ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Παλικαρίσια πρόκριση στα πέναλτι ο Παναγρινιακός (video)

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση Παναγρινιακός-Ηρακλής Λάρισας για την ‘Α φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους Αγρινιώτες να παίρνουν την πρόκριση με 4-3.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Ο Ηρακλής Λάρισας είχε αρκετές στατικές μπάλες, κυρίως από το σημείο του κόρνερ αλλά χωρίς να τις εκμεταλλευτεί.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και είχε δύο «μαζεμένα» δοκάρια στο 51′ και στο 53′. Το πρώτο από κεφαλιά μετά από κόρνερ και το δεύτερο από απευθείας εκτέλεση φάουλ (βίντεο).

Απάντησε με δοκάρι ο Παναγρινιακός λίγα λεπτά μετά, με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει το δεξί κάθετο του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Ο Ηρακλής πίεζε στο γήπεδο, δίχως να βρει τη μεγάλη στιγμή, ενώ η ομάδα του Αγρινίου επιχειρούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Το 0-0 με το σφύριγμα της λήξης οδήγησε τον αγώνα σε παράταση, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής στο 118′.

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο Παναγρινιακός επικράτησε με 4-3, με τον κίπερ Μπαλάφα να αποκρούει δύο χτυπήματα, ενώ οι γηπεδούχοι απώλεσαν και αυτοί ένα πέναλτι.