fbpx
Connect with us

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Όταν ο Τίτορμος είναι πολύ σκληρός για να… πεθάνει (video)

Όλοι οι φίλαθλοι απολαμβάνουν μια νίκη με ευρύ σκορ. Υπάρχει όμως μεγαλύτερη χαρά από όταν η ομάδα επιστρέφει από τον «κάτω κόσμο»;

Ώρα αναδρομής, με αφορμή τα του… ΟΦΗ, σε όλες εκείνες τις φορές που ο Τίτορμος έδειξε «refuse to lose» νοοτροπία και κατάφερε είτε να γυρίσει ολοκληρωτικά ή να ισοφαρίσει ένα παιχνίδι στα χρόνια της Superleague.

Οι ολικές ανατροπές

Κέρκυρα-Παναιτωλικός 2-3 (1-0) – 2011/12

Μεγάλο διπλό για τον Παναιτωλικό στο «νησί των Φαιάκων». Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24′ με το γκολ του Μετίν αλλά στο 2ο ημίχρονο ανέβασε δραματικά την απόδοση του. Κάτι που οφειλόταν στην είσοδο του Καμαρά αντί του Σεγιέ και στην πολύ καλή μέρα που βρέθηκε και ο Θεοδωρίδης.

Στο 50′ ο Καμαρά βρήκε τον αρχηγό του Παναιτωλικού ο οποίος με ένα τρομερό σουτ ισοφάρισε, ενώ στο 80′ οι δύο τους συνεργάστηκαν ξανά με τον Καμαρά αυτή την φορά να σκοράρει χτυπώντας στην αντεπίθεση. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός σκόραρε και 3η φορά στο 86′ πάλι στην αντεπίθεση με τον Χαριστέα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις.

Παναιτωλικός- Πανθρακικός 3-1 (0-1) – 2013/14

Κάτι η ψυχρολουσία με το γκολ του Εμπό στο 4′ κάτι ότι στα γκολπόστ του Πανθρακικού βρισκόταν ο πάντα καλός απέναντι στον Παναιτωλικό Σέρεμετ το ματς έδειχνε ότι μπορούσε να «στραβώσει».

Ο Γιώργος Θεοδωρίδης όμως είχε διαφορετική άποψη, η ομάδα ανέβηκε σταδιακά και κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, με δύο τρομερά τεμάχια (στο 53′ και 83′ του αρχηγού, το 2ο και γκολ της αγωνιστικής) έκανε την ανατροπή. Στο τέλος έβαλε και το… «κερασάκι» με το γκολ του Νταλμά.

Παναιτωλικός-Ξάνθη 5-2 (0-1) – 2014/15

Μια χρονιά και ένα ματς που δεν θα ξεχάσει κανένας Παναιτωλικός. Απέναντι στο κακό δαίμονα του, την Ξάνθη, ο Τίτορμος βρέθηκε πίσω στο σκορ, και αν στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο στο 2ο μέρος «πέταγε φωτιές».

H Ξάνθη έκανε το λάθος να προηγηθεί στο 4′ αλλά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 20′ με τον Βιγιαφάνεζ. Και εκεί που έδειχναν όλα ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, Μπεχαράνο, Μαρτίνες, Βιγιαφάνεζ είχαν διαφορετική άποψη με τον τελευταίο να σκοράρει ξανά στο 45′. Η Ξάνθη ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα μετά από διπλή επέμβαση του Ράφαελ, με τον Λουσέρο.

Το 2ο ημίχρονο ήταν μονόλογος του Παναιτωλικού. Εντζεγκέλε με κεφαλιά στο 53′, Μαρτίνεζ με απευθείας φάουλ στο 60′ και Κάπελ στο 69′ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Παναιτωλικός- ΑΕΚ 3-2 (1-2) – 2016/17

Στη «λίμνη του Αγρινίου» όπως έγραφαν τα αθηναϊκά μέσα, ο Τίτορμος «χόρευε» στην βροχή. Στο 12′ ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μαρκόφσκι που κέρδισε ο Πάουλο. Στο 23′ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Αλμέιδα και προηγήθηκε με τον Γαλανόπουλο στο 33′ Αλλά ο Παναιτωλικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο Μάκος το πήρε προσωπικά και στο 55′ αρχικά αφού τον βρήκε ωραία ο Κούσας ισοφάρισε για την ομάδα μας. Στο 83΄εκμεταλεύτηκε το λάθος του Μπάρκα για την ανατροπή και το τελικό 3-2.

Παναιτωλικός- ΟΦΗ 2-1 (0-1) – 2020/21

Φρέσκα σε όλους τα τελευταία κατορθώματα της ομάδας που πήρε ένα μεγάλο αποτέλεσμα, γυρνώντας ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο μέσα σε κάτι περισσότερο από τρία λεπτά.

