ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Λίγος και στο Περιστέρι αλλά τον… «έσωσε» η Λαμία (φωτο)

Ξανά λίγος. Αυτό ήταν ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι, που ήθελε οπωσδήποτε τουλάχιστον βαθμό απέναντι στον Ατρόμητο, γνωρίζοντας ήττα με 2-0.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και μη μπορώντας να σκοράρει στις δικές τις κλασικές στιγμές, ηττήθηκε για 5η φορά στα Play Outs. Ωστόσο εξασφάλισε την παραμονή της στη Super League ελέω των ισοπαλιών σε Λαμία (στις καθυστερήσεις) και Ηράκλειο.

Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης, Μλάντεν, Ξενιτίδης, Μπουζούκης, Χουάνπι, Μόρσεϊ, Πέδρο. Πέντε οι αλλαγές στο αρχικό σχήμα, συγκριτικά με το παιχνίδι απέναντι στον Λεβαδειακό.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα στο 4′ για τον Ατρόμητο. Ο Κωτσόπουλος βγήκε σε θέση «βολής» αστοχώντας από διαγώνια θέση. Ο Παναιτωλικός κατέγραψε την πρώτη του τελική στο 6′, με σουτ του Μπουζούκη να περνά άουτ. Στο 7′ από κακή εκτίμηση του Χουχούμη ο Κλωναρίδης σέντραρε, με τον Ρομπάιγ να μην κατορθώνει να σουτάρει προς την εστία.

Με διπλή προσπάθεια στο 9′ ο κίπερ του Ατρομήτου σταμάτησε σουτ του Μόρσεϊ. Στο 16′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής για τον Παναιτωλικό σύγκλινε ωραία και σούταρε, για να αποκρουστεί εκ νέου η προσπάθειά του.

Ο ρυθμός κοντρολαρισμένος, το ματς «μοιρασμένο», με τον Παναιτωλικό μετά από ένα νωχελικό ξεκίνημα να αποκτά έλεγχο. Στο 28′ φάουλ του Χουάνπι, με κεφαλιά του Μαλή να καταλήγει στα χέρια του Μπρανέσκου.

Στο 30′ ο Ατρόμητος που είχε να φανεί στο γήπεδο για πάνω από 15′ σκόραρε. Από την πλευρά του Χουχούμη το γύρισμα, ο Μαλής δεν μπόρεσε να διώξει την μπαλιά του Κλωναρίδη, ο Καμαρά σε κενή εστία το 1-0. Σα να μην έφθανε αυτό για τον Παναιτωλικό, στο 32′ έχασε και τον Αποστολάκη που τραυματίστηκε. Ο Ντουάρτε πέρασε στη θέση του στο 35′.

Στο 39′ ο Παναιτωλικός κυκλοφόρησε ωραία μπάλα, η σέντρα του Χουχούμη βρήκε Ξενιτίδη, με την κεφαλιά του τελευταίου να μην είναι καλή. Στις καθυστερήσεις από εκτέλεση φάουλ ο αριστερός μπακ του Παναιτωλικού έκανε το γύρισμα, με τον Μλάντεν να σκοράρει, ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. 1-0 ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ντίαζ αντί Μπουζούκη στις αρχές της επανάληψης. Σουτ του Ξενιτίδη στο 48′ πέρασε μακριά από την εστία του Ατρομήτου. Στο 54′ ωραία σέντρα του Ντουάρτε, ο Πέδρο την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία.

Στο επόμενο λεπτό από κόψιμο του Μαλή ο Καμαρά έγινε αποδέκτης της μπάλας, σουτάροντας άουτ. Στο 59′ σουτ του Οικονομίδη εκτός στόχου για τον Ατρόμητο. Ο Δημήτρης Κολοβός αντικατέστησε τον Ξενιτίδη με την συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα. Από λάθος του ο Οικονομίδης βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει, χωρίς να απειλήσει.

