ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Νίκησε στο Βόλο αλλά δεν ικανοποίησε (φωτο-video)

Προβλημάτισε με την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατάφερε να σκοράρει. Βελτιώθηκε στην επανάληψη, νίκησε αλλά σίγουρα δεν έπεισε.

Ο Παναιτωλικός έβαλε τα «θεμέλια» για την πρόκρισή του στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας της Νίκης Βόλου με 0-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Κακός στο πρώτο ημίχρονο ο Τίτορμος, «ανεβασμένος» στο δεύτερο, πήρε αυτό που ήθελε αλλά πρέπει στο ματς του Σαββάτου να είναι… αλλιώς.

Μίνι rotation από τον Αναστασίου, σε 4-2-3-1 ο Ροντρίγκες στα δοκάρια. Κορνέλιους και Λούι τα δύο μπακ, Βργκοτς στην επανεμφάνισή του με Αντούνες στα στόπερ. Τσιγγάρας, Φλόρες στο κέντρο, Μπελεβώνης και Ντουάρτε στα άκρα. Μεντόζα πίσω από τον Βέργο που επέστρεψε στο βασικό σχήμα κι αυτός. Έξι συνολικά οι αλλαγές, πέντε τα διαφορετικά πρόσωπα.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη επικίνδυνη στιγμή ανήκε στη Νίκη, με τον Κάσσο μόλις στο 3′, όταν και από γύρισμα προς την περιοχή του Ροντρίγκες, το τελείωμά του απομάκρυνε σε κόρνερ ο Αντούνες. Ο Παναιτωλικός δεν είχε μπει καλά, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Νέο κόρνερ στο 6′, κεφαλιά ανενόχλητα στην περιοχή πήρε ξανά ο Κάσσος, η μπάλα μόλις άουτ. Οι Αγρινιώτες αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα και να την περάσουν στο μισό της Νίκης. Πολλά λάθη και πολλές φωνές από τον Αναστασίου συνέθεσαν το σκηνικό.

Κάπου στο 18′ ο Παναιτωλικός φάνηκε ότι άρχισε να «ξυπνάει», όταν ο κόουτς του άλλαξε πτέρυγες τα δύο εξτρέμ του. Κεφαλιά ψαράκι του Ντουάρτε στο 21′ από φάουλ του Μεντόσα κατέληξε στα χέρια του Μπάγιτς.

Σταδιακά η Νίκη επανάκτησε την πρωτοβουλία, κερδίζοντας αρκετές στατικές μπάλες που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Στο 34′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Βργκοτς, ωστόσο ο Τζοβάρας είπε «παίζετε», σωστά.

Το ημίχρονο όδευε προς ισόπαλο αποτέλεσμα, όταν ο Παναιτωλικός εκδήλωσε την πρώτη σωστή του επίθεση. Φλόρες και Μεντόσα συνεργάστηκαν, σέντρα του Αργεντινού στο δεύτερο δοκάρι για τον Ντουάρτε που «βγήκε» στην «πλάτη» της άμυνας και 0-1.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας δευτερόλεπτα αργότερα έχασε μεγάλη στιγμή με προβολή του Τζοβάρα για να ισοφαρίσει.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Γιάννης Αναστασίου δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα του Παναιτωλικού και με τον ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πέρασε τον Μπακαδήμα αντί του Τσιγγάρα και τον Χουχούμη αντί του Βργκοτς, φέρνοντας Αντούνες στα χαφ και Κορνέλιους στα στόπερ, «ανακατεύοντας την τράπουλα».

Πράγματι, τα «καναρίνια» ανέβασαν την απόδοσή τους, δίχως βέβαια σε καμία περίπτωση να «βγάλουν μάτια».

Γρήγορη μετάβαση στην επίθεση για τον Τίτορμο στο 50′, σουτ του Βέργου πάνω από τα δοκάρια της Νίκης. Επικίνδυνη παράλληλη του Ντουάρτε στο 53′ δεν πρόφτασε ο φορ του Παναιτωλικού.

Οι Βολιώτες σημείωσαν πρώτη τελική στην επανάληψη με αδύναμο σουτ του Βλαχομήτρου στο 57′. Στο 64′ Μπελεβώνης (Χρήστος) βγήκε, Μπελεβώνης (Στάθης) μπήκε στο γήπεδο για την τρίτη κίνηση του τεχνικού των Αγρινιωτών.

