ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Όρθιος» στα Γιάννενα ο Παναιτωλικός, πολύτιμος βαθμός στους «Ζωσιμάδες» (φωτο)

«Όρθιος» στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννενα ο Παναιτωλικός, φεύγοντας από τους «Ζωσιμάδες» με το ισόπαλο 1-1, απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας.

Κάνοντας ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Τίτορμος έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κόντε, βλέποντας να του ακυρώνεται στις αρχές του ματς γκολ του Καρέλη από το VAR.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε «σβηστά» μέχρι το 65′. Στο 70′ ο Ντίαζ από δημιουργία του Μαυρία ισοφάρισε για τα «καναρίνια».

Στις καθυστερήσεις ο Οικονόμου έσωσε τον Τίτορμο, που εν συνεχεία απώλεσε τεράστια διπλή στιγμή για το «διπλό» σε νεκρό χρόνο. Μάλιστα ακυρώθηκε και δεύτερο τέρμα ως οφσάιντ.

Οι Αγρινιώτες σε κάθε περίπτωση έφυγαν από τα Γιάννενα με έναν πολύτιμο βαθμό, παρότι η εικόνα τους δεν ήταν όσο καλή θα έπρεπε.

Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Ταμπίντζε, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Ντίαζ, Καρέλης οι έντεκα του Πετράκη σε διάταξη 3-5-2.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, στο 4′ με κεφαλιά του Κόντε να περνάει λίγο άουτ. Πιο επιθετικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά, ωστόσο την μπάλα στα δίχτυα έστειλε ο Καρέλης στο 5′, μετά από παράλληλη του Μαυρία. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε έπειτα από έλεγχο στο VAR ως οφσάιντ, με τον Καρέλη οριακά εκτεθειμένο. Κεφαλιά του Παμλίδη στο 8′ πέρασε άουτ.

Στο 12′ ο Οικονόμου έκοψε με όμορφο τάκλιν σε κόρνερ επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων. Κεφαλιά του Παμλίδη από την εκτέλεση πέρασε εκ νέου άουτ. Ο ΠΑΣ πρέσαρε έντονα στο κέντρο, ωστόσο ο Παναιτωλικός είχε ψυχραιμία στην κυκλοφορία της μπάλας. Παρόλα αυτά, υπήρχε δυσκολία στο να τροφοδοτηθεί η επιθετική γραμμή.

Συνεργασία Καρέλη-Ντίαζ στο 18′ κατέληξε σε αδύναμο σουτ του δεύτερου που δεν προβλημάτισε τον Νάγκι. Ο ΠΑΣ έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού επιχειρούσε κυρίως σέντρες, τις οποίες «καθάριζαν» Τσάβες και αμυντικοί.

Στο 21′ ο Κόντε πάτησε περιοχή από πάσα του Παμλίδη ωστόσο ο Τσάβες ήταν εκ νέου «παρών». Στο 25′ ωστόσο έγινε το 1-0. Από λάθος του Χατζηθεοδωρίδη στον άξονα, ο Σόρια έκανε παράλληλη προς την περιοχή, βρίσκοντας τον Κόντε. Το πλασέ του αρχηγού του ΠΑΣ κατέληξε στα δίχτυα, με τους Ηπειρώτες να παίρνουν προβάδισμα.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους γηπεδούχους και από την άλλη ανάγκαζε πλέον τον Παναιτωλικό να αναλάβει περισσότερες πρωτοβουλίες. Στο 28′ ένα στατικό για τον ΠΑΣ απομάκρυνε η άμυνα των Αγρινιωτών, που αδυνατούσαν ωστόσο να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν. Στο 35′ ο Παναιτωλικός κέρδισε φάουλ προς το σημείο του κόρνερ από τα αριστερά. Ο Χουάνπι ανέλαβε την εκτέλεση, με την άμυνα του ΠΑΣ να απομακρύνει σε δύο χρόνους.

Στο 40′ Μαυρίας και Χουάνπι συνεργάστηκαν, με τον Καρέλη να σουτάρει, δίχως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Σόρια. Αντεπίθεση για τον ΠΑΣ στο 42′ με το σουτ του Παμλίδη να ανακόπτεται από τα σώματα των στόπερ του Παναιτωλικού. Δευτερόλεπτα μετά ο Χουάνπι πέρασε τρεις του ΠΑΣ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ άουτ. Το ημίχρονο στο 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Τίτορμος. Το μοτίβο στα πρώτα λεπτά ίδιο με του πρώτου μέρους. Μαχητικά ο ΠΑΣ, να «ψάχνεται» στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Ο Πετράκης προχώρησε σε αλλαγή στο 54′. Μλάντεν εκτός, Πέρεθ εντός, με την διάταξη να αλλάζει σε 4-2-3-1. Ένα στατικό για τους Αγρινιώτες στο 56′ απομακρύνθηκε.

Μέχρι και την ώρα αγώνα ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει απειλή, έχοντας σοβαρά δημιουργικά προβλήματα. Στο 65′ από κόρνερ ο Μαυρίας σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, στην πρώτη απειλητική στιγμή των Αγρινιωτών στην επανάληψη. Λομόνακο και Φρεντ αντικατέστησαν Χατζηθεοδωρίδη και Τσιγγάρα. Ένα παράλληλο σουτ του Αργεντινού, στην πρώτη του προσπάθεια στο γήπεδο δεν βρήκε κάποιον αποδέκτη.

