ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Όρθιος στα νταμάρια της Καισαριανής ο Παναιτωλικός και τώρα Play Outs (φωτο-video)

Αν και ήταν κακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναιτωλικός έμεινε όρθιος στα νταμάρια της Καισαριανής, φεύγοντας με το 2-2 από την έδρα της Κηφισιάς.

Ο Παναιτωλικός έκανε ίσως το χειρότερο ημίχρονό του στη σεζόν στο πρώτο μέρος. Έμεινε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Οζέγκοβιτς και η εικόνα του ήταν κάκιστη.

Στις αρχές της επανάληψης μπόρεσε να βρει το γκολ με τον Πέδρο, ωστόσο μέσα σε δύο λεπτά η Κηφισιά σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το 2-1. Ο Μλάντεν έφερε το ματς ξανά στα ίσια στο 77′.

Κρατάει την ψυχή που έβγαλε η ομάδα του Πετράκη, καλείται να διορθώσει πολλά και τώρα η προσοχή στον Άρη. Έπονται ασφαλώς τα Play Outs. Εκεί που ο Παναιτωλικός δεν μπαίνει τελευταίος όμως ασφαλώς χρειάζεται και εικόνα και κατάθεση ψυχής.

Τσάβες, Λιάβας, Οικονόμου, Στάγιτς, Μλάντεν, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Λομόνακο, Χουάνπι, Ντουάρτε, Πέδρο. 3-5-2 διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά στο γήπεδο και έγραψε την πρώτη τελική του με σουτ του Χουάνπι. Στο 6′ επικίνδυνη παράλληλη του Μπιφουμά, έδιωξε σε κόρνερ ο Οικονόμου. Μοιρασμένο παιχνίδι στα πρώτα είκοσι λεπτά, με πολλά λάθη και χωρίς φάσεις. Σε εκείνο το χρονικό σημείο (20′) ένα σουτ του Μενέντεζ μπλόκαρε ο Τσάβες.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε στο έδαφος σε μία σέντρα στην περιοχή του Παναιτωλικού. Ο Γκορτσίλας καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Οικονόμου. Ελέγχθηκε στο VAR και καταλογίστηκε. Ο Οζέγκοβιτς την εκτέλεση και 1-0 η Κηφισιά στο 23′.

Ο Παναιτωλικός στο 25′ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Πέδρο φάση «καρμπόν». Τίποτα δεν καταλόγισε ο Γκορτσίλας που κιτρίνισε τους Μλάντεν και Ανυφαντάκη για διαμαρτυρίες. Αποσυντονισμένος εντελώς ο Παναιτωλικός, είδε τον Μιλίτσεβιτς να απειλεί με σουτ στο 26′. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό, κερδίζοντας στατικά και περιορίζοντας τους Αγρινιώτες στο μισό τους.

Στο 34′ ο Λομόνακο έκανε επικίνδυνο γύρισμα που ανακόπηκε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση, ο Τορεχόν έκανε σέντρα. Ο Χουάνπι κοντρόλαρε εξαιρετικά στην περιοχή αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει όπως θα ήθελε. Μία επικίνδυνη μπαλιά στον ανοιχτό χώρο έκοψε ο Τσάβες στο 38′, ενώ σουτ του Σολόα στο 39′ πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις ο Μενέντεζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της Κηφισιάς. Μεγάλη επέμβαση έκανε ο Τσάβες σε προσπάθεια του Μπιφουμά λίγο αργότερα. 1-0 ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να κάνει τραγικά πρώτα 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο ρέφερι Γκορτσίλας δεν έβγαινε στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο. Ζητούσε να φύγει από τον πάγκο του Παναιτωλικού ο Μάκης Μπελεβώνης. Επικαλούταν ο ρέφερι ότι άκουσε να τον βρίζει και δημιουργήθηκε αναστάτωση. Τελικώς, το ματς ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση.

Στο 49′ Λομόνακο και Φρεντ από κοντά αστόχησαν δις, από εξαιρετικές θέσεις. Στο 54′ ωστόσο το γκολ ήρθε. Ο Λιάβας βρήκε τον Λομόνακο στην πλάτη της άμυνας της Κηφισιάς, ο Αργεντινός έκανε το σουτ, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε, ο Ζοάο Πέδρο πήρε το «ριμπάουντ» και πλάσαρε εύστοχα.

Ωστόσο η χαρά κράτησε λίγο. Στο 56′ ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε μόνος στην καρδιά της άμυνας, πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και έκανε το 2-1.