Με τους Μανθάτη και Λιάβα να σκοράρουν ο Παναιτωλικός πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

Δε νίκησε αλλά αρνήθηκε να χάσει

Σε αυτή την λίστα συγκαταλέγονται οι φορές που ο Παναιτωλικός είτε ισοφάρισε παραπάνω από μία φορές είτε επέστρεψε από διαφορά δύο τερμάτων.

Παναιτωλικός- Ξάνθη 2-2 (0-2) – 2015/16

Στο 34′ και σε μία δύσκολη φάση με την ομάδα μας να διαμαρτύρεται ότι η μπάλα είχε περάσει άουτ η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με τον Καπετάνο. Στο 2ο μέρος κόντρα στην ροή ο Παπαστεριανός στο 63′ διπλασίασε τα τέρματα της ακριτικής ομάδας.

Όμως, ο Ουάρντα είχε άλλη άποψη. Αρχικά με πέναλτι που υπέπεσε ο Σολτάνι μείωσε σε 1-2 στο 69′ και στο 82΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για την ομάδα μας. Ενώ στην συνέχεια παραλίγο να κάνει χατ-τρικ με νέα εκτέλεση φάουλ.

Παναιτωλικός-Ατρόμητος 2-2 (0-1,1-2) – 2017/18

«Κακό σκυλί» είναι ο Παναιτωλικός για τον Ατρόμητο μιας και έχει αρνηθεί να χάσει αρκετές φορές. Εναρκτήριο παιχνίδι για την σεζόν 2017-18, επιστροφή της Θύρας 6 στο γήπεδο με τον Μάκη Χάβο στο τιμόνι.

Αν και ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντιγκινί, σε μία φάση που μπορεί να είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Ο Παναιτωλικός όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και στο 67′ ισοφάρισε με την κεφαλιά του Χαντάκια. Στο 69΄ο Ντάουντα με μια γκολάρα έδωσε προβάδισμα εκ νέου στον Ατρόμητο. Και πάλι ο Τίτορμος είχε «απάντηση» με τον Μοράρ στο 79′ και πίεσε για την ολοκληρωτική ανατροπή αλλά ο Ρουμάνος τραυματίστηκε και η ομάδα έμεινε με δέκα.

Ατρόμητος Παναιτωλικός 2-2 ( 1-0) – 2018/19

Πάλι ο Τίτορμος έβαλε δύσκολα στον Ατρόμητο αυτή την φορά στο Περιστέρι.

Ο Ενσικολού εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού και άνοιξε το σκορ στο 50′ για τους γηπεδούχους. Ο Μανά, ωστόσο, είχε αποφασίσει να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι με τα χρώματα της ομάδας μας.

Αρχικά εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη μπαλιά του Μαρινάκη για να κάνει το 1-1 στο 69′ και στο 77΄μετά από την πάσα του Λουσέρο έκανε το 1-2 με ένα τρομερό τελείωμα. Δυστυχώς ο Παναιτωλικός, όντας και άτυχος στη συγκεκριμένη φάση, ισοφαρίστηκε στο 83′ από τον Μούγιακιτς.

Ατρόμητος-Παναιτωλικός 2-2 ( 1-0, 2-1) – 2019/20

Το ματς που γύρισε το κουμπί, το ματς που η ομάδα έδειξε ότι είχε το πάθος που χρειαζόταν για να μείνει στην Superleague. Δύο φορές έμεινε πίσω στο σκορ, δύο φορές βρήκε το σθένος να απαντήσει.

Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Γκάλο, αν και φταίει και ο Φερνάντεζ, και 1-0 στο 18′ για τον Ατρόμητο. Στο 35′ όμως ο Μουνιέ μετά από μια τρομερή σέντρα του Τζανακάκη έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο, και στο 60′ ο Μανούσος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους από την άσπρη βούλα έπειτα από πέναλτι που υπέπεσε ο Λιάβας. Αλλά στο 62′ ο Κωνσταντόπουλος στο ντεμπούτο του με πλασέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρόσα έκανε το 2-2.

BONUS: Παναιτωλικός- ΟΣΦΠ 1-1 (0-1) – 2014/15

Για 2η σερί σεζόν ο Ολυμπιακός δεν πέρασε από το Αγρίνιο. Μπορεί να προηγήθηκε με την κεφαλιά του Κασάμι στο 46′ αλλά ο Παναιτωλικός με «ψυχωμένη» εμφάνιση βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Συγκεκριμένα στο 79′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδωρίδη, ο Κούσας έκανε το 1-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.