Λαμία – Παναιτωλικός: Η προϊστορία στη Super League (video)

Πέντε φορές έχουν αναμετρηθεί συνολικά στα πλαίσια της Super League Λαμία και Παναιτωλικός στο ΔΑΚ Λαμίας, «Αθανάσιος Διάκος».

Ο Παναιτωλικός έχει ως «σύμμαχό» του την καλή παράδοση, καθώς στους περισσότερους αγώνες έχει φύγει αήττητος από τη Φθιώτιδα αποσπώντας μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα.

Η προϊστορία αναλυτικά:

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-2 (03/12/2017)

Παιχνίδι όπου ο Παναιτωλικός κυριολεκτικά… αυτοκτόνησε. Η ομάδα του Αγρινίου έκανε ένα «αφηνιασμένο» ξεκίνημα, με τον Φάρλει να ανοίγει το σκορ μόλις στο 12′, πετώντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος το… ριμπάουντ από το σουτ του Μαρινάκη που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 24′, σε ένα… σεμινάριο αντεπίθεσης, Μπεχαράνο, Φάρλει, Μάζουρεκ και Μοράρ «έκρυψαν» την μπάλα, με τον τελικό αποδέκτη, Χόρχε Ντίαζ να την… εμφανίζει στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-2. Ο Παναιτωλικός διατηρούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα, ώσπου ο Ακόστα έκανε το 1-2 στο 69′.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οπισθοχώρησε αρκετά, με την Λαμία να αναζητά το γκολ που θα της έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας και τελικά το πέτυχε με επεισοδιακό τρόπο. Στο 7ο από τα… τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ο Βουό με γκολ προ κενής εστίας έγινε ήρωας για τους γηπεδούχους, με τους ανθρώπους του Παναιτωλικού να φωνάζουν δικαίως.

Τρεις αποβολές στο φινάλε του ματς, με την Λαμία να ολοκληρώνει με εννιά παίκτες (Ακόστα, Παπαδόπουλος) και τον Παναιτωλικό με 10 (Μπεχαράνο).

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-2 (02/02/2019)

Παλικαρίσια νίκη από μία ομάδα που βρισκόταν στο… pick της αγωνιστικά και βαθμολογικά, κυνηγώντας το… ευρωπαϊκό πλασάρισμα που δεν ήρθε εν τέλει για μία ακόμη φορά. Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά, είχε ορισμένες καλές στιγμές και κατόρθωσε να προηγηθεί στο 25′ με όμορφο τελείωμα από τον Γουίλιαν Μπαρμπόσα.

Η Λαμία ανέλαβε την πρωτοβουλία ψάχνοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο κάθε της προσπάθεια προσέκρουε πάνω στην άριστα στημένη άμυνα της ομάδας του Δέλλα. Ο Άνμτιρ Μπαΐροβιτς στο 71′ με σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, σε δύσκολο σημείο έκανε το 0-2, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Παναιτωλικού.

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (07/10/2019)

Ένα παιχνίδι που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα είχε λήξει με βαρύ αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό. Υπό καταρρακτώδη βροχή η ομάδα του Κάστρο είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Λουσέρο στο 10′ και από εκεί και έπειτα… το χάος. Ένας συνεχόμενος επιθετικός «μονόλογος» για τη Λαμία, που «έγραφε» τη μία τελική πίσω από την άλλη.

Ο Γιαννακόπουλος, το δοκάρι και η μπόλικη δόση τύχης έσωσαν τον Παναιτωλικό, που θα μπορούσε να «κλέψει» το παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας τον «άγραφο» νόμο του ποδοσφαίρου, στο 87′, αν το σουτ του Αριγίμπι πήγαινε λίγα εκατοστά πιο δεξιά. Τελικό σκορ το «λευκό» 0-0.

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (08/06/2020)

Κάκιστη εμφάνιση στην πρεμιέρα της διαδικασίας των Play Outs της σεζόν και δίκαιη ήττα. Η Λαμία μπήκε δυνατά, με τον κίπερ Φερνάντεθ να διατηρεί το μηδέν μέχρι το 29’, όταν ο Βιγιάλμπα άνοιξε το σκορ έπειτα από ασίστ του Αραβίδη. Οι Αγρινιώτες αφυπνίστηκαν και στο τελευταίο πεντάλεπτο είχαν δυο καλές στιγμές με τους Ντάουντα και Μαλή, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Στο δεύτερο μισό ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη με τον Μπιανκόνι. Ευτυχώς στα εναπομείναντα παιχνίδια των Play-outs η ομάδα «έβγαλε» αντίδραση και διασώθηκε μια σεζόν που έμοιαζε χαμένη.

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (19/10/2020)

Με κορυφαίο τον Κνετ, ο Παναιτωλικός απέσπασε ισοπαλία στη Λαμία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο πρώτο 20λεπτο απείλησαν με τους Καραμάνο, Ρόμανιτς και Μπεχαράνο. Οι Αγρινιώτες απάντησαν με το απευθείας φάουλ του Αριγίμπι στο 25’ να καταλήγει άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το εντυπωσιακό γυριστό του Ντέλετιτς στο 38’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν καθόλου τον αντίπαλο, αλλά ούτε προβληματίστηκαν ιδιαίτερα, με εξαίρεση ένα δυνατό σουτ του Ντέλετιτς που εξουδετερώθηκε από τον κίπερ Κνετ. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος του Χατζηστραβού στον Κωνσταντόπουλο.