ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Όρθιος (και) στη Νίκαια ο Παναιτωλικός, μπορούσε και τη νίκη (φωτο-video)

Όρθιος στάθηκε (και) στη Νίκαια ο Παναιτωλικός! Πήρε βαθμό και θα μπορούσε και τη νίκη, έχοντας μοναδικές ευκαιρίες με Ντουάρτε, Καρέλη, Σενγκέλια.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά με τον… Καρέλη μπροστάρη ισοφάρισε. Στην επανάληψη έχασε τρομερές στιγμές. Δοκάρι ο Ντουάρτε, απίστευτη φάση για τον Σενγκέλια στις καθυστερήσεις.

Δεδομένες οι σημαντικές απουσίες Ανέστη, Μπακάκη, όμως υπήρξαν και επιστροφές. Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτενσον, Κολοβός, Ντουάρτε, Μόρσεϊ και Καρέλης η αρχική ενδεκάδα.

Το πρώτο ημίχρονο

Δυναμικά ξεκίνησε ο Ιωνικός, με γύρισμα του Μάντζη στα 40” να κόβεται από τα σώματα στην περιοχή του Παναιτωλικού. Πολλά τα λάθη στα πρώτα λεπτά, αρκετά δυναμικός ρυθμός παρόλα αυτά.

Ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ με τον Καρέλη, στο 4′, με το σουτ του Ντουάρτε να καταλήγει στο χέρι του Μλάντεν. Ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Μάντζη να βγαίνει στην «πλάτη» της άμυνας του Παναιτωλικού, «σπάζοντας» τη ζώνη του οφσάιντ (κάλυπτε ο Χουχούμης) και πλασάροντας για το 1-0.

Στο 9′ σουτ του Σάκιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Στεργιάκη. Ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ στο 12′, μετά από κακή εκτέλεση φάουλ του Κολοβού. Η κεφαλιά του Κορνέλιους δεν πήρε τροχιά προς το τέρμα για να απειλήσει.

Στο 16′ ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή και ανετράπη, με την μπάλα να καταλήγει στον Κολοβό, που αστόχησε από καλή θέση. Οι Αγρινιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στη φάση για πέναλτι, με τον ρέφερι να λέει «παίζετε».

Ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό και στο 19′ από κόρνερ, σέντρα σουτ του Ντουάρτε κατέληξε στα χέρια του Χουτετσιώτη. Ο Τίτορμος κέρδιζε αρκετές στατικές μπάλες, δίχως να τις εκμεταλλεύεται. Ωραίο σουτ του Κολοβού στα χέρια του κίπερ του Ιωνικού στο 22′.

Στο 27′ Καρέλης και Χουχούμης συνεργάστηκαν ωραία, με την παράλληλη να διώχνει ο Σάκιτς. Στο 28′ ο Αποστολάκης έκανε την μπαλιά, με το χέρι του Μύγα να παρεμβάλλεται. Πέναλτι για τον Παναιτωλικό, Καρέλης στα 11 βήματα και 1-1 στο 29′.

Ο Ιωνικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε δύο φορές, ανεπιτυχώς, με τον Αοσμάν. Στο 37′ ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για νέο χέρι εντός περιοχής. Τo VAR δεν υπέδειξε παράβαση, ενώ στιγμές αργότερα γύρισμα του Μύγα προς τον Άοσμαν σωτήρια έκοψε ο Λάρσον.

Στο 41′ κεφαλιά του Σόουζα από φάουλ δεν απείλησε τον Στεργιάκη. Ο Ιωνικός είχε την πρωτοβουλία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πλην όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάση. 1-1 στα πρώτα 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Ιωνικού στο 49′. Εκτεθειμένος ο Ελευθεριάδης. Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους από εκεί και έπειτα.

Οι Αγρινιώτες αμύνθηκαν αποτελεσματικά σε γύρισμα του Σάκιτς στο 56′, με τον Μεντόζα να σουτάρει στα χέρια του Στεργιάκη στο 57′. Ο Ιωνικός ανέβασε ψηλότερα τις γραμμές του, ψάχνοντας το γκολ. Ο Παναιτωλικός όμως το «άγγιξε», με τρομερή οβίδα του Ντουάρτε στο 59′ που «τράνταξε» το οριζόντιο του Χουτετσιώτη.

Ωραία σέντρα του Μόρσεϊ στην «καρδιά» της άμυνας του Ιωνικού απομακρύνθηκε στο στο 60′, με τον Παναιτωλικό να χάνει νέα τεράστια στιγμή με τον Καρέλη στο 62′. Ο κίπερ του Ιωνικού απέκρουσε το σουτ του από τρομερή θέση.

