fbpx
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Λαμία-Παναθηναϊκός 1-3: Διπλό στο Πανθεσσαλικό με ανατροπή οι «πράσινοι» (video)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από τη Λαμία, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα και έφυγε νικητής από το Βόλο με 1-3.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35′. Σέντρα ακριβείας του Μανούσου για τον Αραμπούλι, αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο φορ της Λαμίας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Με αυτό το σκορ η ομάδα της Φθιώτιδας πήγε στα αποδυτήρια, με το «τριφύλλι» να χάνει νωρίτερα τον Καρλίτος, που αποχώρησε τραυματίας.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρήκε την ισοφάριση στο 54′. Ασίστ ο Βιγιαφάνιες, ωραία εκτέλεση του Λούντκβιστ με σουτ και στο 1-1 το παιχνίδι.

Στο 84′, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Τζανετόπουλο. Ο Κουμπαράκης έδειξε την βούλα με καθυστέρηση και κάτω από έντονες διαμαρτυρίες από μεριάς γηπεδούχων να ελεγχθεί η φάση στο VAR. Ο Μακέντα από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-2 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 87′ ο Αϊτόρ βρήκε ανοιχτό γήπεδο μετά από ωραία συνεργασία, μπήκε στην περιοχή και ο τελικός αποδέκτης Μαουρίσιο σκόραρε για το τελικό 1-3.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (73’ Σκόνδρας), Τζανδάρης (18’ λ.τρ. Ταϊρόν), Γκέντσογλου, Μανούσος, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Πέρεθ, Λούντκβιστ (77’ Μαουρίσιο), Βιτάλ (77’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (64’ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (28’ λ.τρ. Μακέντα).