Μεγάλη στιγμή για τον Τίτορμο στο 62′. Ο Χουάνπι από καλή θέση σούταρε, μετά από λάθος του Ρομπάιγ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία. Στο 65′ προσπάθεια του Μόρσεϊ από τα αριστερά, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στην αντεπίθεση ο Ατρόμητος απώλεσε στιγμή στο 70′, με κακό τελείωμα του Καμαρά.

Στο 73′ ο Καρέλης πέρασε στο γήπεδο. Αντικατέστησε τον Μόρσεϊ που και αυτός τραυματίστηκε, με την διάταξη στο 4-4-2 πλέον. Σουτ του Αθανασίου στο 75′ άστοχο. Στο 80′ ο Καρέλης έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Κρητικό φορ να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Ατρομήτου. Στο 84′ Έντερ και Ροτάριου είδαν τον Ανέστη να τους νικάει.

Ένα λεπτό αργότερα αυτό που δεν κατάφεραν το πέτυχε ο Κλωναρίδης. Όλος ο Παναιτωλικός μπροστά, ευάλωτος στο «ανοιχτό» γήπεδο, δεν δυσκολεύτηκε να βρει στόχο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ στο 2-0.

-Ωραίος ρυθμός στο ματς από το ξεκίνημα. Δραστήριος ο Μόρσεϊ, κατέγραψε τρεις τελικές στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη χάθηκε.

-Ο Πέδρο ήταν μέσα στις φάσεις. Απώλεσε δύο καλές στιγμές για γκολ.

-Εξ αρχής ο Ατρόμητος έπαιξε πολύ από την αριστερή πλευρά της άμυνας του Παναιτωλικού. Ο Διαμαντής Χουχούμης αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα. Το γκολ του Καμαρά προέκυψε από εκεί.

-Ο Παναιτωλικός έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα παιχνίδια των Play Outs. Η ανασταλτική του λειτουργία παραμένει άκρως προβληματική.

-Πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, το διακύβευμα τεράστιο βαθμολογικά, όμως ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις τρεις κλασικές φάσεις του σε γκολ.

-Ρίσκαρε για να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα από το 75′ και μετά σε κάθε αντεπίθεση του Ατρομήτου η άμυνα του Παναιτωλικού να τα βρίσκει… μπαστούνια.

-Δεν βοήθησε καμία από τις αλλαγές του Αναστασίου.

Τσέτσιλας. Καλή διαιτησία στο πρώτο μέρος, χωρίς προβλήματα. Σωστά ακύρωσε το γκολ του Παναιτωλικού στο τέλος του ημιχρόνου. Άψογος και στην επανάληψη.

Ο κόσμος που ταξίδεψε στο Περιστέρι. Η εικόνα της ομάδας, σε παιχνίδι που παίζεις για τον βαθμό που θα σου εξασφαλίσει την παραμονή δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Δικαίως έδιωξαν τους ποδοσφαιριστές στο τέλος που πήγαν να χειροκροτήσουν…

Ξεκίνησε «μαγκωμένος» αλλά ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι γρήγορα και δημιούργησε καλές στιγμές για γκολ με κύριο εκφραστή τον Μόρσεϊ. Δέχθηκε γκολ σε ένα σημείο όπου δεν απειλούταν καθόλου και ήλεγχε τον ρυθμό, στο 30′. Οι Αγρινιώτες πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Ντίαζ μπήκε στη θέση του Μπουζούκη. Πέδρο και Χουάνπι είχαν καλές στιγμές, χωρίς να βρουν στόχο. Με την ώρα να περνά το σχήμα του Αναστασίου έγινε επιθετικότερο, με τον Καρέλη να χάνει τεράστια στιγμή στο 80′ με δοκάρι. Κι αφού ο Παναιτωλικός δεν ισοφάρισε, είδε τον Κλωναρίδη να τον «σκοτώνει», κάνοντας το 2-0 στο 84′.