Παναιτωλικός-Λαμία: H προϊστορία σε play-outs και κανονική διάρκεια (vids)

Σκούρα τα έχει βρει ο Παναιτωλικός κόντρα στη Λαμία, τόσο στα περσινά play-outs όσο και στις φετινές τους αναμετρήσεις.

Αναλυτικά η σύντομη προϊστορία:

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (1η ΑΓ. PLAY-OUTS- 2019-20)

Kάκιστη η περσινή έναρξη των Play-outs για τον Παναιτωλικό. Η Λαμία μπήκε αποφασιστικά στο γήπεδο και απείλησε τον Κίπερ Ζεσούς σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις. Η πίεση καρποφόρησε στο 29′, με τον Βιγιάλμπα να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Αραβίδη. Μετά το ημίωρο οι Αγρινιώτες ανέβασαν ρυθμό, είχαν καλές στιγμές με Τσιγγάρα, Ρόσα, Μαλή και Ντάουντα, αλλά γκολ δεν πέτυχαν.

Στην επανάληψη η Λαμία έριξε την ταχύτητα του αγώνα και ο Παναιτωλικός εξαφανίστηκε επιθετικά. Ελάχιστες οι ευκαιρίες. 2-0 από τον Μπιανκόνι στο 79′ και η… παράσταση έλαβε τέλος.

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (5η ΑΓ.- 2020-21)

Ικανοποιημένος πρέπει να νιώθει ο Παναιτωλικός με το βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κνετ. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, απείλησε μόλις μια φορά, με το φάουλ του Αριγίμπι να περνά άουτ.

Το δεύτερο μισό είχε χαμηλότερο ρυθμό. Ο Κνετ ήταν σταθερότατος, σώζοντας την ομάδα από τα απειλητικά σουτ των Ντέλετιτς και Ρόμανιτς, ενώ ο ρέφερι δεν είδε παράβαση σε σπρώξιμο (εντός περιοχής) πάνω στο Βέργο, στο 78′. Καλό αποτέλεσμα βάσει της κακής απόδοσης που είχε ο Παναιτωλικός.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 0-0 (18η ΑΓ. – 2020-21)

Απίθανο ματς, απίθανο και το γεγονός ότι έληξε χωρίς τέρματα. Ο Παναιτωλικός αγωνιούσε για τη νίκη και είχε δοκάρι μόλις στο πρώτο λεπτό με το Βέργο. Στο 9′, ο Μπα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ απάντησε στα δοκάρια. Αμφίρροπη η συνέχεια, με τον Ντίας να νικιέται από τον Επασί στο 33′ και τον Τσότσαλιτς να σώζει πάνω στην γραμμή το πλασέ του Καραμάνου. Στο 43′, ο Ρόμανιτς αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη, η Λαμία είχε νέο δοκάρι στο 53′ με τον Τζανακόπουλο. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός ανέλαβε τα ηνία του ματς. Στο 54′, ο Μάζουρεκ έκανε τρομερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74′ ήρθε η σειρά του Αζάντι να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά. Οι Αγρινιώτες είχαν άλλες δυο απειλητικές στιγμές με κεφαλιές, αλλά τόσο ο Κωνσταντόπουλος στο 87′, όσο και ο Αζάντι στην εκπνοή, αστόχησαν.