Παλικαρίσια νίκη επί του Άρη και 2η θέση τα παιδιά της Κ17 (φωτο-video)

Παλικαρίσια νίκη, σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη που τα φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας πήραν τα παιδιά της Κ17 επί του Άρη.

Το σύνολο του Χρήστου Ζαπάντη έπαιζε ντέρμπι με τους Θεσσαλονικείς και φρόντισε να κάνει τα αδύνατα δυνατά για να πάρει το τρίποντο. Πλέον τα «καναρίνια» είναι δεύτερα, πίσω μόνο από τον ΠΑΟΚ, έχοντας και ματς λιγότερο.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα με τεράστια σημασία. Πάθος, ένταση, φάσεις. Μέχρι το 27′ το παιχνίδι ήταν αρκετά προσεκτικό από άποψη τακτικής. Σε κάθετη κίνηση του Πιστικού ο Παναιτωλικός κερδίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο ίδιος και ανοίγει το σκορ, 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθότι λίγα λεπτά μετά το 1-0 των Αγρινιωτών, στο 42′ ο κίπερ Παπαζώης του Παναιτωλικού απέκρουσε πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με διάθεση να πιέσουν στο δεύτερο μέρος και βρήκαν το γκολ στο 55′, με σουτ εντός περιοχής.

Στο 72′ όμως ο Παναιτωλικός είχε την απάντηση. Ο Σταμάτης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Σαββίδης με κεφαλιά κάνει το τελικό, 2-1.

Συνολικά ο Τίτορμος είχε σημαντικές ευκαιρίες στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο έφτασε δις σε ένα ακόμα γκολ με Τσιριμώκο και Βασιλείου. Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσιριμώκος είχε μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού, ενώ ο Τσώρης έχασε σημαντική ευκαιρία πάνω στη γραμμή στο τέλος του αγώνα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε άπαντες στην ομάδα να πλέουν σε… πελάγη ευτυχίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο τεχνικός της, Χρήστος Ζαπάντης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την συγκίνησή του για την προσπάθεια και την ψυχή που κατέθεσαν οι ποδοσφαιριστές του.

Δικαίως το πανηγύρισαν δεόντως, με τις εικόνες να πιστοποιούν ότι οι υποδομές του Παναιτωλικού δεν εκπέμπουν απλώς υγεία αλλά είναι μία οικογένεια.

Παναιτωλικός (Ζαπάντης): Παπαζώης, Σαββίδης, Δρακόπουλος (68′ Τσώρης), Παυλίδης, Αδαμόπουλος, Πιστικός, Σταμάτης, Χόντζα, Τσιριμώκος (91′ Παρασίδης), Νταλιάνης (31′ Βαϊνάς λ.τ.)