Η Νίκη είχε ευκαιρία με τον Τζιώρα στο 67′, η προβολή του οποίου δεν απείλησε ωστόσο. Σουτ του Τσουκαλά ψηλά άουτ στο 69′. Ωραία ενέργεια και σουτ του Ντουάρτε λίγο άουτ στο 74′. Οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να «ανεβαίνουν» με τον Παναιτωλικό να διατηρεί το προβάδισμα δίχως πίεση, κρατώντας παράλληλα «ψηλά» τις γραμμές του.

Στο 84′ Μεντόζα και Ντουάρτε αποχώρησαν, Φυτόπουλος και Μόρσει μπήκαν στις θέσεις τους. Μέχρι το τελικό σφύριγμα του ρέφερι τίποτα δεν άλλαξε, με τον Παναιτωλικό να φεύγει νικητής από το γήπεδο.

Ντουάρτε. Νωθρό ξεκίνημα, καλύτερος μόλις άλλαξε πλευρά, χρίστηκε σκόρερ.

-Δεν έπιασε υψηλά standards απόδοσης αλλά βοήθησε πολύ στο να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κρατήσει μπάλα ο Παναιτωλικός, ο Φλόρες. Ασταμάτητο τρέξιμο, δικό του κλέψιμο στο ξεκίνημα της φάσης και μεγάλη η συμμετοχή του στο γκολ του Φρεντ.

-Κάκιστο ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον Παναιτωλικό. Στο δεκάλεπτο η Νίκη είχε δύο κλασσικές τελικές, πολλά λάθη και κακή κυκλοφορία της μπάλας από τους Αγρινιώτες. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με τα «καναρίνια» να προβληματίζουν.

-Μηδέν στην δημιουργία. Στο 68′ η στατιστική «έγραφε» ότι ο Παναιτωλικός είχε δημιουργήσει τρεις τελικές, έναντι επτά της Νίκης. Ενδεικτικό.

-Τα παιχνίδια του Κυπέλλου είναι ευκαιρίες για τα νέα παιδιά. Πρέπει να τις πιάνουν από τα «μαλλιά». Σε καμία περίπτωση Τσιγγάρας και Μπελεβώνης Χ. δεν το έκαναν. Ο μεν Άγγελος δείχνει γενικά μέχρι στιγμής στη σεζόν ασταθής, ο δε Χρήστος είχε μόνον μία-δυο καλές τεχνικά ενέργειες στο παιχνίδι του. Στο ίδιο μήκος κύματος για τα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε και ο Φυτόπουλος.

Ο Φαμπιέν Αντούνες εξελίσσεται σε αποκάλυψη στα τελευταία τρία παιχνίδια με τη σταθερή του απόδοση και τις εξαιρετικές του εμφανίσεις κυρίως στον άξονα αλλά και ως στόπερ. Κρίνεται ως πολυτιμότερος απέναντι στη Νίκη.

Χωρίς VAR διεξήχθη ο αγώνας, Τζοβάρας ο «άρχων». Μοναδική δύσκολη φάση στο πρώτο μέρος οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι-πέναλτι του Βργκοτς, όπου δεν καταλόγισε κάτι. Ορθώς. Νέες διαμαρτυρίες για ανατροπή του Κάσσου στο 81′, επίσης κοντά στη φάση είπε ξανά «παίζετε». Καλός πειθαρχικός έλεγχος, καλή διαιτησία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη Βόλου είχε τις ευκαιρίες και μπορεί να αισθάνεται αδικημένη που δεν σκόραρε, καθώς είχε τις ευκαιρίες και καλύτερο πρόσωπο του Παναιτωλικού. Ο Ντουάρτε έβαλε τα «καναρίνια» μπροστά στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Αναστασίου προχώρησε σε δύο αλλαγές, όντας σαφώς προβληματισμένος από τη μετριότητα της ομάδας του. Η εικόνα πράγματι άλλαξε, δίχως να ενθουσιάσει βέβαια ο Παναιτωλικός. Δεν προβλημάτισε, δεν προβληματίστηκε, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε αλλά τέτοια εικόνα το Σάββατο απέναντι στον ΝΠΣ Βόλο είναι απαγορευτική.