fbpx
Connect with us

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Παναιτωλικός – ΟΦΗ: Η προϊστορία στη Super League (video)

Συντριπτικά υπέρ του Παναιτωλικού είναι η προϊστορία των αγώνων με τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο, καθότι μετρά μόνο νίκες.

Συγκεκριμένα, σε επτά «συγκρούσεις» σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας οι Αγρινιώτες μετρούν ισάριθμες νίκες, σε ένα ομολογουμένως εντυπωσιακό στατιστικό..

Η πρώτη αναμέτρηση συναντάται τη σεζόν 76′-77′ και το σκορ ήταν 1-0. Τα υπόλοιπα παιχνίδια διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΟΦΗ 1-0 (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2011-12)

Σημαντική νίκη στο φλεγόμενο «κλουβί». Ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος στο 1ο ημίχρονο πιέζοντας τον αντίπαλο κι έχοντας την κορυφαία του στιγμή στο 22′ με το δοκάρι του Ντολεζάι και το κακό τελείωμα του Καμαρά προ κενής εστίας.

Η πίεση έφερε αποτέλεσμα στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Καμαρά να βγάζει εξαιρετική σέντρα και τον Εντζεγκέλε να ανοίγει το σκορ με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά.

Από εκεί κι έπειτα οι Κρητικοί πήραν μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις για την αντίπαλη εστία. Ο κίπερ Μπλάζιτς, όμως, βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, κάνοντας σπουδαίες επεμβάσεις και διατηρώντας το πολύτιμο 1-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΟΦΗ 1-0 (34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2013-14)

Ιδανικά τελείωσε η σεζόν για τον Παναιτωλικό να επικρατεί στην τελευταία αγωνιστική επί των Κρητικών. Οι Αγρινιώτες μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να ικανοποιήσουν το κοινό τους και είχαν πολύ καλές επιθετικές στιγμές με τον Καμαρά να είναι κύριος εκφραστής τους, έχοντας και τελική στο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 63′. Η επιθετική του διάθεση συνεχίστηκε, με τον Καμαρά να σημαδεύει και πάλι το δοκάρι στο 75′.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στη μοναδική σημαντική τους ευκαιρία στο 81′, αλλά ο κίπερ Στεφανάκος επενέβη εντυπωσιακά στην κοντινή κεφαλιά του Ντουντού, διατηρώντας το τελικό 1-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΟΦΗ 3-1 (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2014-15)

Άνετη επικράτηση του Παναιτωλικού επί του κάκιστου ΟΦΗ. Οι Αγρινιώτες ήταν κυρίαρχοι του αγώνα και προηγήθηκαν στο 34′ με τον Κέβιν. Με την έναρξη του Β’ μέρους, το αγρινιώτικο κοινό έτριβε τα μάτια του βλέποντας το ανεπανάληπτο λάθος του Στεφανάκου, που δεν έκανε κοντρόλ στο γύρισμα του Κουτρομάνου, προσφέροντας γκολ-δώρο στον αντίπαλο.

Η τάξη αποκαταστάθηκε στο 50′ με την κεφαλιά του Κούσα. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε και πάλι από τον Κέβιν στο 61′, μετά την εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΟΦΗ 2-1 (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2018-19)

Μια άνετη βραδιά εξελίχθηκε σε… αγχωτική επικράτηση στα τελευταία λεπτά. Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς κι ευτύχησε να προηγηθεί στο 24′ με τον Μοράρ, μετά την τρομερή ασίστ του Μαρινάκη.

Στο 58′, μάλιστα, ο Ρουμάνος φορ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το αυτογκόλ του Έρικσεν στο 88′ διατάραξε την ηρεμία των οπαδών του Τίτορμου αλλά το σφύριγμα της λήξης και η τελική νίκη ικανοποίησαν το αγρινιώτικο κοινό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΟΦΗ 2-0 (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ-2019-20)

Μετά από 15 αγώνες απογοητεύσεων, ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη. Σε έναν «βαρύ» αγωνιστικό χώρο λόγω καταρρακτώδους βροχόπτωσης, το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και το πάθος. Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες, αφού πολλές φορές η μπάλα «κολλούσε» στο γήπεδο.

Στην κορυφαία εξ αυτών, ο Τσιλιανίδης έκανε εξαιρετικό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κνετ στο 65′. Μετά το 70′ η ομάδα μας τα έδωσε όλα, είχε κι αυτή δοκάρι με την κεφαλιά του Μπαΐροβιτς στο 77′ κι άνοιξε το σκορ στο 78′ με το ψύχραιμο τελείωμα του Ντουάρτε (ασίστ από τον Μπαΐροβιτς).

Η νίκη εξασφαλίστηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του κορυφαίου Μπαΐροβιτς στο 85′ (το κέρδισε ο ίδιος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ -ΟΦΗ 2-1 (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2020-2021)

Ματσάρα στο βροχερό Αγρίνιο και πολύτιμη νίκη με ανατροπή για τον Παναιτωλικό. Oι Κρητικοί μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και στο πρώτο ημίωρο απείλησαν με τους Νέιρα, Κοροβέση, Σαρδινέρο,αλλά ο κίπερ Κνετ φώναξε «παρών». Η μοναδική αξιόλογη τελική του Παναιτωλικού καταγράφηκε από το Βέργο στο 43’.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Αγρινιώτες, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Στάικο στο 55’. Ο Παναιτωλικός δεν παράτησε το ματς. Αρχικά στάθηκε άτυχος, αφού ο Μάζουρεκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ Σωτηρίου από την «άσπρη βούλα» (το πέναλτι είχε κερδίσει ο Αριγίμπι στο 65’).

Ούτε αυτό πτόησε τους παίκτες του Τίτορμου. Στο 83’ δόθηκε σύνθημα ανατροπής από τον Μανθάτη, που έκανε την σέντρα-σουτ και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ. Η ολική ανατροπή επετεύχθη δυο λεπτά αργότερα, με τον Λιάβα να νικά από κοντά τον Σωτηρίου. Ο Σαρδινέρο αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 90ο λεπτό και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.