Νίκησε αλλά… θέλει δουλειά

Με 2-1 επιβλήθηκε ο Παναιτωλικός έναντι των Τρικάλων στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε στην Ευρυτανία. Παρά το νικηφόρο αποτέλεσμα, το σύνολο του Χάβου έδειξε ότι έχει ακόμη δρόμο μπροστά του ώστε να είναι έτοιμο για την έναρξη της σεζόν.

Τα πρώτα 45′

Ολότελα διαφορετική ενδεκάδα παρέταξε ο Μάκης Χάβος συγκριτικά με το προηγούμενο φιλικό απέναντι στη Λαμία, δίνοντας χρόνο σε ποδοσφαιριστές που δεν ξεκίνησαν ως βασικοί.

Ο Μελίσσας ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, Τζανακάκης- Σιέστεντ- Μαλής- Ντούαρτε οι τέσσερις της άμυνας, Ταχάρ και Τσιγγάρας στον άξονα, Αριγίμπι, Άλβαρεζ και Μπελεβώνης μεσοεπιθετικά και Βέργος στο «9». Πάντα στη γνωστή διάταξη 4-2-3-1.

Ο Παναιτωλικός ήταν κάκιστος σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα, μόλις στο 9′, όταν ο Πέλκας πλασάροντας σωστά τον Μελίσσα έδωσε το προβάδισμα στα Τρίκαλα.

Ο Γκμπόλι Αριγίμπι ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναιτωλικού που ξεχώριζε, επιχειρώντας συχνά με ατομικές ενέργειες και σέντρες να διασπάσει την άμυνα των Τρικάλων, δίχως αποτέλεσμα. Οι Τρικαλινοί απώλεσαν νέα ευκαιρία για γκολ στο 31′ με τον Στεφανίδη.

Κάπου εκεί οι Αγρινιώτες ισορρόπησαν κάπως, με τον Τζανακάκη να ανεβάζει την απόδοσή του. Παρόλα αυτά δεν «πατούσαν» εύκολα περιοχή και δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες. Στο 42′, ωστόσο, ο Ντουάρτε ανετράπη εντός περιοχής από τον Ευθυμίου, κερδίζοντας πέναλτι.

Ο Γκμπόλι Αριγίμπι ανέλαβε την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, από το οποίο και ο Μάκης Χάβος είχε πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε πολλές αλλαγές, ρίχνοντας στο γήπεδο Κνετ, Λιάβα, Κωνσταντόπουλο, Σκόνδρα, Ντάλσιο, Μάζουρεκ, Ντίαζ, Μεντόσα και Ματσόλα.

Οι Τρικαλινοί είχαν δύο καλές στιγμές στο 46′ και στο 55′ για να πάρουν εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ, ωστόσο, ο Κνετ ήταν παρών όταν χρειάστηκε. Σταδιακά ο Παναιτωλικός πήρε ολοκληρωτικά τα «ηνία» του αγώνα και επέβαλλε το ρυθμό του. Δίχως να είναι ιδιαίτερα δημιουργικός, κατόρθωσε στο 73′, μετά από σέντρα του Μάζουρεκ να κάνει το 2-1, με γυριστή κεφαλιά του Καββαδία, που είχε μπει στο γήπεδο στιγμές πριν.

Ο Νίκο Ματσόλα είχε καλή στιγμή στο 81′, όπως και εκ νέου ο Καββαδίας στο 86′, μετά από μπαλιά του Λιάβα. Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε τον Παναιτωλικό νικητή, με τον Μάκη Χάβο να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα.

Αριγίμπι, Ντουάρτε, Λιάβας, Καββαδίας, Ματσόλα είχαν θετικές παρουσίες ωστόσο είναι πασιφανές ότι η ομάδα χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά και ενίσχυση σε ορισμένες θέσεις. Η προετοιμασία συνεχίζεται στο Καρπενήσι και τις επόμενες ημέρες, με τον Τίτορμο να επιστρέφει στο Αγρίνιο στις 28 Αυγούστου.

Στο α’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μελίσσας, Τζανακάκης, Ντουάρτε, Σιέστεντ, Μαλής, Τσιγγάρας, Ταχάρ, Άλβαρες, Μπελεβώνης, Αριγίμπι, Βέργος.

Στο β’ οι: Κνετ, Ντουάρτε (64’ Σκιαδάς), Σκόνδρας, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο, Ντίας, Μεντόσα, Αριγίμπι (64’ Καββαδίας), Μάζουρεκ, Ματσόλα.