fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΗ ΨΥΧΗ, «τέζαρε» με Πέδρο σε «νεκρό» χρόνο τον Λεβαδειακό (φωτο-video)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΗ ΨΥΧΗ! Αυτή ήταν που έκρινε ένα ματς χαμένο! Με καθοριστικό τον Ζοάο Πέδρο ο Παναιτωλικός γύρισε σε ένα απίθανο ματς!

Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 6′ με πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκε έντονα ο Παναιτωλικός. Παρά τις όποιες ευκαιρίες του στα τέλη του ημιχρόνου ο Νίκας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-2, με τον κόσμο να γιουχάρει.

Στην επανάληψη ο Αναστασίου τα έπαιξε όλα για όλα. Η αλλαγή του, Ζοάο Πέδρο μείωσε στο 60′ σε 1-2. Ο Λεβαδειακός επιδόθηκε σε «κλεφτοπόλεμο» με φάουλ και καθυστερήσεις. Ο Παναιτωλικός στις λίγες φάσεις που «έβγαλε» δεν μπόρεσε να βρει το γκολ, οι καθυστερήσεις και η «κούρνια» από τους φιλοξενούμενους δεν είχαν σταματημό. Και κάπου εκεί ο Πέδρο ξανά καθόρισε το τελικό 2-2.

Ανέστης στα δοκάρια, Στάγιτς, Λάρσον, Χουχούμης και Αποστολάκης στην άμυνα. Ο Μάρτενσον στον άξονα, με Ντίαζ και Κολοβό μπροστά του. Ο Χουάνπι και ο Μόρσεϊ στα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη στιγμή του αγώνα για τον Παναιτωλικό στο 2′. Φάουλ του Χουάνπι, ασταθής απομάκρυνση της άμυνας του Λεβαδειακού «έστρωσε» μπάλα στον Χουχούμη που αστόχησε από καλή θέση. Ένα λεπτό αργότερα, πανομοιότυπη φάση με σουτ του Κολοβού να περνάει πολύ άουτ.

Ενώ ο Παναιτωλικός είχε μπει πιο δυνατά στο ματς, στο 6′ σε «αναμπουμπούλα» εντός περιοχής, ο Μάρτενσον ανέτρεψε τον Βρακά, με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει πέναλτι. Μετά από αρκετή ώρα ελέγχου στο VAR, με παίκτη του Λεβαδειακού στο ξεκίνημα της φάσης να είναι εμφανώς σε θέση οφσάιντ, ο Έλληνας ρέφερι δεν άλλαξε απόφαση. Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες από μεριάς Παναιτωλικού. Ο Νίκας εκτέλεσε, κάνοντας το 0-1 στο 10′.

Στο 13′, από τραγικό λάθος του Χουχούμη, ο Βρακάς βγήκε σε θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Ανέστη.

Λίγα δεύτερα αργότερα, από στατική μπάλα, ο Λεβαδειακός απώλεσε νέα μεγάλη στιγμή. Ο Παναιτωλικός σε… σοκ, με το Νίκα να νικιέται από τον Ανέστη.

Στο 16′ κόρνερ για τους Αγρινιώτες, με κεφαλιά του Λάρσον να περνάει άουτ. Στο 17′ ο Ντίαζ εκτελώντας έξυπνα φάουλ έβγαλε σε ιδανική θέση τον Μόρσεϊ, το πλασέ του οποίου απομάκρυνε ο Γκροφ σε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο Καρέλης βρέθηκε με καλές προϋποθέσεις για το γκολ, με τον κίπερ του Λεβαδειακού να μπλοκάρει.

Ακολούθησαν αρκετά «νεκρά» διαστήματα ελέω καθυστερήσεων των παικτών του Λεβαδειακού, ώσπου να φτάσουμε στο 26′. Τρομερό σουτ του Χουάνπι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκροφ, με τον Χουχούμη να μη βρίσκει στόχο με κεφαλιά από την εκτέλεση.

