Οι μεγάλες νίκες του Παναιτωλικού επί της ΑΕΚ στο Αγρίνιο (video)

Τρεις φορές έχει επικρατήσει ο Παναιτωλικός επί της ΑΕΚ στο Αγρίνιο, στα μεταξύ τους παιχνίδια σε επίπεδο Super League.

Τη σεζόν 2015-26 ο Τίτορμος πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας του επί της ΑΕΚ. Πρωταγωνιστής ο Μάρκος Πάουλο, που πέτυχε γκολ-buzzer beater στο 94′, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική προσπάθεια του Κλέσιο.

Την επόμενη σεζόν, το ματς του Αγρινίου διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με το πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 12′ (το κέρδισε ο Πάουλο από τον Μπάρκα). Η ΑΕΚ ισοφάρισε με την κεφαλιά του Αλμέιδα και έφερε «τούμπα»» το ματς με τον Γαλανόπουλο στο 33′.

Οι παίκτες του Μαντζουράκη, όμως, κρατούσαν το… καλό για το δεύτερο μέρος. Aρχικά, ο Μάκος ισοφάρισε στο 55′, μετά την εξαιρετική ασίστ του Κούσα. Η ανατροπή στην… ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 82′. Και πάλι ο Μάκος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπάρκα και σκόραρε, χαρίζοντας σπουδαία νίκη στον Παναιτωλικό.

Τελευταία φορά που ο Παναιτωλικός νίκησε την ΑΕΚ στο Αγρίνιο, τη σεζόν 2018-19. Ένας καταπληκτικός Παναιτωλικός, ένα γεμάτο «κλουβί». Το πεντακάθαρο γκολ του Γουίλιαν που κακώς δεν μέτρησε στο 25′ δεν πτόησε τους Αγρινιώτες.

Ένα λεπτό αργότερα πήραν προβάδισμα με τον Αλχασάν Καμαρά, ύστερα από εξαιρετική επέλαση του Ρότσα. Ο φορ από τη Σιέρρα Λεόνε «προειδοποίησε» στην εκπνοή του ημιχρόνου. Τελικά διπλασίασε τα τέρματα του Παναιτωλικού στο 51′, με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το γκολ του Σιμόες στο 76′ δεν ήταν αρκετό. Τελικό σκορ 2-1.