ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Όρθιος» στα Γιάννενα ο Τίτορμος με μεγάλη εμφάνιση Καπίνο (φωτο)

Με τον Στέφανο Καπίνο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, ο Παναιτωλικός των δέκα παικτών έφυγε με πολύτιμο βαθμό από τους «Ζωσιμάδες».

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός απειλήθηκε δύο φορές, με τον Στέφανο Καπίνο να κάνει σημαντικές αποκρούσεις. Έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε, ωστόσο ο Σόρια του το στέρησε.

Στην επανάληψη ο Φρεντ είδε τον Κλέιμαν να του λέει «όχι» σε μεγάλη στιγμή στο 60′, με τον Μαυρία να αφήνει τον Παναιτωλικό με δέκα παίκτες στο 82′. Παρόλα αυτά ο Τίτορμος άντεξε και έφυγε με σημαντικό βαθμό από την Ήπειρο.

Καπίνο στα δοκάρια, Μαλής, Μπρούνο Ντουάρτε και Μλάντεν οι τρεις της άμυνας, με Λιάβα και Τορεχόν στα άκρα. Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι στο κέντρο, Ζοάο Πέδρο και Φρεντ Ντουάρτε στην επίθεση. 3-5-2 ο σχηματισμός του Πετράκη.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη φάση στο ματς για τον Παναιτωλικό στο 3′. Σε γύρισμα του Ντουάρτε από τα δεξιά, έπειτα από πλάγιο, παρενέβη ο Κλέιμαν, διώχνοντας την μπάλα. Ο Πέδρο δευτερόλεπτα μετά έκοψε μεταβίβαση του Κλέιμαν σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση αλλά «άνοιξε» το κοντρόλ και έχασε την μπάλα. Γενικά αρκετά τα λάθη και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας ωστόσο να επιδείξουν προσοχή στα μετόπισθεν.

Οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν μπάλα περισσότερο στο χώρο του κέντρου, με τον ΠΑΣ να μην μπορεί να περάσει μπάλες στο μισό του Παναιτωλικού. Αυτό έγινε στο 13′, από ένα λάθος που έφερε τον Τζίμα σε θέση βολής, με τον Καπίνο να σώζει την εστία του με ωραία τοποθέτηση.

Οι γηπεδούχοι πήραν σταδιακά μέτρα στο γήπεδο και την υπεροχή στην κυκλοφορία. Στο 19′ ο ΠΑΣ κέρδισε κόρνερ, με την κεφαλιά του Μπάλαν να μην απειλεί. Νέο σουτ του ίδιου στο 21′ βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Καπίνο. Οι Γιαννιώτες συνέχιζαν την πίεση, κερδίζοντας δύο κόρνερ που δεν απέφεραν κάτι. «Πατούσαν» ωστόσο, καλύτερα στο γήπεδο, με τον Παναιτωλικό να περιορίζεται στο μισό του και σε παθητικό ρόλο.

Στο 25′, μετά από αρκετά λεπτά ο Τίτορμος κυκλοφόρησε όμορφα και κέρδισε ένα κόρνερ. Η εκτέλεση του Χουάνπι απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους του ΠΑΣ. Στο 31′ ο Τίτορμος κέρδισε δύο απανωτά κόρνερ. Η εκτέλεση του δεύτερου στο 33′ έφερε μεγάλη στιγμή, με κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Σόρια.

Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που είχε πλέον ανακτήσει κατοχή-κυκλοφορία, ωστόσο λίγο έλειψε στο 40′ ο Ροσέρο να φτάσει κοντά στο γκολ. Καίρια επέμβαση του Μλάντεν. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη στιγμή. 0-0 το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Δίχως αλλαγή στα σχήματά τους επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι. Στο 50′ ο Τσαούσης παραχώρησε κόρνερ προ του Λιάβα, για τον Παναιτωλικό. Η εκτέλεση απομακρύνθηκε από την άμυνα του ΠΑΣ. Σουτ του Ροσέρο στο 54′ πέρασε εκτός στόχου.

Μέχρι και την ώρα αγώνα το μοτίβο ήταν όμοιο με του πρώτου μέρους. Τότε ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα, με τον Φρεντ να στοπάρει υπέροχα την μπάλα στην περιοχή, να σουτάρει, με τον Τσαούση να βάζει κόντρα και τον Κλέιμαν να σώζει πάνω στη γραμμή με υπερένταση. Στο 70′ ένα κόρνερ για τον ΠΑΣ επέφερε το γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον Περάκη, με το VAR να τον επιβεβαιώνει.

