fbpx
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ο Μπάλντοκ έπαιζε μαζί τους: Αγγλία-Ελλάδα 1-2 (video)

Ο Τζόρτζ Μπάλντοκ ήταν σαν να βρισκόταν μαζί με τους Έλληνες διεθνείς στο Γουέμπλεϊ. Η Εθνικήμε σπουδαία εμφάνιση έφυγε με τεράστια νίκη, 1-2 από την Αγγλία.

Μία νίκη αφιερωμένη στον 31χρονο μπακ που έφυγε τόσο νωρίς, τόσο άδικα. Το συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς παίζοντας με ψυχή, παρά το αντικειμενικά δύσκολο της αποστολής, αγωνιστικά και ψυχολογικά, έφυγε με το «διπλό» από το Λονδίνο.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική έπαιξε ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Οι Άγγλοι μετά το ημίωρο ισορρόπησαν, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Μετά από απίθανη ενέργεια του Κουλιεράκη, ο Παυλίδης… χάζεψε την άμυνα των Άγγλων και στο 49ο λεπτό έκανε το 0-1 για την Ελλάδα. Συγκίνηση στο Γουέμπλεϊ, με τους Έλληνες διεθνείς να το αφιερώνουν στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Με μπροστάρηδες τους Μαυροπάνο και Κουλιεράκη η Εθνική κράτησε το υπέρ της σκορ με σχετική ευκολία. Στο 83′ γκολ του Παυλίδη ακυρώθηκε ως οφσάιντ, οριακά. Οι Άγγλοι ισοφάρισαν με τον Μπέλιγχαμ στο 87′.

Κι ενώ όλα «έδειχναν» ισοπαλία, στο 94′ ο Παυλίδης ξανά έκανε το 1-2. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, κέρδισε τις κόντρες, για να στρωθεί στον φορ της Ελλάδας που με σουτ έκανε το γκολ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους διεθνείς να μην μπορούν να συγκρατήσουν τα δάκρυά τους. Όλοι κλαίνε για τον χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ, παρά την χαρά της νίκης…

Πρόκειται για την σπουδαιότερη εκτός έδρας νίκη της Ελλάδας σε επίσημο αγώνα, με 5.000 Έλληνες να αποθεώνουν την επίσημη αγαπημένη. Αφιερωμένη στον Τζορτζ…

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Σιώπης (66′ Ζαφείρης), Κουρμπέλης (74′ Μάνταλος), Μπακασέτας (86′ Βαγιαννίδης), Τζόλης (86′ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (66′ Πέλκας) και Παυλίδης.