ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Παναγρινιακός-Λευκίμμη 1-2: «Δραπέτευσαν» στις καθυστερήσεις με Βέρμπη οι Κερκυραίοι (φωτο)

Ήττα «μαχαιριά» δεχόμενος γκολ στο 90′ γνώρισε ο Παναγρινιακός από την Αθλητική Ένωση Λευκίμμης στο Αγρίνιο, με 1-2.

Παρότι καλύτερη συνολικά η ομάδα του Γιάννη Κατσαρού, έμεινε πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε με τον Σπανό αλλά είδε τον Βέρμπη στις καθυστερήσεις να την «σκοτώνει».

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναγρινιακός μπήκε δυναμικά, ασκώντας πίεση από το ξεκίνημα του αγώνα. Πολύ μεγάλη στιγμή, πρώτη στο ματς στο 12′ με τον Τσοπανά να μπαίνει στην περιοχή από τα πλάγια αλλά να νικιέται από τον κίπερ της Λευκίμμης.

Σουτ του Μήλιου στο 21′ πέρασε άουτ. Η Λευκίμμη ανέβηκε από το 25′ και μετά καταγράφοντας την πρώτη της τελική με σουτ που βρήκε τον Καλαντζή σε ετοιμότητα.

Στο 33′ ο Τσοπανάς είδε τον κίπερ της Λευκίμμης να του αρνείται γκολ εξ επαφής σε τρομερή ενέργεια. Η εξέλιξη της φάσης ήταν… γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Με τον Παναγρινιακό ψηλά στο γήπεδο η αντεπίθεση που εκδηλώθηκε κατέληξε σε γκολ του

Παρά το γκολ ο Παναγρινιακός δεν έχασε την ψυχολογία του. Φάουλ του Γκόλια στο 35′ στην καρδιά της περιοχής, ο Μήλιος στην πορεία της μπάλας την έστειλε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο. Ο ίδιος με μακρινό σκαφτό απείλησε στο 39′. Σουτ του Καραλή δευτερόλεπτα μετά άουτ.

Ωραία συνεργασία Καλοκαίρη και Μήλιου κατέληξε σε σουτ του τελευταίου στο 41′ χωρίς να βρει στόχο. Η Λευκίμμη απείλησε από λάθος της άμυνας του Παναγρινιακού στο 44′. Κεφαλιά του Τσοπανά στο 45′ κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναγρινιακός επέστρεψε στο γήπεδο αποφασισμένος για την ισοφάριση. Την βρήκε με τον Σπανό στο 51′. Στόπαρε ωραία μπάλα μέσα στην περιοχή και «εκτέλεσε» για το 1-1.

Τεσέιρα και Τσιούνης πέρασαν στο γήπεδο στο 65′ αντί Γκόλια και Σπανού. Οι δύο ομάδες για ώρα αναλώθηκαν σε παιχνίδι λαθών στον άξονα, δίχως να μπορούν να παράξουν ουσιαστικές απειλές.

Ο Μήλιος προσπάθησε να βρει δίχτυα με σουτ στο 75′ χωρίς αποτέλεσμα. Τουρλίδας και Σωτηρόπουλος αντικατέστησαν τους Μανιώτη και Τσοπανά στο 77′. Η είσοδος του Σωτηρόπουλου στο γήπεδο έφερε τον Καντάνη από τα στόπερ στον άξονα.

Στο 84′ ο Παναγρινιακός σκόραρε. Ο βοηθός Πασσιάς ωστόσο είχε σηκώσει τη σημαία του καταλογίζοντας οφσάιντ. Στο 88′ ο Τσιούνης απείλησε, με την άμυνα της Λευκίμμης να ανταποκρίνεται.

Στο 90′ η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε κόρνερ. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Χατζηστάμου, εκτέλεσε, με τον Βέρμπη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Παπαγεωργίου για τους φιλοξενούμενους, με δεύτερη κίτρινη. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τελικό σφύριγμα, με τους Κερκυραίους να φεύγουν με το τρίποντο από το Αγρίνιο.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Παναγρινιακός έμεινε στους 15 βαθμούς. Έναν πίσω από την Ζάκυνθο στη 11η θέση, η οποία ωστόσο έχει παιχνίδι λιγότερο.

Παναγρινιακός (Κατσαρός): Καλαντζής, Καλοκαίρης, Γκόλιας (65′ Τεσέιρα), Καντάνης, Φραγκούλης, Καραλής, Τσοπανάς (77′ Σωτηρόπουλος), Μανιώτης (77′ Τουρλίδας), Σπανός (65′ Τσιούνης), Μήλιος, Τσάκνης