Ο Παναιτωλικός βρέθηκε ξανά στο ναδίρ ψυχολογικά, με τον Ματέους Σάντους να απειλεί με σουτ του στο 60′. Στο 64′ Μαυρίας και Σενγκέλια αντί των Λιάβα και Λομόνακο. Ένα σουτ του Σενγκέλια στο 71′ δεν προβλημάτισε τον Αναγνωστόπουλο.

Χατζηθεοδωρίδης και Πέρεθ αντικατέστησαν Φρεντ και Τσιγγάρα στο 72′. Τεράστια στιγμή για τον Τίτορμο στο 76′ με τον Πέδρο να νικιέται από τον Αναγνωστόπουλο. Καρέλης αντί Στάγιτς δευτερόλεπτα αργότερα, με τρεις επιθετικούς πλέον ο Παναιτωλικός. Το 2-2 έγινε άμεσα.

Από το κόρνερ που εκτελέστηκε ο Τορεχόν βρήκε πέφτοντας τον Μλάντεν και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, τρέχοντας να πανηγυρίσει με τον κόσμο.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στον Τίτορμο, με τον Χουάνπι να μην βρίσκει καλή εκτέλεση σε επικίνδυνη θέση στο 81′. Στο 84′ έπειτα από κόντρα ο Καρέλης βγήκε σε καλή θέση ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 88′ ο Τσάβες είχε νέα σημαντική επέμβαση.

Στατικό για την Κηφισιά στο 94′ έφερε επικίνδυνη στιγμή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τελικού σφυρίγματος, 2-2 τελικό σκορ.

-Ο Πέδρο στο πρώτο μέρος δεν φάνηκε. Στο δεύτερο σκόραρε, έκανε αν μη τι άλλο το χρέος του.

-Ο Τσάβες είχε επεμβάσεις και σταθερότητα. Φιλότιμος ο Τσιγγάρας. Βοήθησε ο Μαυρίας που ήρθε από τον πάγκο.

-Ο κόσμος. Πιστά οι Αγρινιώτες έσπευσαν ξανά στο πλευρό της ομάδας.

-Δις πίσω στο σκορ, δις αντίδραση. Καταγράφεται στα θετικά.

-Μηδέν δημιουργικά στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Απείλησε σε ελάχιστες περιπτώσεις. Κάκιστη απόδοση εν συνόλω, ουδείς μπόρεσε να σταθεί στις απαιτήσεις στα πρώτα 45′.

-Λομόνακο, Χουάνπι και Φρεντ άφαντοι στο πρώτο ημίχρονο. Συνεχόμενα λάθη, κακές επιλογές.

-Η άμυνα του Παναιτωλικού. Στο πρώτο γκολ μιλάμε για παράβαση πέναλτι. Στο δεύτερο γίνεται σέντρα μέσα στην περιοχή, με τον Οζέγκοβιτς να τρυπώνει ανάμεσα στα στόπερ.

-Σε πολύ κακή μέρα ο Λιάβας, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ανασταλτικά. Μία από τα ίδια ο Οικονόμου. Ιδίως ο έμπειρος Έλληνας στόπερ έκανε πολύ κακό ματς.

Μλάντεν. Το γκολ του ήταν χρυσό. Και ιδίως στο χρονικό σημείο που ήρθε. Ο Παναιτωλικός ήταν με την πλάτη στον τοίχο.

Γκορτσίλας. Στο 20′ καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Οικονόμου, σε πτώση του Οζέγκοβιτς. Η απόφαση φαίνεται αυστηρή, ωστόσο και ο Τσακαλίδης στο VAR είπε πέναλτι. Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε λίγο αργότερα για πανομοιότυπη φάση, δίχως να καταλογιστεί τίποτα. Ανάποδα σφυρίγματα από τα πρώτα λεπτά, δεν έβγαινε στο γήπεδο στην επανάληψη ζητώντας να μην εμφανιστεί στον πάγκο ο Μπελεβώνης. Πολλές κίτρινες στον Παναιτωλικό, διαιτησία έδρας.

Ο Παναιτωλικός δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο στα πρώτα 45′. Κάκιστη απόδοση, η Κηφισιά έβγαλε αρκετές τελικές, πολλές εκ των οποίων κλασικές για γκολ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με το γκολ πέναλτι του Οζέγκοβιτς.

Στην επανάληψη ο Τίτορμος είχε δύο καλές στιγμές στις αρχές, ισοφάρισε με τον Πέδρο στο 54′. Κατόρθωσε στο 56′ να μείνει ξανά πίσω, με κάκιστη αντίδραση της άμυνάς του. Ο Παναιτωλικός έδειχνε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Ο Μλάντεν ωστόσο στο 77′ ως απομηχανής θεός ισοφάρισε. Μεγάλη στιγμή είχε ο Καρέλης. Το 2-2 τελικό σκορ.