ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Μεγάλη επιστροφή ο Παναγρινιακός, από 0-2 σε 2-2 με τη Ζάκυνθο (φωτό)

Έχοντας κάκιστη απόδοση για 70′ ο Παναγρινιακός έκανε μεγάλη επιστροφή και από 0-2 αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τη Ζάκυνθο.

Κλειστό παιχνίδι στο ξεκίνημα με το πρώτο τέταρτο να κυλά χωρίς φάση. Επικίνδυνο γέμισμα για την Ζάκυνθο στο 16′ δεν πρόλαβε ο Μεταξάς.

Στο 18′ ο Καλαντζής απομάκρυνε δύσκολα σουτ ενώ από κόρνερ και κόντρες στην συνέχεια η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί του δοκάρι.

Νεο κόρνερ παραχώρησε ο Γκόλιας στο 20′ σε επικίνδυνη προσπάθεια του Κάρδαρη. Η πρώτη ουσιαστική επίσκεψη του Παναγρινιακού στην περιοχή της Ζακύνθου ήρθε στο 23′ με κεφαλιά του Τσάκνη να περνάει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στα δεξιά της άμυνας του Παναγρινιακού με τον Μασούρα. Κεφαλιά του Σάντος στο 39′ πέρασε άουτ. Μεγάλη στιγμή έχασε η Ζάκυνθος στο 45′ με τον Καλαντζή να διώχνει εντυπωσιακά φάουλ του Κάρδαρη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με δυο αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη ο Παναγρινιακός. Σωτηρόπουλος και Τσοπανάς αντί των Βασιλόγιαννη και Παναγιωτόπουλου.

Η Ζάκυνθος άνοιξε το σκορ στο 49′. Ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά και σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Παναγρινιακού, με τον Σάντος να σκοράρει με ωραία κεφαλιά.

Πριν συνελθει από το σοκ ο γηπεδούχος, ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνας και έκανε το 0-2 στο 52′. Ο Νόνης στο 58′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το τρίτο γκολ της Ζακύνθου.

Ο Παναγρινιακός έμοιαζε χαμένος στο γήπεδο με τους φιλοξενούμενους να απειλούν συνεχώς στις αντεπιθέσεις.

Ο Μασούρας από λάθος έξοδο του Καλαντζή με γυριστό αστόχησε στο 66′.

Οι Αγρινιώτες στην πρώτη τους καλή συνεργασία μείωσαν. Ο Τσοπανάς γύρισε εξαιρετικά στον Κοντογιάννη που μείωσε σε 1-2 με ωραίο πλασέ στο 72′.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κοντογιάννης έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Συνεργασία Τσοπανά και Τσιούνη, με τον σκόρερ του Παναγρινιακού να νικιέται από τον κίπερ της Ζακύνθου στο 74′.

Το τσιπάκι είχε γυρίσει για τους γηπεδούχους που έκλεισαν τους νησιώτες στα καρέ τους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να ροκανίσουν χρόνο με καθυστερήσεις.

Ο Παναγρινιακός δεν τα παράτησε. Στο 88′ από εκτέλεση κόρνερ ο Φραγκούλης πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Η ομαδα του Αγρινίου έψαξε την ολική ανατροπή με συνεχόμενες στατικές φάσεις, ωστόσο το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Παναγρινιακός: Καλαντζής, Καραλής, Γκόλιας, Παναγιωτόπουλος, Φραγκούλης, Καντάνης, Τσιούνης, Αλομπισάτ, Τσάκνης, Μήλιος, Βασιλόγιαννης