Στο 68′ ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ροσέρο να «σπάει» στον Τζίνο που σούταρε ελάχιστα άουτ. Και κάπου εκεί οι Αγρινιώτες βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Μαυρίας από τα δεξιά πάτησε περιοχή και έκανε «γλυκιά» σέντρα. Ο Καρέλης δεν έπιασε το ψαλιδάκι, ωστόσο ο Ντίαζ ήταν εκεί, με κεφαλιά ψαράκι για να κάνει το 1-1.

Στο 74′ ο Τσάβες έδιωξε σε κόρνερ κεφαλιά του Εραμούσπε μετά από φάουλ. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μαζικά στο γήπεδο, ψάχνοντας δεύτερο γκολ. Στο 76′ από λάθος ο Λέο βγήκε σε θέση βολής, με τον Ταμπίντζε να επεμβαίνει σωτήρια.

Οι χώροι άνοιγαν και το παιχνίδι έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε… ροντέο. Στο 80′ από κόντρα του Τορεχόν, ο ΠΑΣ πάτησε περιοχή, με την επικίνδυνη παράλληλη προς τον Κόντε να απομακρύνεται. Ένα κόρνερ για τους γηπεδούχους στο 82′ δεν απέφερε κάτι.

Οι Ηπειρώτες με το χρόνο να… στερεύει πέρασαν σε φουλ επίθεση. Ο Χουάνπι κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση στο 85′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, με την μπάλα να κοντράρει, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει σε κόρνερ. Μπακάκης και Λιάβας αντικατέστησαν Ντίαζ και Χουάνπι στο 87′.

Στο 88′ ο ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Τζίμα, με τον Κουμπαράκη να είναι κοντά στην φάση και να λέει κατηγορηματικά «παίζετε». «Παρών» ξανά ο Τσάβες στο 89′ σε νέα επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις ο Οικονόμου έκανε μεγάλο κόψιμο σε προσπάθεια των γηπεδούχων, με τον Παναιτωλικό να χάνει τεράστια ευκαιρία, με τον Νάγκι να «λέει» όχι στο 1-2, στον Ντουάρτε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τίτορμος σκόραρε, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ από το VAR εκ νέου. 1-1 τελικό σκορ, με τους φίλους των Ηπειρωτών να «ξεσπούν» με λαϊκά δικαστήρια.

-Η αλλαγή του Πέρεθ άλλαξε άρδην την εικόνα του κέντρου, με τον Παναιτωλικό να κερδίζει μονομαχίες.

-Ο Τσάβες. Ο Παναιτωλικός έχει τερματοφύλακα που εμπνέει σιγουριά κάτω από τα δοκάρια. Είχε πολλές καλές επεμβάσεις.

-Ο Ντίαζ σκόραρε σημαντικό γκολ. Αν και ανούσιος σε μεγάλο μέρος του αγώνα, έκανε αρκετές προσπάθειες και σαφώς πιστώνεται το τέρμα.

-Σημαντικός βαθμός, αυτονόητα. Στο «σακούλι» και συνεχίζουμε.

-Όλες οι επιθετικές προσπάθειες του ΠΑΣ στο πρώτο μέρος δημιουργήθηκαν από τα αριστερά, με τον Ροσέρο. Από λάθος στο κέντρο ξεκινά η φάση του 1-0, με την παράλληλη του Σόρια να περνά και να μην ανακόπτεται. Πολλά λάθη ο Χατζηθεοδωρίδης, ο Χουάνπι και ο Τσιγγάρας, γενικότερα υπήρχε σοβαρό θέμα στο κέντρο.

-Ο ΠΑΣ μπήκε πιο μαχητικά, από την άλλη ο Παναιτωλικός δεν είχε την ίδια ένταση στο πρώτο μέρος. Για τους Ηπειρώτες το ματς ήταν τελικός και έπαιξαν με το ανάλογο πάθος. Ο Παναιτωλικός μπορεί να ήταν στο +5 από την τελευταία θέση πριν την έναρξη του αγώνα αλλά πολυτέλεια να παρουσιαστεί τόσο άνευρος δεν είχε.

Ο Μαυρίας. Με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου για τον Παναιτωλικό, δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης του Ντίαζ. Κέρδισε πολλές μονομαχίες, έγραψε πολλά χιλιόμετρα.

Κουμπαράκης. Οριακά ως οφσάιντ ακυρώθηκε το γκολ του Καρέλη στο 5′, μέσω VAR. Γενικά είχε σωστά σφυρίγματα στο πρώτο μέρος. Καλός έλεγχος και στην επανάληψη, γενικά απέφυγε τα λάθη. Κοντά στη φάση του 88′ που ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι, σωστή υπόδειξη. Ακύρωσε δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού στις καθυστερήσεις ως οφσάιντ, εκ νέου με επιβεβαίωση του VAR.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυναμικότερα στο γήπεδο, ωστόσο ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Καρέλη στο 5′. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR, με τους Ηπειρώτες να είναι πιο δραστήριοι. Στην πρώτη τους πραγματικά επικίνδυνη στιγμή με τον Κόντε στο 25′ πήραν «κεφάλι». Το σύνολο του Πετράκη δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κινδύνους, με την εικόνα των γηπεδούχων να είναι συνολικά μαχητικότερη στο πρώτο μέρος.

Τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος κύλισαν με το ίδιο μοτίβο. Ο Πετράκης προχώρησε σε γρήγορες αλλαγές και από την ώρα αγώνα και μετά ο Τίτορμος άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Ο Τζίνο στο 68′ είχε μεγάλη στιγμή, ωστόσο στο 70′ ο Ντίαζ σκόραρε για το 1-1. Ο ΠΑΣ πίεσε, ο Παναιτωλικός αμύνθηκε αποτελεσματικά και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο τέλος για να πάρει το ματς, με δεύτερο γκολ να ακυρώνεται από το VAR.