ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Νωχελικός, άνευρος κι έμεινε στο «μηδέν» με Λεβαδειακό ο Παναιτωλικός (φωτο-video)

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά ματς ο Παναιτωλικός δεν έπεισε με την εμφάνισή του, δεν σκόραρε στις λίγες κλασικές του φάσεις και έμεινε στο μηδέν με τον Λεβαδειακό.

Προβληματική η εικόνα της ομάδας δημιουργικά που δεν έδειξε ικανή να απειλήσει ουσιαστικά τους Βοιωτούς. Μπακάκης και Καρέλης είχαν πολύ μεγάλες στιγμές για γκολ, με την ομάδα του Βέλιτς να φεύγει με τον βαθμό από το Αγρίνιο.

Ο Ανέστης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια. Μπακάκης στα δεξιά της άμυνας, Κορνέλιους και Λάρσον στο κέντρο, Χουχούμης στα αριστερά. Μλάντεν, Μάρτενσον και Κολοβός η τριπλέτα του άξονα. Σενγκέλια και Νταγκό στα δύο άκρα της επίθεσης, με Καρέλη στην «κορυφή».

Το πρώτο ημίχρονο

Χαμηλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Κόρνερ για τον Λεβαδειακό στο 9′ πέρασε χωρίς να απειληθεί η εστία του Ανέστη. Πολύ νωχελικός στο ξεκίνημα ο Παναιτωλικός με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις.

Ο Τίτορμος κέρδισε στατική μπάλα σε καλό σημείο στο 16′, με την εκτέλεση του Σενγκέλια να μην βρίσκει αποδέκτη. Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή, στο 22′. Ο Νταγκό έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Καρέλη να παρεμβαίνει. Η μπάλα πήγε στον Κολοβό, το σουτ του οποίου από κοντά στην εστία ανακόπηκε στα σώματα. Σουτ του Μλάντεν στην πορεία απελπιστικά άουτ.

Στη μισή ώρα αγώνα ο Παναιτωλικός «φώναξε» για ανατροπή του Κολοβού στην περιοχή, με ρέφερι και VAR να λένε «παίζετε». Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είχε γυρίσει όμορφα πλάτη και θα μπορούσε κάλλιστα να «στρώσει» στον ελεύθερο Σενγκέλια.

Στο 35′ ωραία ενέργεια του Χουχούμη, με σέντρα προς Καρέλη να απομακρύνεται κόρνερ από την άμυνα του Λεβαδειακού. Σουτ του Μπακάκη από την εκτέλεση δεν απείλησε. Ο Λεβαδειακός «γέμιζε» αποτελεσματικά την περιοχή του, με τον Παναιτωλικό να αδυνατεί να απειλήσει.

Επικίνδυνο γύρισμα από την πλευρά του Μπακάκη στο 42′ απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μάρτενσον. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο μηδέν.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Ο Λεβαδειακός κέρδισε κόρνερ στο 50′, με την εκτέλεση να καταλήγει σε κεφαλιά του Βινίσιους που πέρασε άουτ. Σέντρα του Νταγκό στο 51′ προς τον Σενγκέλια, το γυριστό του τραγικά άστοχο.

Μεγάλη ευκαιρία στο 53′. Ο Μπακάκης έκλεψε και έδωσε στον Σενγκέλια, που βρήκε υπέροχα τον Καρέλη στην περιοχή. Ο Κρητικός γύρισε τη σέντρα, με κεφαλιά του Μπακάκη να περνάει λίγο άουτ.

Στο 63′ ο Μλάντεν αποχώρησε και στο γήπεδο πέρασε ο Ντουάρτε. Πολύ κακός ο Ρουμάνος στο ματς, δεν βοήθησε καθόλου. Στιγμές αργότερα αποχώρησε και ο Νταγκό που ζήτησε αλλαγή, αντιμετωπίζοντας ενοχλήσεις. Ο Μόρσεϊ στη θέση του.

Ο ρυθμός εξακολουθούσε στα «χαμηλά» με τον Παναιτωλικό να αδυνατεί να γίνει επικίνδυνος. Όσο περνούσαν τα λεπτά έβγαινε τόσο κούραση όσο και άγχος. Κόρνερ για τον Λεβαδειακό στο 70′ απομάκρυνε αποτελεσματικά η άμυνα.

Η φάση του αγώνα ήρθε στο 71′. Ο Παναιτωλικός βγήκε στην αντεπίθεση τρομερά, η σέντρα του Ντουάρτε έφτασε στον Καρέλη που πλάσαρε από πλεονεκτική θέση με τον Μάρκοβιτς να τον «νικά».