Αμέσως μετά ο Πετράκης πέρασε στο γήπεδο Σενγκέλια και Μαυρία αντί Μλάντεν και Φρεντ. Στο 73′ ο τεχνικός του Παναιτωλικού «φρεσκάρισε» περισσότερο την ενδεκάδα του. Πέρασε Καρέλη και Πέρεθ αντί των Πέδρο και Μπλαντασάρα.

Στο 82′ ο Μαυρίας αντίκρυσε για πάτημα δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Περράκης του έδειξε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν και ο ΠΑΣ βγήκε μαζικά μπροστά, πιέζοντας. Στο 90′ ο Τσιγγάρας αντικατέστησε τον Χουάνπι. Ο Καπίνο στις καθυστερήσεις είχε νέα μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Ροσέρο. Οι Αγρινιώτες άντεξαν μέχρι τέλους, παίρνοντας σημαντικό βαθμό.

-Χατζηθεοδωρίδης. Είναι η ευχάριστη έκπληξη της εποχής Πετράκη μέχρι στιγμής. Πολλά χιλιόμετρα και μαρκαρίσματα.

-Πολύ καλός όσο αγωνίστηκε ο Μλάντεν. Με σημαντικές παρεμβάσεις και δυναμική παρουσία. Κουβάλησε πολλές φορές μπάλα και έφτιαξε παιχνίδι ο Χουάνπι.

-Συνολικά η τακτική προσέγγιση του Παναιτωλικού, ανασταλτικά. Ο ΠΑΣ έβγαλε κάποιες καλές στιγμές για γκολ ωστόσο ήταν στο πλαίσιο του λογικού. Καλές αλληλοκαλύψεις, σωστά μαρκαρίσματα, γενικότερα σωστό πλάνο. Η αποβολή του Μαυρία μοναδική «κηλίδα».

-Παρότι ξεκίνησε σχετικά καλά, μετά το 10′ ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο στον ΠΑΣ και δέχθηκε δύο επικίνδυνες στιγμές μέχρι το 20′.

-Δεν φάνηκαν ο Ζοάο και ο Φρεντ, ιδίως στο πρώτο μέρος. Ο δεύτερος προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες αλλά δεν μπόρεσε να δώσει κάτι ουσιαστικό στο παιχνίδι του Παναιτωλικού, δίχως να είναι αρνητικός. Έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 60′.

-Μαυρίας. Μέσα σε 13′ λεπτά είδε δύο κίτρινες και άφησε τον Παναιτωλικό με δέκα παίκτες.

-Δεν έπιασε τα στάνταρ απόδοσης που θα έπρεπε ο Τίτορμος. Ωστόσο μπόρεσε να φύγει με πολύτιμο βαθμό από τα Γιάννενα και να αφήσει τον ΠΑΣ στον πάτο της βαθμολογίας.

Καπίνο. Έχει κάνει δύο πολύ σημαντικές επεμβάσεις στο πρώτο μέρος, ενώ γενικά ήταν σταθερός σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Καθοριστική η απόκρουσή του στις καθυστερήσεις στην προσπάθεια του Ροσέρο.

Περράκης. Απαρατήρητος στο πρώτο μέρος, χωρίς να υποπέσει σε κάποιο λάθος. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ορθώς κιτρίνισε Μπαλντασάρα και Ροσέρο. «Μοίρασε» ακόμα δύο, σε Μπρούνο Ντουάρτε και Τσαούση, με σωστό πειθαρχικό έλεγχο. Ακύρωσε το γκολ του ΠΑΣ στο 70′ με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του. Σωστή η αποβολή του Μαυρία, όπως επιβεβαιώνεται και από το ριπλέι, γενικά είχε άψογη διαιτησία.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν προσοχή στα μετόπισθεν και να αναλαμβάνουν εναλλάξ την πρωτοβουλία. Σε δύο περιπτώσεις ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Καπίνο να είναι «παρών», ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το γκολ με κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε.

Στο δεύτερο μέρος ο Τίτορμος έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ με τον Φρεντ στο 60′. Ο Κλέιμαν έσωσε την εστία του πάνω στη γραμμή. Ο ΠΑΣ σκόραρε στο 70′ ωστόσο ορθά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ πριν καν τον έλεγχο του VAR. Ο Πετράκης προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές, θέλοντας να δώσει «φρεσκάδα» στην ενδεκάδα του, ωστόσο η αποβολή του Μαυρία άλλαξε τα δεδομένα. Χάρη στον Καπίνο ωστόσο ο Παναιτωλικός έφυγε με σημαντικό βαθμό.