ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Ανοιχτοί λογαριασμοί» για το ΟΑΚΑ

Ισόπαλος στο 1-1 έμεινε με την ΑΕΚ ο Παναιτωλικός στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ τους για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Τα «καναρίνια» παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, «προδόθηκαν» για μία ακόμη φορά από την άμυνά τους στον αέρα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, βρήκαν τα αποθέματα να ισοφαρίσουν με τον Ντάουντα. Το πλεονέκτημα στην «Ένωση» ενόψει ΟΑΚΑ, όλα όμως παραμένουν ανοικτά.

panaitolikos-aek-kypello

Αλλαγή στη διάταξη, αλλαγές και στα πρόσωπα για το Μάκη Χάβο. Ο Ζεσούς ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τριάδα στόπερ μπροστά του τους Μαλή, Μαρσιάλ και Σιέστεντ. Κέβιν και Τζανακάκης στα δύο άκρα της άμυνας. Τον άξονα στελέχωσαν οι Ντάλσιο, Φάρλει και Ντίαζ. Ο Μουνιέ πίσω από τον Αμπιόλα Ντάουντα, σε πιο ελεύθερους ρόλους.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να περιορίσει επιθετικά την ΑΕΚ. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε με σουτ του Μάνταλου στο 11′. Η ομάδα του Χάβου αμυνόταν καλά και προσπαθούσε να βγει στο ανοιχτό γήπεδο μέσα από αντεπιθέσεις δίχως ωστόσο αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ μπόρεσε να βρει το γκολ στο 32′ από στατική μπάλα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λιβάια πήρε την πρώτη κεφαλιά, με την άμυνα του Παναιτωλικού να μην ανταποκρίνεται ως έπρεπε, δίνοντας την ευκαιρία στον Σβαρνά να σκοράρει.

Τα «καναρίνια» βγήκαν μπροστά και απώλεσαν σημαντική ευκαιρία με τον Κέβιν, μετά από σέντρα του Μουνιέ στο 36′. Σουτ του Ντάλσιο στο 38′ μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Στο 43′, μετά από κόρνερ, η κεφαλιά του Μαλή δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον κίπερ των φιλοξενούμενων. Στα τέλη του ημιχρόνου ο Μαρσιάλ έχασε… δική του μπάλα από τον Αραούχο και ο Λιβάια απώλεσε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός «κατάπιε» την ΑΕΚ. Η ομάδα του Χάβου μπήκε στο γήπεδο ψυχωμένα και κατόρθωσε να βρει την ισοφάριση μετά από συνεργασία του Φάρλει με τον Ντάουντα. Ο Νιγηριανός φορ «εκτέλεσε» τον Τσιντώτα, κάνοντας το 1-1 στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και ορισμένες καλές στιγμές με κύριο εκφραστή τον Ντάουντα αλλά και τον Ρόσα.

Ο Χάβος έριξε στο γήπεδο τους Άλβαρεζ, Τσιγγάρα (αναγκαστικά αντί του Τζανακάκη) και τον Ταχάρ αντί του εξουθενωμένου Ντίαζ. Το παιχνίδι είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Μανούχο να «κιτρινίζει» το μισό γήπεδο. Η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Σιμάνσκι στο 84′. Από εκεί και πέρα η μεγάλη φάση «έλειψε» με το τελικό σκορ να μένει στο 1-1.

Στο ύψος τους Φάρλει, Μουνιέ και Ντίαζ. Καλή η παρουσία του Παναιτωλικού μεσοεπιθετικά που φαίνεται ότι «ρολάρει». Θετικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ντάλσιο.

Εξαιρετική εμφάνιση συνολικά από την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου κατόρθωσε να βρει το γκολ με τον Ντάουντα και να κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο μέρος του.

Σταθερός με ελάχιστα λάθη ο Αλέξανδρος Μαλής. Καθοριστικά κοψίματα, καλή συνεργασία με τον Σιέστεντ.

Παρά την παρουσία τριών στόπερ στην ενδεκάδα ο Παναιτωλικός δέχθηκε πάλι γκολ με κεφαλιά από στατική μπάλα. Κακή αντίδραση του Μαρσιάλ που «χάνει» την πρώτη κεφαλιά στο γκολ του Σβάρνα.

Λίγες φάσεις γενικότερα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παράγουν φάσεις με το σταγονόμετρο.

Έβγαλε κόπωση στο τέλος ο Παναιτωλικός. Αναμενόμενο μέχρι ενός σημείου, ωστόσο ειδικά φέτος που όλα τα ματς παίζονται μέχρι το τελευταίο… δευτερόλεπτο, απαιτείται διάρκεια, προσήλωση και «ανάσες» μέχρι τέλους.

Η διαιτησία του κ. Μανούχου χαρακτηρίστηκε από πολλές κίτρινες στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ σκληρό σε ορισμένες περιπτώσεις το παιχνίδι των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, με τον Αραούχο να πηγαίνει με τις τάπες στον Ζεσούς, σε φάση που θα μπορούσε να δει και την κόκκινη κάρτα. Σε γενικές γραμμές η διαιτησία ήταν καλή αν και οι επόπτες είχαν ορισμένες «ανάποδες» υποδείξεις.

Ο Αμπιόλα Ντάουντα είναι ο «φονιάς» που καιρό έψαχνε ο Παναιτωλικός. Δραστήριος, μέσα σε όλες τις φάσεις κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί απόλυτα την επίθεση που ξεκίνησε από τα πόδια του Φάρλει και να ξεδιπλώσει για μία ακόμη φορά την εκτελεστική του δεινότητα. Μοιραίος στην Τρίπολη, κομβικός σήμερα.

Με το.. «αχ» στα χείλη του κόσμου του, αφήνει η αναμέτρηση τον Παναιτωλικό σήμερα. Στημένος καλά στο γήπεδο, «προδόθηκε» από τη μοναδική του αδυναμία, στον αέρα. Ο Παναιτωλικός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έδειξε διάθεση, πάλεψε, μπόρεσε να ισοφαρίσει και ενδεχομένως να μπορούσε να πάρει και κάτι περισσότερο. Το 1-1 κάνει πολύ δύσκολη την αποστολή του στο ΟΑΚΑ, ωστόσο με τέτοια εμφάνιση, αν κατορθώσει να βρει «γιατρειά» στα στημένα στα μετόπισθεν μπορεί να ελπίζει.