fbpx
Connect with us

ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ

«Παλικάρι» η Κ17, νίκησε τη Λαμία με δέκα παίκτες (video)

Σε ένα ματς με μεγάλες συγκινήσεις, τρία γκολ και κόκκινη κάρτα ο Παναιτωλικός Κ17 πήρε τη νίκη απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Λαμίας με 2-1.

Το δύο στα δύο στις νίκες έκανε σε επίπεδο υποδομών ο Παναιτωλικός επί της Λαμίας μετά και την επικράτηση της Κ19 εκτός έδρας και μένει να φανεί αν η ομάδα των ανδρών μπορεί να… τριτώσει το καλό.

Η Κ17 με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο σχεδόν επιβλήθηκε της Λαμίας με 2-1 στο Emileon.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Θεοδοσίου υπερείχαν καθολικά, έχοντας την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας. Δημιούργησαν αρκετές καλές προϋποθέσεις για το γκολ αλλά λίγες κλασικές τελικές.

Μία όμως από αυτές ήταν αρκετή ώστε να γίνει το 1-0. Από φάουλ που εκτέλεσε ο Κυριαζής στα δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε αρχικά αλλά με σέντρα έφτασε στα πόδια του Μόκκα που με ωραίο γυριστό έκανε το 1-0, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το γκολ του Παναιτωλικού που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, από ασυνεννοησία στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και μάλιστα ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η εκτέλεση από τα έντεκα βήματα εύστοχη και το σκορ στο 1-1.

Το ισόπαλο σκορ δεν παρέμεινε για πολύ ωστόσο, καθότι ο Παναιτωλικός με τον Γιωτόπουλο και παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα σκόραρε ξανά στο 62′ για το 2-1. Η Λαμία βγήκε μπροστά και πίεσε, χάνοντας τρεις τουλάχιστον καλές στιγμές για την ισοφάριση.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο άντεξε μέχρι τέλους και πήρε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα, ισάριθμη εντός έδρας.

Αγωνίστηκαν οι: Παπασωτήρης, Μόκκας, Κουτσουπιάς, Μποκώρος, Καπνιάρης, Ράδος, Κοντούρης, Κυριαζής (48’ Βλάμης), Γιωτόπουλος (80’ Γαλιάτσος), Μπρατσιώτης, Καβαλλάρης (75’ Μωραΐτης).