fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Πάει κι άλλο κάτω; Πέρασε κι ο Ιωνικός από το Αγρίνιο… (φωτο-video)

Με το Αγρίνιο να έχει καταντήσει… παιδική χαρά για κάθε πικραμένο ο Παναιτωλικός γνώρισε μία ακόμα ήττα

Παρουσιάζοντας τραγική εικόνα, την γνώριμη εικόνα του το τελευταίο διάστημα, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε και από τον Ιωνικό στο Αγρίνιο και πλέον δύναται να κινδυνέψει αν δεν κατορθώσει στα εναπομείναντα παιχνίδια να πάρει κάποια νίκη.

Ο Παναιτωλικός πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνιση εδώ και πολλά χρόνια στο πρώτο ημίχρονο, μην μπορώντας να δημιουργήσει ούτε μία φάση.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με πέναλτι του Σεμπά μετά από χέρι του Μλάντεν. Ένταση και καθυστερήσεις ήταν το μοτίβο του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να εξασφαλίζουν αυτό που ήθελαν και τον Παναιτωλικό να είναι… απών.

Στην επανάληψη ο Αναστασίου επιχείρησε με τις αλλαγές του να αλλάξει την εικόνα, πλην όμως ο Ιωνικός κατέγραψε δοκάρι. Μία μεγάλη στιγμή απώλεσε ο Καρέλης, όπως και ο Κολοβός με δοκάρι στο 89′, με το σύνολο του Αναστασίου να γνωρίζει μοιραία νέα εντός έδρας ήττα.

Το Αγρίνιο έχει καταντήσει… εκδρομή για κάθε πικραμένο, με τον κόσμο του Παναιτωλικού να γεύεται την μία πίκρα πίσω από την άλλη. Ο Παναιτωλικός γνωρίζει την μία ήττα πίσω από την άλλη. Και πλέον… τρέχει.

Ο Ανέστης ξεκινάει κάτω από τα γκολπόστ. Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης στην άμυνα. Μάρτενσον, Ντίαζ, Κολοβός στον άξονα, Σενγκέλια και Μόρσεϊ στα άκρα. Καρέλης κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Ο Ιωνικός κέρδισε φάουλ στο 8′ από τα αριστερά της άμυνας του Παναιτωλικού, με την άμυνα να απομακρύνει διπλή προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Σουτ του Μάσας στο 13′ πέρασε άουτ.

Ο Παναιτωλικός δεν είχε καθόλου «καθαρό» μυαλό, κάνοντας πολλά εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις του. Ο Ιωνικός είχε ανεβάσει ψηλά τις γραμμές του ασκώντας πίεση και κυκλοφορώντας μπάλα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν, με το παιχνίδι μέχρι το 30′ να μην έχει κάτι αξιοσημείωτο.

Φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους στο 31′ κέρδισε σε αντεπίθεση ο Φατινγκά, που αποχώρησε μετά το σλάλομ που έκανε αναγκαστικά, όντας τραυματίας. Η εκτέλεση του Κάνιας δεν απέφερε κάτι, ωστόσο στην πορεία της φάσης, από σουτ του Μάσας καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Μλάντεν. Σε όλη τη διάρκεια του τσεκ οι άνθρωποι του Ιωνικού έκοβαν… βόλτες μέχρι τη σέντρα του γηπέδου, με τον ρέφερι Βεργέτη να μοιράζει κάρτες με μεγάλη καθυστέρηση και τις δυνάμεις ασφαλείας να χρειάζεται να επέμβουν.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμπά με τον Ανέστη να μην αποκρούει αν και έπεσε σωστά. Ακολούθησαν αποβολές σε ανθρώπους του πάγκου του Ιωνικού, εν μέσω μεγάλων αποδοκιμασιών και έντασης.

Ο Αποστολάκης αντικατέστησε τον Λιάβα στο 41′, αναγκαστικά. Με το ρυθμό να έχει χαλάσει το ματς ήταν στα μέτρα του Ιωνικού. Παρά τα εννιά λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναιτωλικό να καταγραφεί μηδέν τελικές. Μεγάλες οι αποδοκιμασίες του κόσμου στην αποχώρηση των ομάδων προς τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στάγιτς και Χουάνπι αντί Χατζηθεοδωρίδη και Σενγκέλια έριξε στο γήπεδο ο Αναστασίου με το ξεκίνημα της επανάληψης. Η πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό ήρθε με σουτ του Σέρβου στο 51′, που πέρασε άουτ. Κόρνερ του Χουάνπι στο 55′, ο Καρέλης την κεφαλιά, μακριά από το στόχο.

Στο 59′ σε αντεπίθεση του Ιωνικού ο Σεμπά «πάτησε» στον Ελευθεριάδη που στόχευσε το δοκάρι του Ανέστη, με τον Παναιτωλικό να στέκεται τυχερός.

