Παναιτωλικός – ΑΕΚ: Η προϊστορία στη Super League (video)

Παναιτωλικός-ΑΕΚ: Υπέρ της Ένωσης είναι η προϊστορία στις συγκρούσεις μεταξύ τους στο Αγρίνιο.

Συγκεκριμένα, οι Αγρινιώτες μετρούν τρεις νίκες ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έχουν φύγει έξι φορές με το τρίποντο από το «κλουβί». Οι δύο πρώτες αναμετρήσεις συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 1-3 και στα δύο ματς.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΚ 0-2 (26/11/2011)

Καλύτερος ο Παναιτωλικός, κυνική η ΑΕΚ και 0-2 από το πουθενά. Οι Αγρινιώτες παρουσιάστηκαν με επιθετικές διαθέσεις στο γήπεδο, δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να βρουν δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, τελείωσαν ιδανικά τις ελάχιστες ευκαιρίες τους, με τον Λεό Μπέλεκ να σκοράρει δις στο 21′ και στο 91′. Με δέκα παίκτες έπαιζε ο Παναιτωλικός από το 78′, λόγω αποβολής του Μπαμόγκο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΕΚ 1-0 (20/03/2016)

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του απέναντι στην ΑΕΚ, πανηγύρισε ο Παναιτωλικός τη σεζόν 2015-2016, στο κατάμεστο «κλουβί». Πρωταγωνιστής της σπουδαίας επιτυχίας ο Μάρκος Πάουλο, που πέτυχε γκολ-buzzer beater στο 94′, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική προσπάθεια του Κλέσιο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΕΚ 3-2 (18/01/2017)

Ψυχωμένη νίκη για τον Τίτορμο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Γρηγόρη Μάκο. Σε έναν «βαρύ» αγωνιστικό χώρο λόγω έντονης βροχόπτωσης, οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με το πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 12′ (το κέρδισε ο Πάουλο από τον Μπάρκα). Οι φιλοξενούμενοι αναδιατάχθηκαν κι αφού ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Αλμέιδα (στο 22′), έφεραν «τούμπα»» το ματς με τον Γαλανόπουλο στο 33′.

Οι παίκτες του Μαντζουράκη, όμως, κρατούσαν το… καλό για το δεύτερο μέρος. Aρχικά, ο Μάκος ισοφάρισε στο 55′, μετά την εξαιρετική ασίστ του Κούσα. Η ανατροπή στην… ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 82′, όταν και πάλι ο Μάκος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του κίπερ Μπάρκα και σκόραρε προ κενής εστίας, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στον Παναιτωλικό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΚ 1-4 (06/01/2018)

Βαριά ήττα, τραγική εμφάνιση. Καταιγιστική η Ένωση, άνοιξε το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 6′. Το 0-2 έκανε ο Χριστοδουλόπουλος από τα 11 βήματα (μετά το μαρκάρισμα του Μύγα στον Μπακασέτα) και η ταφόπλακα για τον Παναιτωλικό μπήκε στο 46′, με το γκολ του Αραούχο.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Τσιντώντας ήταν σε καλή βραδιά, όπως και ο αριστερός μπακ Λοπεζ, που με όμορφο διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 0-4. Το γκολ της τιμής ήρθε από την άσπρη βούλα στο 68′ με τον Μοράρ, με τον Μάζουρεκ να έχει κερδίσει την εσχάτη των ποινών από τον Κονέ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΚ 2-1 (24/11/2018)

Ένας καταπληκτικός Παναιτωλικός υπέταξε την ΑΕΚ, χαρίζοντας χαμόγελα στον κόσμο του που γέμισε το «κλουβί». Το πεντακάθαρο γκολ του Γουίλιαν που κακώς ακυρώθηκε στο 25′ δεν πτόησε τους Αγρινιώτες, που 1 λεπτό αργότερα προηγήθηκαν με τον Αλχασάν Καμαρά (εξαιρετική επέλαση από τα αριστερά από τον Ρότσα). Ο φορ από τη Σιέρρα Λεόνε προειδοποίησε στην εκπνοή του ημιχρόνου, και τελικά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας στο 51′, με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με το γκολ του Σιμόες στο 76′ (από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ). Η διαχείριση του αποτελέσματος στέφθηκε με επιτυχία, και ο κόουτς Δέλλας πλήγωσε την πρώην ομάδα του.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΚ 0-1 (21/09/2019)

Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, καλύτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο μισό και δίκαιη νίκη. Οι καλές στιγμές στο Α’ ημίχρονο ήταν ελάχιστες και μοιραία οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» στην επανάληψη, απειλούσαν διαρκώς την εστία του Κνετ και τελικά πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ με τον Λιβάγια στο 69′. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και το «ρολόι» της… απόλυσης είχε αρχίσει να μετράει αντίστροφα για τον Λούις Κάστρο. Αρνητικά καταγράφηκε και η υπεράριθμη παρουσία οπαδών της ΑΕΚ στο γήπεδο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΚ 0-2 (19/09/2020)

Καλύτερο αποτέλεσμα θα μπορούσε να πάρει ο Παναιτωλικός στο περσινό ματς έναντι της Ένωσης, αλλά εν τέλει ηττήθηκε. Το πρώτο μέρος ήταν κάκιστο ποιοτικά, με τους Αγρινιώτες να είναι καλοί αμυντικά, περιορίζοντας τον αντίπαλο,  και να απειλούν με ένα μακρινό σουτ του Μάζουρεκ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δικεφάλου πίεσαν ασφυκτικά και ανταμείφθηκαν με την κεφαλιά-γκολ του Λιβάγια στο 68’. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία ισοφάρισης. Ο Ντίας κέρδισε πέναλτι από τον Τσιγκρίνσκι, αλλά ο κίπερ Τσιντώτας νίκησε τον Ματσόλα από τα έντεκα βήματα. Το 0-2 διαμορφώθηκε από τον κορυφαίο του γηπέδου Μάνταλο στο 87’, ύστερα από φάση διαρκείας στην αγρινιώτικη άμυνα.