονός ότι ο Τίτορμος απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Μπρούνο Ντουάρτε. Έχει κάνει πολύ καλό παιχνίδι, σκοράροντας και καθαρίζοντας πολλές φάσεις στον αέρα.

Ο Ζαμπαλάς διαιτητής. Γενικά απαρατήρητος στο πρώτο μέρος πήγε να περάσει στο πρώτο μέρος, έβγαλε δύο κίτρινες σε Τσιγγάρα και Χουάνπι, με την δεύτερη να είναι τραβηγμένη -για καθυστέρηση. Οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι, χωρίς να καταλογιστεί κάτι. Στην περίπτωση του Παναιτωλικού, φαίνεται ότι δικαίως διαμαρτύρεται. Δεν είχε την δύσκολη φάση στο δεύτερο μέρος. Σωστά απέβαλε στις καθυστερήσεις τον Βοσνιάδη.

Ο Παναιτωλικός σκόραρε γρήγορα δύο γκολ και έδιωξε το άγχος νωρίς από πάνω του. Η Καλλιθέα ωστόσο δεν τα παράτησε και μείωσε με τον Λουκίνα στο 36′. Το ενδιαφέρον στο παιχνίδι ασφαλώς και παρέμεινε στην επανάληψη.

«Σβηστό» το δεύτερο μέρος με ελάχιστες φάσεις και τον Πετράκη να προχωρά σε αλλαγές, μοιράζοντας χρόνο. Ελάχιστες οι καλές στιγμές, ωστόσο στο 90′ σε μία ανύποπτη φάση η Καλλιθέα ισοφάρισε με τον Τόρρες. Πλέον καλείται να παρουσιαστεί σοβαρός και μαχητικός στο Ηράκλειο.