fbpx
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Σόκαρε τον Ολυμπιακό ο Λεβαδειακός, 3-1 ο Άρης τον ΟΦΗ (στιγμιότυπα)

Κύπελλο Ελλάδας: Σόκαρε τον Ολυμπιακό ο Λεβαδειακός, επικρατώντας με 3-2, 3-1 ο Άρης τον ΟΦΗ, σε ένα παιχνίδι με αρκετά παράπονα από μεριάς Κρητικών.

Ο εξαιρετικός Λεβαδειακός υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε ήττα με σκορ 3-2, παίρνοντας ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τους Βοιωτούς καθώς στην πρώτη ευκαιρία στο 3’, ο Πολέτο έκανε υπέροχη ντρίμπλα-ποδιά στον Κούντε και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Παναγιώτου, με τον Νίκα να πηδάει κατακόρυφα και να βρίσκει ίσα-ίσα την μπάλα (σε αυτόν χρεώθηκε το γκολ τελικώς αν και έγινε λόγος για απευθείας κόρνερ) με τον Κρίστινσον να μην καταφέρνει να κάνει έξοδο για να απομακρύνει για το 2-0 στο 6’.

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες ακολούθως μέχρι το 15′. Αυτό που δεν μπορούσαν να κάνουν οι επιθετικοί, το έκανε ο Σεμέδο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Σαμασά για να μειώσει σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούμτσιος σκόραρε με κεφαλιά στο 60′ για το 3-1. Ο Ολυμπιακός βρήκε την άμεση απάντηση αφού δύο λεπτά αργότερα ο Λόπες σκόραρε το πρώτο του τέρμα με τα ερυθρόλευκα και μείωσε σε 3-2.

«Καθάρισε» τον ΟΦΗ ο Άρης

Ματς με πολλές φάσεις και μεγάλη ένταση στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με σκορ 2-0 στο ημίχρονο χάρη στα πέναλτι των Γκάμα (16’) και Καμαρά (45’+4’).

Ο Καστάνιος μείωσε στο 56’ και προσέφερε το εκτός έδρας γκολ στην ομάδα του ΟΦΗ.

Παρόλα αυτά, το πρώτο, πανέμορφο, τέρμα του Ιτούρμπε στην Ελλάδα στο 90’, έδωσε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στον Άρη ενόψει της ρεβάνς με τους Κρητικούς.