Στο 31′ σουτ του Κολοβού σταμάτησε πάλι πάνω στον τερματοφύλακα των Βοιωτών. Προσπάθεια του Γιαννιώτα στο 33′ βρήκε τον Ανέστη σε ετοιμότητα. Ο Παναιτωλικός όσο περνούσε η ώρα έδειχνε νευρικότητα, η οποία διοχετευόταν και στις εξέδρες. Σουτ του Παζ στο 40′ δεν απείλησε. Στο 44′ έγινε το 0-2. Ο Χουχούμης με κεφαλιά «έστρωσε» μπάλα σε αντίπαλο, ο Γερεμέγεφ από την περιοχή βρήκε το Νίκα που με κεφαλιά νίκησε τον Ανέστη.

«Παγωμάρα» στο γήπεδο, με τον κόσμο να αγανακτεί από την εικόνα κατάρρευσης που αντίκρυζε. Στις καθυστερήσεις ο Τσάπρας λίγο έλειψε να κάνει το 0-3. Έκανε ότι ήθελε στην άμυνα του Παναιτωλικού, με τον Ανέστη ενστικτωδώς να απομακρύνει το σουτ του.

Στα επτά και κάτι λεπτά των καθυστερήσεων ο Τίτορμος δεν κατάφερε να απειλήσει, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει έντονα με τη λήξη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πέδρο αντί Κολοβού με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 47′ από βαθιά μπαλιά ο Καρέλης βγήκε «μούρη» με τον Γκροφ που τον ανέτρεψε. Ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι ωστόσο με VAR πήρε την απόφαση πίσω.

Σέντρα του Αποστολάκη στο 52′ απομακρύνθηκε από την άμυνα του Λεβαδειακού. Στο 54′ από κόρνερ για τον Λεβαδειακό, η άμυνα του Παναιτωλικού βρέθηκε σε… τρικυμία, με το Νίκα να χάνει μοναδική ευκαιρία για το 0-3.

Στο 60′ φάνηκε… ζωή στον «πλανήτη Αγρίνιο». Ο Ντίαζ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και η αλλαγή του Αναστασίου, Ζοάο Πέδρο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά!

Οι παίκτες του Λεβαδειακού ξεκίνησαν τις καθυστερήσεις. Ο Αναστασίου πέρασε στο 65′ Σενγκέλια και Ντουάρτε αντί Μόρσεϊ και Χουχούμη. Φουλ επίθεση από τον Παναιτωλικό, σε 3-5-2, οι Λάρσον, Αποστολάκης, Στάγιτς στα στόπερ, Σενγκέλια, Ντουάρτε τα φουλ-μπακ.

Στο 76′ σέντρα του Σενγκέλια βρήκε Ντουάρτε, με την κεφαλιά του τελευταίου να μην κινείται προς την εστία. Στο 79′ Ντίαζ και Καρέλης πέρασαν εκτός. Μπουζούκης και Βοΐλης τους αντικατέστησαν. Στο 82′ οι παίκτες του Λεβαδειακού έκαναν τρομερές καθυστερήσεις σε αλλαγή, προκαλώντας την «έκρηξη» του Μάκη Μπελεβώνη. Διακοπή ελέω σύρραξης, με τις καθυστερήσεις να συνεχίζονται…

Στο 87′ ο Παναιτωλικός έχασε τη φάση του αγώνα. Σέντρα του Σενγκέλια, ο Μπουζούκης βγήκε «φάτσα» με το γκολ όμως ο Παζ έκοψε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση νέο σουτ του νεαρού πέρασε λίγο άουτ.

Οι καθυστερήσεις δεν είχαν σταματημό από πλευράς Λεβαδειακού. Και ο Θεός της μπάλας βλέπει και τιμωρεί. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, ο Μάρτενσον «τσίμπησε» τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Σιδηρόπουλος χρειάστηκε ξανά VAR για να δει το προφανές. Πέναλτι. Ο Πέδρο πήρε την «καυτή» μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα και έβαλε φωτιά στο Αγρίνιο, με το τελικό σφύριγμα.