Ο Χουχούμης απομάκρυνε καίρια προ του Σεμπά στο 63′. Νέα καλή στιγμή με τον Μόρσεϊ στο επόμενο λεπτό για τον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι αφού πέρασαν αλώβητοι το πολύ καλό διάστημα της ομάδας του Αναστασίου άρχισαν να ανεβάζουν ξανά γραμμές.

Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό στο 75′. Μάρτενσον εκτός με σύσπαση στον οπίσθιο μηριαίο, Φλόρες στο γήπεδο. Ο Λάρσον ανέκοψε καίρια στο 77′ γύρισμα του Σεμπά.

Φάουλ στο 78′ σε καλή θέση για τον Ιωνικό, με την εκτέλεση του Μεντόζα να «βρίσκει» τον Λοβέρα. Ο Στεργιάκης για μία ακόμη φορά έκανε κάκιστη εκτίμηση, με τους παίκτες των γηπεδούχων να αδυνατούν, ευτυχώς, να σκοράρουν.

Στο 82′ ο Κολοβός αντικαταστάθηκε από το Νάντρεϊ Νταγκό. Λίγο αργότερα, στο 89′ ο Πέδρο πέρασε στη θέση του Καρέλη και ο Σενγκέλια στη θέση του Μόρσεϊ. Συρτό σουτ του Ντουάρτε στο 89′ πέρασε άουτ.

Ο Γεωργιανός στις καθυστερήσεις «πέρασε» τη μπάλα από το «μάτι της βελόνας» σε αντεπίθεση, όντας κλεισμένος από τρεις, αλλά αυτή δυστυχώς πέρασε ελάχιστα άουτ. Το 1-1 τελικό σκορ.

Καρέλης. Σκόραρε το έβδομο γκολ του. Είχε ευκαιρίες να τα αυξήσει κι άλλο. Μόνιμη πηγή κινδύνου, έδειξε πόσο κομβική ήταν η απουσία του.

Κολοβός. Γύρισε στο ρόλο του πίσω από τον Καρέλη και μπόρεσε να δημιουργήσει σε αρκετές περιπτώσεις. Είτε έξω από την περιοχή του Ιωνικού, είτε από πιο μακριά.

Κορνέλιους. Με εξάιρεση τη φάση του γκολ του Ιωνικού ήταν αλάθητος.

-Πολύ καλό το διάστημα 55-70′ για τον Παναιτωλικό. Παρήγαγε φάσεις, έχασε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ο Τίτορμος σε όλο το παιχνίδι παρουσίασε τρομερό transition.

-Ξεκίνησε νωχελικά ο Παναιτωλικός. Ο Ιωνικός στην πρώτη ουσιαστικά φάση του πήρε το προβάδισμα. Λάρσον και Κορνέλιους «κοιμήθηκαν», ο Χουχούμης στο βάθος ξεχάστηκε και ο Μάντζης το εκμεταλλεύτηκε.

-Αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο μέρος ο άξονας του Παναιτωλικού από τον Φατινγκά. Δραστήριος ο μέσος του Ιωνικού σε αρκετές περιπτώσεις έβαλε «πλάτη» τα χαφ του Αναστασίου και άνοιξε χώρους.

Μόρσεϊ. Δραστήριος, με αρκετές ωραίες ενέργειες και κερδισμένα φάουλ. Είχε τα τρεξίματα και «έγραψε» πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο.

Παπαπέτρου. Δυνατό ματς, με μπόλικα φάουλ, είχε σωστά σφυρίγματα ωστόσο. Στο γκολ του Ιωνικού ο Μάντζης καλύπτεται. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στην ανατροπή του Μόρσεϊ. Καταλογίζει άμεσα το πέναλτι του Μύγα. Σωστός πειθαρχικός έλεγχος, δεν «σήκωνε» πολλά-πολλά στις διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών. Σταθερός σε όλο τον αγώνα. Εξαιρετική διαιτησία.

Ο Παναιτωλικός δεν ξεκίνησε εντελώς νωθρά και βρέθηκε νωρίς νωρίς να «κυνηγά» στο σκορ. Σταδιακά ο Τίτορμος ισορρόπησε και δίχως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός βρήκε την ισοφάριση με το πέναλτι του Καρέλη.

Στην επανάληψη, αφού αρχικά ανταποκρίθηκε στην πίεση του Ιωνικού, ο Παναιτωλικός είχε ένα εξαιρετικό διάστημα στο οποίο απώλεσε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Σπουδαιότερο το δοκάρι του Ντουάρτε κι αυτές των Καρέλη, Μόρσεϊ, Σενγκέλια.