ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Παναιτωλικός-Ηρακλής Μοναστηρακίου 51-53: Έκανε ανατροπή και το έχασε μόνος του

Παρότι έκανε μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο μπασκετικός Παναιτωλικός έχασε τη νίκη από τα χέρια του από τον Ηρακλή Μοναστηρακίου.

Γνώρισε έτσι την 2η ήττα του στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, και αυτή με διαφορά δύο πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα 2-8 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αν και βελτίωσε την άμυνα ο Παναιτωλικός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 10-14.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο για τον Ηρακλή Μοναστηρακίου. Στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν στο 15-20 για τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παναιτωλικού πήγαν την διάφορα στους 9. Ο Παναιτωλικός μείωσε με τρίποντο στο 18-24. Ωστόσο οι κακές επιλογές στην επίθεση συνεχίζονταν, με την διαφορά να φτάνει στους δέκα, 18-28. Ημίχρονο στο 26-32.

Πολλά λάθη και χαμηλό σκορ στην τρίτη περίοδο, με τον Παναιτωλικό να μειώνει στο 32-34. Η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου φτάνοντας μέχρι τους εννιά ξανά στο 35-44. Το τέλος του δεκαλέπτου στο 37-44.

ΟΠαναιτωλικός μείωσε σε 47-48 στα 5:28 της τελευταίας περιόδου. Ισοφάρισε με βολές στα 3:36 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-48.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών, που επέφερε τεχνικές ποινές εκατέρωθεν. Ο Παναιτωλικός ευστόχησε σε βολή για το 51-48, με το Μοναστηράκι να μειώνει σε 51-49. Ο Τίτορμος αστόχησε σε αιφνιδιασμό και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με βολή.

Οι δυο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας στο τέλος, με τον Ηρακλή να κερδίζει βολές στα 17.5’’, περνώντας μπροστά 51-52.

Το 51-53 τελικό σκορ διαμορφώθηκε με εύστοχη βολή μετά από τεχνική ποινή, με τον Παναιτωλικό να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Παναιτωλικός (Ζαρκάδας): Κοτσώνης 15(1), Πιστιόλης 18(1), Έξαρχος 7, Γεωργούλας 2, Σύρρος 5, Λιακόπουλος 2, Καραπάνος 2, Κρέλιας, Τσώλας, Πάχης, Τσάσσης