Στο 75′ ο Ντουάρτε έχοντας δεχθεί σκληρό μαρκάρισμα που δεν τιμωρήθηκε ούτε με κάρτα αποχώρησε με φορείο. Ξενιτίδης και Φλόρες στο γήπεδο, Κολοβός και Φρεντ έξω. Γύρισμα του Μόρσεϊ στο 79′ με τον Κορνέλιους να αστοχεί από κοντά με προβολή.

Στο 83′ από κόντρα ο Λεβαδειακός βγήκε στην κόντρα με τον Λάρσον να «κόβει» σωτήρια επικίνδυνη παράλληλη. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο συνεχόμενα κόρνερ ακόμα, απειλώντας την εστία του Ανέστη.

Οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα χάλασαν εντελώς τον ρυθμό. Με συνεχείς καθυστερήσεις «πάγωσαν» το ρυθμό, τη στιγμή που ο Ευαγγέλου έδειξε μόλις έξι λεπτά έξτρα χρόνου. Από σέντρα του Σενγκέλια στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Ξενιτίδη πέρασε άουτ. Το 0-0 έμεινε τελικό σκορ.

-Τιμή για τον Παναιτωλικό, τον Αναστασίου και το Αγρίνιο η παρουσία του Κούμαν στο γήπεδο.

Μπακάκης. Έκανε μεστό παιχνίδι αμυντικά, έδωσε ότι βοήθειες μπορούσε και στο μισό του Λεβαδειακού. Σταθεροί Λάρσον και Μάρτενσον.

Φλόρες. Είχε πάθος και ενέργεια.

-Η στήριξη του κόσμου στο τέλος. Οι οργανωμένοι ζήτησαν νίκη με τον Παναθηναϊκό, παρά το άσχημο αποτέλεσμα σήμερα.

-Δεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Δεν είχε πάθος, ούτε σπιρτάδα η ομάδα. Πολλά τα λάθη. Κάκιστο ποιοτικό πρώτο μέρος.

-Δεν πήρε πράγματα από αρκετούς μεσοεπιθετικά η ομάδα. Πολλά λάθη ο Μλάντεν, στα «ρηχά» Σενγκέλια, Νταγκό.

-Μηδέν στην επιθετική δημιουργία. Ακόμη και στις λίγες κλασικές στιγμές που είχε ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να σκοράρει, γεγονός που επιτείνει το ζήτημα.

-Ο Παναιτωλικός ακολούθησε το ρυθμό του Λεβαδειακού. Σκληρό παιχνίδι, πολλά φάουλ, καθυστερήσεις, ότι ακριβώς βόλευε τους φιλοξενούμενους. Παρωδία από ένα σημείο και έπειτα ο τρόπος παιχνιδιού των φιλοξενούμενων, που πέτυχαν το σκοπό τους, παρόλα αυτά.

-Μία νίκη εντός έδρας γράφει το «κοντέρ». Ο Παναιτωλικός πρέπει απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους να παίρνει τις νίκες στο Αγρίνιο.

Κορνέλιους. Κορυφαίος για ένα ακόμα ματς, χωρίς να έχει ούτε ένα λάθος στο ενεργητικό του.

Ευαγγέλου ο διαιτητής. Τζήλος στο VAR. Πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών του Λεβαδειακού εξ αρχής, ήταν φειδωλός στις κάρτες. Στα ίδια και στην επανάληψη, δεν έβγαλε κάρτα στο σκληρό μαρκάρισμα του Πέτρε στον Φρεντ. Σωρεία καθυστερήσεων από μεριάς φιλοξενουμένων έμειναν απαρατήρητες.

Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο με μία υποψία φάσης όλη κι όλη από τον Παναιτωλικό. Ο Λεβαδειακός αμυνόταν εξαιρετικά, ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να μεταβιβάσει μπάλα σωστά από το κέντρο του στην επίθεση και το 0-0 είναι απολύτως συμβατό με την εικόνα του αγώνα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν άλλαξε. Ο Καρέλης δεν σκόραρε στην κλασικότερη στιγμή που παρουσιάστηκε, ο Λεβαδειακός έπαιξε με το χρόνο, κάνοντας καθυστερήσεις και παίζοντας σκληρά. Ακόμη και στα -ελάχιστα- έξι λεπτά καθυστερήσεων που έδειξε ο Ευαγγέλου καθυστερήσεις έκανε η ομάδα του Βέλιτς. Όλα στο μηδέν.