-Χουάνπι και Ντίαζ. Μαχητικοί και εξ αρχής στο ύψος τους. Ο Βενεζουελάνος μέσα σε όλες τις φάσεις, ο αρχηγός έβγαλε την ασίστ στον Πέδρο.

-Αποστολάκης. Έδωσε ότι είχε.

-Αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου. Το γήπεδο που στο ημίχρονο αγανάκτησε, πήρε τεράστια χαρά και ηθική ικανοποίηση στο τέλος. Αποθεώθηκε η ομάδα για την ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ. Δίκαια.

-Πολλές λάθος επιλογές στον άξονα ο Παναιτωλικός, με τις αποστάσεις από τις δύο άλλες γραμμές να εκθέτουν αρκετές φορές.

-Πέμπτο πέναλτι που κάνει ο Παναιτωλικός στα Play Outs. Δίχως να κρίνεται η ορθότητα της απόφασης του Σιδηρόπουλου εν προκειμένω.

-Κολοβός. Κάθε επαφή και λάθος. Νεύρα, κάκιστες επιλογές, απλώς περιφερόταν στο γήπεδο. Στάγιτς και Χουχούμης σε κάκιστη μέρα. Γενικότερα το σύνολο της ανασταλτικής λειτουργίας ήταν τραγικό.

-Ομάδα με μηδέν πάθος στο πρώτο μέρος. 0-2 «σβηστά» στο ημίχρονο ο Λεβαδειακός, ένας κόσμος στα «κάγκελα» με την εικόνα που έβλεπε. Απόλυτα δικαιολογημένα.

-Καθυστερήσεις από τον Λεβαδειακό, ανεκτικότητα από τον Σιδηρόπουλο, σκηνικό που εύλογα προκάλεσε την αντίδραση από μεριάς Παναιτωλικού

Θέλει ερώτημα; Με το νούμερο 9, ΖΟΑΟ ΠΕΔΡΟ!

Σιδηρόπουλος. Καταλόγισε πέναλτι στο 6′ με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφασή του. Το VAR έλεγξε την φάση για πάνω από τέσσερα λεπτά, με σοβαρή υποψία οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Τελικώς το καταλόγισε. Λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο, με χαρακτηριστική τη φάση του 29′ που «κιτρίνισε» το Χουχούμη για διαμαρτυρία και όχι τον Μεχία για χτύπημα. Πήρε πίσω με VAR ξανά το πέναλτι που καταλόγισε στον Καρέλη ενώ ανέχθηκε τις καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων. Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων σε… τέταρτο καθυστερήσεων. VAR και για το πέναλτι του Μάρτενσον. Κατώτερος των περιστάσεων.

Εκεί που ξεκίνησε δυναμικά στο ματς ο Παναιτωλικός, βρέθηκε από το πουθενά πίσω. Με ένα πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκε έντονα. Παρά τις ευκαιρίες που είχε για να ισοφαρίσει, με τον Λεβαδειακό να απειλεί συχνά-πυκνά στο «ανοικτό» γήπεδο, στο 44′ έγινε το 0-2. «Παγωμάρα» στις κερκίδες, έντονες αποδοκιμασίες. Απόλυτα λογικό.

Ο Αναστασίου έριξε Πέδρο στο γήπεδο. Ο Καρέλης κέρδισε πέναλτι στο 47′, με τον Σιδηρόπουλο να το παίρνει πίσω με VAR. Στο 60′ κι αφού είχε κινδυνέψει να μείνει πίσω με 0-3, ο Τίτορμος έκανε το 1-2. Πέδρο ο σκόρερ. Ο Λεβαδειακός επιδίωξε και πέτυχε να «παγώσει» τον ρυθμό με φάουλ και καθυστερήσεις. Ο Μπουζούκης έφτασε δις κοντά στο γκολ χωρίς να το πετύχει στα τέλη του αγώνα. Η δικαιοσύνη παρόλα αυτά αποδόθηκε. Από τον Ζοάο.