Με την ώρα αγώνα το μοτίβο δεν άλλαζε. Ο Παναιτωλικός να μην μπορεί να κάνει τα στοιχειώδη στο γήπεδο και ο Ιωνικός να κρατά το προβάδισμα με χαρακτηριστική άνεση. Πέδρο αντί Μόρσεϊ στο 63′, σε σύστημα 4-4-2 πλέον.

Πρώτη «καθαρή» φάση για τον Παναιτωλικό στο… 73′. Αισίως. Αποστολάκης βρήκε Πέδρο που «έσπασε» για τον Καρέλη, με τον φορ των Αγρινιωτών να πλασάρει πάνω στον Χουτετσιώτη από εξαιρετική θέση. Ξενιτίδης αντί Ντίαζ στο 74′. Με το μομέντουμ να έχει αρχίσει να γυρίζει υπέρ του Παναιτωλικού οι παίκτες του Ιωνικού ξεκίνησαν να πέφτουν κάτω.

Κεφαλιά του Σόουζα από κόρνερ στο 78′ πέρασε άουτ. Σουτ του Κολοβού στο 79′ μετά από ασταθή απομάκρυνση πέρασε άουτ. Στο 89′ μετά από σωρεία καθυστερήσεων, ο Κολοβός μετά από γύρισμα του Αποστολάκη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Καρέλη να αστοχεί σε δεύτερο χρόνο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα. Ο Ιωνικός έφυγε και αυτός με τη σειρά του νικητής από το Αγρίνιο.

-Όσο μπόρεσε ο Μάρτενσον. Ο Μλάντεν επίσης στάθηκε στο ύψος του, με το πέναλτι να είναι η μόνη «κηλίδα» στην εμφάνισή του.

-Η Θύρα 6 για 90′ δεν σταμάτησε να τραγουδά. Ο κόσμος δεν αξίζει αυτή την εικόνα, με τον Παναιτωλικό να είναι απογοητευτικός.

-Ο τρόπος παιχνιδιού του Παναιτωλικού δεν αλλάζει. Το προβλέψιμο μοτίβο κυκλοφορίας της μπάλας στην άμυνα και στο κέντρο με πολλά εύκολα λάθη κυριάρχησε ξανά.

-Ντίαζ, Κολοβός εκτός αγώνα. Μπάλα από τη σέντρα και μπροστά ο Παναιτωλικός δεν περνούσε ούτε με αίτηση, με τους δυο τους να μην συνδράμουν καθόλου στους τομείς που έπρεπε.

-Πρώτη τελική στο 51′. Κάθε ματς και χειρότερα στο δημιουργικό κομμάτι η ομάδα του Αναστασίου που δείχνει ανίκανη να δημιουργήσει.

-Γιάννης Αναστασίου. Αυτό που παρουσιάζει εδώ και πολλές αγωνιστικές δεν είναι ομάδα. Αγώνα με τον αγώνα αντί να βελτιώνεται η ομάδα χειροτερεύει. Ποδοσφαιριστές σοφτ, που δεν μπορούν να σκοράρουν και να νικήσουν. Πολλώ δε μάλλον εντός έδρας. Όχι ότι υφίσταται τέτοιος παράγοντας φέτος.

Στάγιτς. Ο μόνος που μπήκε στο γήπεδο με όρεξη και διάθεση να δείξει πράγματα.

Βεργέτης. Αφενός σε όλο το πρώτο ημίχρονο υπήρξε τεράστια -δίχως υπερβολή- ανοχή στον πάγκο του Ιωνικού που συνεχώς διαμαρτυρόταν στον τέταρτο διαιτητή, προκαλώντας την αντίδραση του κόσμου του Παναιτωλικού. Η κατάστασή αυτή κυριάρχησε σε όλο το ημίχρονο, με ανθρώπους του πάγκου της ομάδας της Νίκαιας τελικώς να αποβάλλονται, μετά τον καταλογισμό του πέναλτι στο χέρι του Μλάντεν. Ανάποδα σφυρίγματα και κάρτες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. «Κερασάκι» στην «τούρτα» τα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Μόλις. Διαιτησία κατώτερης των περιστάσεων.

Κακό πρώτο ημίχρονο. Ένταση, κακός ρυθμός, Παναιτωλικός που δεν μπορούσε να παίξει στοιχειωδώς ποδόσφαιρο. Ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι μετουσιώνοντάς το σε γκολ, με την ομάδα του Αναστασίου να αδυνατεί να διαχειριστεί την κατάσταση και με την «μουρμούρα» στις κερκίδες να έρχεται δικαίως.

Δύο αλλαγές με το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ο Αναστασίου, με τον Παναιτωλικό να ξυπνάει μετά και το δοκάρι του Ελευθεριάδη. Δίχως να κάνει κάποια ουσιαστική φάση, ωστόσο, ακόμη και μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Κάπου εκεί «γύρισε» κάπως ο «διακόπτης». Ούτε ο Καρέλης αλλά ούτε και ο Κολοβός μπόρεσαν να σκοράρουν στις δύο φάσεις που είχε ο Τίτορμος. 0-1 το τελικό σκορ.